Moc AIPAC: Kdo řídí Ameriku?
Winston Churchill a Franklin D. Roosevelt si byli velmi blízcí, politicky i osobností. Vedli boj proti fašismu na počátku čtyřicátých let, a ačkoli měli neshody, vycházeli spolu velmi dobře. Oba byli velmi odměření při vyjadřování svých názorů, ale není pochyb, kdo z nich byl mocnější – byl to Roosevelt, kdo měl poslední slovo, i když Churchill měl na něj nepochybně velký vliv. Přesto by bylo nemyslitelné, aby se Churchill choval takovým způsobem, jako současný (i když ne na nadlouho) premiér Izraele k (dnes už bývalému) presidentu USA.

Premiér Olmert, který byl donucen vzdát kandidaturu pro obvinění z korupce, telefonoval presidentu Bushovi, aby změnil své dřívější pokyny své ministryni zahraničí o podpoře mírné rezoluce v RB OSN, která vyzývala k příměří v Gaze. Stěží uvěřitelný přepis Olmertova chvástání se svým úspěchem je na veřejně přístupném záznamu. Řekl: „Já (Olmert) jsem s ním (Bushem) mluvil; řekl jsem mu: Nesmíte hlasovat pro tenhle návrh. On mi řekl: Poslyš, já nevím, neviděl jsem to, nevím, co v tom je. Řekl jsem mu: Já to vím, a vy pro to nesmíte hlasovat! On potom nařídil ministryni zahraničí, a ona pro to potom nehlasovala…“

 

Neexistuje žádný jiný vedoucí politik na světě, který by si mohl dovolit říci taková slova presidentu Spojených států. Bude i Olmertův nástupce moci hovořit s nástupcem G. W. Bushe tím samým způsobem s tím samým výsledkem?


Známe jméno nového amerického presidenta, ale nevíme, kdo bude novým izraelským premiérem. Vypadá to na volbu mezi dvěma chladnokrevnými sadisty, Tzipi Livniovou a Benjaminem Netanjahu. Oba celým srdcem nenávidí Palestinu, Palestince i Araby vůbec.  Co by tak asi byli schopni říci presidentu Obamovi? Budou schopni zvednout telefon, zavolat mu a důrazně po něm žádat, aby otočil pokyny pro hlasování USA v RB OSN? A když to udělají, poslechne je?

Závazky, které zřejmě dali Barack Obama a Hillary Clintonová Izraeli při svých patolízalských projevech před Americko-izraelským výborem pro veřejné záležitosti (AIPAC), nedávají žádnou záruku, že některý z nich někdy řekne byť jen jedno kritické slovo na adresu Izraele.

Existuje jen jediná jistota: Americký Kongres hodlá pokračovat ve své bezpodmínečné podpoře Izraeli, bez ohledu na válečné zločiny, které byly spáchány jejich nechutnými násilníky v uniformách. Republikáni potřebují další peníze, poté co utratili všechny prostředky získané svými politickými akčními výbory, v minulosti vždy štědře dotovanými americkými Židy. A teď se obávají hrozby politické smrti ze strany proizraelských agentur, které by je politicky zničily, kdyby se odvážili říci jen slovo proti Izraeli.

 

Existuje velmi málo zastupitelů amerického lidu, kteří by se odvážili čelit Izraeli, nebo by možná mohli kritizovat Izrael, či měli odvahu odsoudit zvěrstva páchaná Izraelem.
***

Nejhorší ze všech barbarů, kteří zabíjejí děti a jejich rodiče v Gaze, jsou izraelští piloti, kteří nemilosrdně bombardují domy, obsazené vyděšenými rodinami. A přitom jsou spolehlivě podporováni Kongresem Spojených států amerických.


Tito piloti, tito hanební váleční gambleři oblohy, tyto moderní příklady toho, co Tom Wolfe nazýval „ryzí materiál“, se mohou prohánět nad vesnicemi plnými traumatizovaných dětí, šťastně se přitom nadýmat a metat své bomby a rakety, aby zabíjeli stále více palestinských dětí, které nemají ani tu nejmenší šanci vyhnout se zásahu. Jak hrdinské, jak skutečně gladiátorské. Jak opovrženíhodné. Jsou to krvaví bratři těch pilotů nacistických štuk, kteří za zvuku svých úděsných sirén bombardovali kolony uprchlíků po celé Evropě.

Americký Kongres však přispěchá, aby ocenil Izrael, a podpořil jeho invazi a nemilosrdné letecké útoky, a odevzdal USA do služeb „uznání práva Izraele bránit se proti útokům z Gazy, opětovného ujištění silné podpory Izraele ze strany Spojených států a podpory izraelsko-palestinského mírového procesu.“

***

Jen málo Američanů se dozví něco o skrytém barbarství v Gaze, protože americké kabelové sítě a noviny jen zřídka uvedou obrázky znetvořených zkrvavených dětí, které byly zabity, zmrzačeny či osiřely vinou Izraelců. Ale my zde v Evropě máme přístup k několika televizním kanálům a novinám, které se velmi liší od poddajných prosionistických hlásných trub většiny zpravodajských kanálů za Atlantikem.

 

A pokud by americké televizní kanály ukázaly ty záběry, které vidíme my, následovalo by takové vzplanutí hrůzy a pobouření, že i Kongres Spojených států by byl donucen odsoudit izraelské fašisty za jejich barbarství. Avšak všeovládající izraelská lobby si je jistá, že jen velmi málo z toho vyjde najevo.

 

Kdo řídí Ameriku?

 

Jediní čestní členové Sněmovny reprezentantů, hlasující proti bezpodmínečné podpoře Izraeli, zabíjejícímu palestinské děti, byli demokraté Dennis Kucinich z Ohia, Maxine Waters z Kalifornie, Gwen Moore z Wisconsinu a Nich Rahall ze Západní Virginie, k nimž se připojil ještě texaský republikán Ron Paul. A Kucinich vyložil celý důvod pro své hlasování, když řekl: „V Gaze dalo OSN izraelské armádě souřadnice své školy, a škola byla poté zasažena izraelským tankem, zabito při tom bylo kolem čtyřiceti lidí. OSN dalo vlajku na vozidlo záchranky, a to se stalo terčem útoku, při němž byli zabiti pracovníci záchranky. Izraelská armáda evakuovala sto Palestinců do úkrytu, a potom jej bombardovala, při čemž zabila třicet lidí.“

 

Drsný projev – ale nerozbil ledovou jednotu tří set devadesáti členů sněmovny, kteří hlasovali pro to, aby izraelské zabíjení mohlo pokračovat.

 

Izraelci zabili více než tisíc Palestinců, a OSN oznamuje, že nejméně pět set z nich jsou civilisté, a polovina těchto pěti set ženy a děti. Milion z jednoho a půl milionu obyvatel Gazy nemá elektřinu a kolem tři čtvrtě milionu z nich je bez vody. Žijí v podmínkách příšerné špíny a děsu, kdykoliv na ně může zaútočit helikoptéra plná amerických zbraní nebo stíhačka F-16. Jejich domy jsou ničeny a děti zabíjeny tanky a dělostřelectvem.


Ale sněmovna hlasuje pro Izrael. A president Spojených států skáče podle vůle izraelského předsedy vlády. Myslíte si, že nastane nějaká změna pod Obamou a Clintonovou?

 

Před rokem řekla Hillary Clintonová při projevu před AIPAC, že „stojíme za Izraelem, kvůli společně sdíleným hodnotám a víře v důstojnost mužů a žen a právu žít bez hrůzy a útlaku.“

 

Loni v červnu Barack Obama řekl témuž výboru: „Nyní je čas být ostražitý a čelit každému nepříteli, právě tak podpořit hledání budoucnosti v míru pro děti v Izraeli, a pro všechny děti. Nyní je čas stát při Izraeli…“

 

Budou pokračovat v podpoře Izraele, země, která pustoší zemi a zabila více než dvě stě žen a dětí?

 

A pokud ano, musí být odpovězena otázka: Kdo vede Ameriku?

Originál článku: Counterpunch


Foto: Palestinští teroristé

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments