Kokoity: Po útoku na Jižní Osetii byla naplánována válka na celém Kavkaze
Srpen 08, 2010

File:Kokojty detail.jpgOrganizátoři útoku na Jižní Osetii ze srpna 2008 plánovali, že rozšíří vojenské akce na celý Severní Kavkaz, oznámil v neděli novinářům v Cchinvali prezident Jižní Osetie Eduard Kokoity.

8. srpna 2008 rozpoutala Gruzie vojenskou akci v Jižní Osetii a ostřelovala Cchinvali. Město bylo prakticky celé zničeno, zahynuli mnozí občané a míroví aktivisté. Rusko v oblasti zasáhlo, aby přimělo Gruzii k míru a 26. srpna uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie.

„Ti, kteří vymysleli tu nelidskou agresi s názvem „Čisté pole“, to dělali s dalekosáhlými plány. V důsledku toho, že byli v Jižní Osetii zastaveni, mohli mnozí i v Ruské federaci, ale obzvláště na Severním Kavkaze žít v míru. Když byla mnohá (gruzínská) velitelství rozdrcena, včetně těch v Poti a Gori, byly v nich nalezny plány, podle kterých se po násilném vypořádání s Jižní Osetií mělo totéž odehrát v Abcházii, a poté rozšířit na celý Severní Kavkaz. Nepovedlo se jim to. Zde jsme je zastavili a všem jsme dokázali, že není možno pošlapávat vůli lidu", řekl.

Kokoity znova obrátil pozornost novinářů na to, že gruzínská strana v rámci ženevských jednání odmítá podpis memoranda o neobnovení bojových akcí a nepoužití síly.

„S nynějším zločinným režimem Saakašviliho se nelze domluvit. Gruzie dnes, v průběhu ženevských jednání, opět opakuje scénář, který předcházel srpnu 2008. Spojené státy a ostatní státy NATO, EU i OBSE neučinily, k naší velké lítosti, závěry z toho, co předcházelo srpnu. Odmítnutí podpisu memoranda o neobnovení bojových akcí a použití síly hovoří o tom, že si gruzínská strana spolu se svými ochránci nepřejí mírovou cestu, a ani nemají snahu takto věc řešit. Na těch, kteří vyzbrojují Gruzii a kteří ji do dnešního dne neodsoudili, leží odpovědnost,“ řekl Kokoity.

President Jižní Osetie také podtrhl, že republika nezapomíná na osetinské a ruské vojáky a důstojníky, kteří v roce 2008 zachránili lid Jižní Osetie.

„Přestože je nám těžko, lidé nezapomínají na ty vojáky a důstojníky, kteří přijeli zachránit náš lid. Jsou mezi nimi i invalidé, kteří potřebují pomoc. Nezapomínáme na ně. Ranění ruští vojáci a důstojníci jsou posíláni na rehabilitaci. Letos jsme poslali na rekreaci 11 rodin padlých ruských vojáků a důstojníků. Takovou péči provádíme soustavně, neboť se jedná o naši tragedii a naše společné hoře,“ řekl.

 

Převzato z RIA Novosti

 

Překlad: zajoch

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments