Intervence ČNB poškodila téměř polovinu firem

Česká národní banka si umělým oslabením koruny vůči euru, k němuž přistoupila loni začátkem listopadu, mnoho fanoušků mezi tuzemskými podnikateli a manažery nenadělala. Podle průzkumu Hospodářské komory ČR (HK) na 42 % oslovených firem hodnotí devizové intervence ČNB negativně a uvádí, že jejich podnikání škodí. Za dobré rozhodnutí to považuje pouze 16 % podniků, podle 34 % intervence proti koruně na jejich podnikání vliv mít nebudou. Průzkum HK uskutečnila v únoru mezi 580 svými členy, tedy mezi velkými, středními i malými podniky včetně živnostníků.

Krok ČNB poškodil zejména firmy, které ve velkém spotřebovávají suroviny nebo díly z dovozu. Pro některé představuje dlouhodobé oslabení koruny ztráty v řádu desítek miliónů korun.

Intervenci ČNB v průzkumu odsoudili hlavně zástupci malých a středních podniků. Téměř polovina z nich, konkrétně 44 %, vnímá umělé oslabení koruny negativně a vyjadřuje obavu nad budoucím vývojem jejich podnikání.

U velkých podniků zjistila Hospodářská komora negativní dopad devizových intervencí u 28 procent z nich, 34 procent velkých firem je vnímá spíše pozitivně.

Rozhodnutí centrální banky kritizoval i letošní držitel celorepublikového titulu Podnikatel roku, ředitel textilky Juta Dvůr Králové nad Labem Jiří Hlavatý. Kvůli nečekanému zásahu centrálních bankéřů do měnových relací už Juta podle jeho odhadů přišla o 52 miliónů korun. Ty přitom mohla a chtěla investovat do svého dalšího rozvoje.

Česká národní banka však dál trvá na tom, že z její strany šlo o správné rozhodnutí.

 

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments