Září 23, 2011
Proizraelské organizace v USA vyjadřují nad Obamovým středečním projevem vesměs uspokojení a konstatují, že tím americký prezident jednoznačně prokázal své přátelství vůči Izraeli. V samotném Izraeli se ale přesto – nebo možná i v očekávání dopadu Obamova projevu a veta v Radě bezpečnosti — dávají věci do pohybu.
Zatímco tisíce Palestinců na západním břehu Jordánu zahájila hned po Obamově projevu protesty, izraelská armáda už zahájila přípravy na případné masové akce Palestinců, jimž prý zatím sice nic nenasvědčuje, ale dnešní Abbásův projev v OSN prý může nastartovat i násilí. Obavy o svou bezpečnost vyjadřují v posledních týdnech hlavně židovští kolonisté čtvrti Šajch Džarrá v arabském východním Jeruzalémě.
Židovští osadníci na západním břehu Jordánu mezitím zahájili vojenský výcvik i pro své ženy, v praxi se jedná o to, aby se ženy naučily zacházet se střelnými zbraněmi. V době, kdy se osadníci připravují na palestinské násilnosti, které se zatím nekonají, výčet násilných útoků osadníků z posledních týdnů je úctyhodný. Jak napsal Nahum Barnea v Yediot Achronot: „Ať už to zní jakkoli překvapivě, armáda a policie si společně myslí, že největší nebezpečí v této chvíli nehrozí z palestinské strany, ale ze strany židovské. „Odvetné“ operace osadnických extremistů se šíří. Za poslední dva týdny bylo vypáleno osm mešit a žádný viník nebyl zatčen. Šin Bet je vůči těmto činům bezradná. Zatímco palestinské vedení vyzývá své lidi ke zdrženlivosti, židovští extremisté rozdmýchávají plameny, které mohou pohltit tisíce Arabů po obou stranách Zelené linie. To je nebezpečí – a selhání. A nejvyšším bezpečnostním činitelům to nedává spát.“
K tématu:
Palestinci vyhlašují nezávislost na USA (a fakt jsou novými Židy?)
Palestina v OSN: Obama už férovost ani nepředstírá
Na dvě stovky izraelských intelektuálů a akademiků ve čtvrtek na demonstraci v tel Avivu vyjádřilo palestinské státnosti podporu. Při akci zazněly projevy například někdejší izraelské poslankyně Jael Dajanové, spisovatele Sefiho Rachlevskyho nebo někdejšího lídra studentských bouří z roku 1968 Daniela Cohn-Bendita. „Proč izraelská vláda odmítá palestinskou nezávislost coby jednostranný krok?“ ptala se Jael Dajanová. „Copak okupace není jednostranná také?“
Průzkum mezi stovkou amerických konzervativních rabínů ukázal, že jen 46 procent z nich je „vždy hrdých“ na Izrael, zatímco 44 procent se za Izrael „někdy stydí“. 67 procent si myslí, že by Izrael měl zmrazit výstavbu osad na západním břehu Jordánu a 17 procent na tuto otázku neumí odpovědět, přičemž 78 procent z nich vnímá osadnické hnutí negativně.
Palestinská samospráva oznámila, že dokončila utváření schopných a efektivních institucí a je proto na vyhlášení státnosti připravena. Palestinský premiér (dosazený z řad Mezinárodního měnového fondu) Salám Fajjád prohlásil, že do začátku příštího roku je s to vyřešit finanční krizi, kterou způsobilo zastavení americké finanční pomoci (coby trest za snahu o nezávislost), a přitom poděkoval Saúdské Arábii za 200 milionů dolarů, které dala na mzdy palestinských „státních“ zaměstnanců.
Palestinská delegace v New Yorku hodlá dnes předložit žádost o samostatnost do Rady bezpečnosti, ovšem zároveň nebude spěchat s reakcí, čímž se hodlá vyhnout okamžité konfrontaci s USA a jejich vetu. Návrh tak bude moci být nejdříve posouzen experty členských států rady, než o něm politici začnou hlasovat. „Je to skutečný proces, ne záležitost několika dní,“ prohlásil jeden z Abbásových pobočníků.
Šéfové Hamasu mezitím – při pohledu na to, jak se Abbás v New Yorku řítí hlavou do amerického veta – konstatují, že se budou pro pomoc poohlížet po jiných zemích. „USA nejsou jedinou mocností, která může zprostředkovat jednání mezi Palestinci a Izraelem. Můžeme se obrátit na mezinárodní společenství, včetně OSN, a vyzvat ho k pomoci s ukončením okupace. Je tu rezoluce OSN, podle níž mají mít Palestinci stát v hranicích z roku 1967. Izrael se musí podřídit mezinárodnímu právu a musí se stáhnout z palestinských území. Hledáme podporu u arabských zemí, například Turecka a Egypta a dalších, které věří, že si Palestinci stát zaslouží,“ prohlásil v rozhovoru pro IPS Ghazí Hamád, zástupce hamasovského „ministra zahraničí“ v Gaze.
Co také aktuálně zaznělo:
„Skuteční cynici mají za to, že pokračující výzvy Netanjahuovy vlády k jednání o hranicích a podobně ve skutečnosti znamenají, že je rozhodnutý nevzdat se západního břehu Jordánu,“ prohlásil Bill Clinton s tím, že Netanjahu nemá zájem o blízkovýchodní mír.
„Nemohu uvěřit tomu, co jsem slyšela. Vypadá to, jako by Palestinci okupovali Izrael.“ Palestinská politička Hanán Ašrávíová k Obamovu projevu v OSN.
Převzato z Literárek