Lstiví hadi
Ve čtvrteční Mf Dnes napsal Martin Komárek, tedy člověk vzdělaný: „Voliči velkých stran občas říkají menším stranám malí hadi. Narážejí na to, že tyto strany, aby v politice přežily, se musí chovat mnohdy lstivě, podle a zákeřně “.

Nevím, zda pan Komárek věří, že hadi jsou lstiví, podlí a zákeřní, nebo zda použil tento příměr jako klišé a přitom dobře ví, že to není žádná pravda. V každém případě se tomuto jevu říká antropomorfismus a spočívá v tom, že se zvířatům přiřazují lidské vlastnosti podle toho, jak je které z nich sympatické.

Podle zavedené tradice je lev králem zvířat, i když ve skutečnosti jeho způsoby nejsou ani zdaleka královské. Lví samec za sebe nechá pracovat manželky a sám se válí někde ve stínu. Pokud jeho ženy nic neuloví, neváhá odehnat od kořisti právoplatného majitele a v nouzi žere i zdechliny, hady a dokonce kobylky. Hyena je v lidských očích smrdutá. Skvrnité hyeny jsou ve skutečnosti aktivní a velmi úspěšní lovci, u nichž jsou zdechliny jen zlomkem procenta potravy. Zrovna tak šakali či kojoti jsou upravné psovité šelmičky, živíce se především lovem. Liška je lstivá potud, že jde o zvířátko poměrně slabé a zranitelné, které si musí dávat pozor, aby se nestřetlo s rovnocenným protivníkem či dokonce člověkem. Vlk není tupý zabiják, ale zvíře, žijící v komunitě se složitými sociálními vztahy a kolektivně lovící nemocná či přestárlá zvířata. Ostatně velkou část vlčí potravy tvoří hraboši, lumíci a ryby. Medvěd není nemotorný dobrák – dokáže se otáčet bleskurychle, běžet rychlostí dostihového koně a neohroženě se bránit. K jeho pověsti dobromyslného nekňuby přispívá kulatá hlava, zavalitá postava a schopnost stát na zadních nohách.

Hadi, snad kromě největších jedinců jsou snadno zranitelná a relativně bezmocná stvoření. Jako taková nemohou být moc na ráně, aby si na nich nějaký predátor nesmlsl ( tuzemskou zmiji dovedou snadno uklovat a sežrat slepice). Hadi jsou velmi pomalí – i nejrychlejšímu z nich, černé mambě člověk snadno uteče a nebude se muset moc namáhat. Lovit musí proto ze zálohy. Pan Komárek měl ještě dodat, že jsou slizcí – ve skutečnosti mají hadi povrch suchý, teplý a na omak příjemný.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments