Jak se dělá správná reportáž

Propagandistické postupy jsou nejlépe zřetelné na materiálech béčkové kvality. Přímo studijní materiál poskytuje tato reportáž ze serveru regiotv.cz, jejíž retro styl mě ohromil.

 

Přílišná snaha bývá v tomto oboru často kontraproduktivní. Zpitvořený hlas reportéra, ironický úvod do místa a prostředí mne vrací do mládí, kdy jsme se dozvídali o hrůzných činech protisocialistických zkrachovanců z obrazovek Československé televize. Jediný slušný výkon v celé reportáži podal organizátor, přes ofenzívně kladené a manipulativní otázky odpovídal tak, že smečka ideově správně myslících novinářů utřela nos.

 

Mluvčí policie bezelstně sděluje, že jsou zde proto, že se jedná o koncert Dělnické strany. Nevím, zda je policejní účast normální na nahlášených akcích jiných legálně registrovaných politických stran, nicméně reportérova konstrukce o „nedůvěře policie v charitativní akci" představuje další, poměrně průhledný propagandistický prvek. Úsměv vzbuzuje krásný rozhovor s návštěvníky místní krčmy, z nichž někteří artikulují jen s velkým vypětím. Škoda, že taková jadrná vyjádření o jiných politických stranách se nedostanou do médií, rozhodně je v reálném životě slýcháme častěji, než nadávky na Dělnickou stranu, která je většině lidí zcela ukradená. Ofenzívní otázky na starostu způsobují, že se tento poslušně kaje a sype si popel na hlavu. Chudák, myslel, podcenil, nenapadlo ho. Přímo symbolický je závěrečný titulek reportáže Havelfilm © 2009 :)

 

Podobné reportáže by měly být povinné pro vzdělávání těch dříve narozených, kteří nepoznali předlistopadovou ČST. Takto se tehdy informovalo, takto vypadaly celé Televizní noviny a veškeré zpravodajství a proto komunistům nikdo nevěřil ani nos mezi očima.

 

Převzato z blogu Nautilus

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments