Japonský premiér rezignoval kvůli americkým vojenským základnám

hatojama-rezignacePouhý týden poté, co byl donucen k veřejné omluvě svému národu, že se mu nepodařilo přimět USA, aby vyklidily své základny na Okinawě, oznámil japonský premiér Jukio Hatojama rezignaci. Ve funkci byl pouhých osm měsíců.


Hatojamova Demokratická strana Japonska přitom loni zvítězila ve volbách právě i díky svému otevřenému nesouhlasu s americkou vojenskou přítomnostío statutu svých základen nebude ani jednat a zkrátka si je ponechá. na jihu Japonska. Jakmile se ale dostala k moci, Washington jí dal jasně na srozuměnou, kdo je skutečným pánem na Okinawě, a konstatoval, že


K rezignaci ho podle všeho přiměl silný politický tlak v době, kdy jeho popularita klesala a vyhlídky jeho strany před blížícími se volbami nejsou valné. Spolu s premiérem se své pozice odešel i jeho hlavní politický stratég.


Není zatím jasné, kdo ho v čele japonské vlády nahradí, nicméně vzhledem k tomu, že jeho popularita spadla z nedávných 70 procent pod dvacet, může být vhodnou alternativou snad kdokoli.


Převzato z Czech Free Press!


Stanův komentář: Pan Hatojama nedával ve škole pozor při dějepisu. Jinak by musel vědět, že Japonsko po 2. světové válce podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci. To znamená, že si o samostatné hospodářské či obranné politice už navždy může jenom nechat zdát. A totéž platí pro Německo. Takže – sbohem, euro!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments