Nový americký president: Mladý, energický, charismatický a zranitelný

Novým americkým presidentem se stal člověk, který byl při ohlášení své kandidatury považován za naprostého outsidera. Ještě loni na podzim se takřka nepochybovalo o tom, že demokratickou kandidátkou na presidentskou funkci bude Hillary Clintonová. Letos jsme však mohli sledovat, jak se z podceňovaného Afroameričana stává šampión. Barack Obama se totiž projevil jako charismatický řečník, dokázal na rozdíl od svého protikandidáta po celou dobu kampaně ukočírovat svůj volební štáb a později i svého spoluhráče a kandidáta na vicepresidentskou funkci Joe Bidena. A měl také „štěstí“, když v jeho prospěch hrála velkou roli probíhající finanční a hospodářská krize, která byla po zásluze připsána republikánským neoconům.

Pomohl mu i jeho protikandidát, když v závěru kampaně ztratil nervy a nominoval na svoji „vice“ nekompetentní Sarah Palinovou, které museli její poradci těžko vysvětlovat, že Afrika není stát, ale celý kontinent, a které dělalo potíže vyjmenovat státy na kontinentu severoamerickém. Potíže jí však vůbec nedělalo utrácet statisíce dolarů ze stranické pokladny na drahé kostýmy pro sebe i obleky pro svého manžela. Poté se oba pokusili otočit nepříznivý vývoj volebních preferencí sázkou na negativní kampaň, v níž se pokusili povzbudit latentní rasismus části bílých Američanů a strašit je tím, že je Obama připraví o majetek. Výsledkem však bylo, že většina žen volila Obamu, a že se počet bílých voličů demokratů zvýšil oproti předchozím volbám. 

Před novým americkým presidentem stojí mnoho nelehkých úkolů. Řešení probíhající finanční hospodářské krize, stažení okupační armády z Iráku, izraelsko-arabský konflikt, napjaté vztahy s Íránem, vztahy s EU, Čínou a Ruskem i růst protiamerických nálad ve světě. Nesmíme zapomenout, že ještě před zvolením byly odhalena dvě spiknutí, jejichž cílem bylo zavraždit „rasově nepřijatelného“ presidentského kandidáta. Přejme novému presidentovi pevné zdraví, dobrou ochranku  a  šťastnou ruku při výběru spolupracovníků i při prvních krocích v nové funkci  a doufejme, že jedním z výsledků jeho zvolení bude také zastavení snah o výstavbu amerického radaru v Brdech.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments