Lieberman obrací izraelskou zahraniční politiku

avigdorliebermanIzraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman ujistil svět, že doba jestřábů zdaleka neskončila, když prohlásil, že mír na Blízkém východě „nemá žádnou naději". „Každý, kdo by tvrdil, že během několika let může být dosaženo dohody o ukončení konfliktu, prostě nerozumí situaci a šíří bludy," prohlásil.

Liebremanova krajně pravicová strana Jisrael Bejtanu odmítá mír s Palestinci už roky, tvrdí, že jeho dosažení je nemožné a že soužití s Palestinci lze praktikovat i za současného konfliktu „nízké intenzity".

Lieberman hodlá toto stanovisko „jasně tlumočit" Obamovu vyslanci Georgi Mitchellovi, zatímco ostatním Izraelcům radí, aby se s tím „naučili žít".

Podle všeho je přitom Lieberman v tomto ohledu připraven i na nesouhlas USA, neboť nechal vypracovat nový plán rozvoje zahraniční politiky Izraele. Podle tohoto dokumentu by se Izrael měl do budoucna méně spoléhat na svého hlavního ochránce, USA. Třemi klíčovými body nové strategie je rozvoj spolupráce se zeměmi, s nimiž nespolupracovaly předchozí izraelské vlády, snaha vymluvit mezinárodnímu společenství naději na mírové uspořádání izraelsko-palestinského konfliktu a „nulová tolerance" ke všem projevům antisemitismu ve světě.

Nová strategie je nutná, neboť podle názoru Liebermanových podřízených bylo izraelské ministerstvo zahraničí v minulosti ve skutečnosti „ministerstvem palestinských záležitostí". Mezi těmi, s nimiž chce Izrael nyní více spolupracovat, jsou země Latinské Ameriky, Afriky, východní Evropy, Balkánu, střední a jižní Asie.

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments