Politický masomlejn 2009 – 26. týden
 

Sever Moravy a Slezsko zasáhly povodně.  Přinesly třináct obětí na životech, škoda je odhadována na necelých 6 miliard korun. Vláda vyslala na pomoc tisíc vojáků a je připravena kvůli povodním zvýšit schodek státního rozpočtu. Další záplavy jsou hlášeny z jižních Čech.

 

Mediální masáž proti Václavu Klausovi přináší první úspěchy, jeho preference jsou na historickém minimu. Pan prezident se však nevzdává – bude prý posledním, který podepíše Lisabonskou smlouvu, nenechá si od nikoho nic líbit, a to ani od odborů, a nevylučuje pokračování v politické kariéře po ukončení svého prezidentského mandátu.

 

Mirek Topolánek odmítl odpovědnost za katastrofální finanční ztrátu z libereckého MS v lyžování, asi už zapomněl na to, jak osobně zaštítil Kateřinu Neumannovou krátce poté, co byla jmenována šéfkou organizačního výboru mistrovství. ODS oznámila vznik nové euroskeptické frakce v Evropském parlamentu. Kromě britských toryů jsou v ní mj. i zástupci polské ultrakonzervativní strany Právo a spravedlnost a lotyšské extrémně pravicové strany Za vlast a svobodu.  Preference ODS však rostou, popularita Mirka Topolánka také. Jsme zvláštní národ…

 

Pražskou ODS povedou do parlamentních voleb David Vodrážka a Pavel Bém.  Firma asistenta poslance ODS vyhrála tendr na propagační turné k vládnímu programu Zelená úsporám za 60 milionů korun. Bývalý ministr dopravy Řebíček uvedl ve svém majetkovém přiznání nákup nemovitostí za 134 milionů korun. Peníze prý získal prodejem akcií.

 

Lídrem jihomoravské kandidátky ČSSD se stal Bohuslav Sobotka, tu severočeskou povede Jiří Paroubek, který se vrátil z Ruska, kde promluvil na sjezdu tamní sociálně demokratické strany a setkal se s premiérem Vladimírem Putinem. Oproti všem dohodám byl při severočeské nominaci upozaděn úspěšný lídr z podzimních krajských voleb Jaroslav Foldyna. Někteří delegáti poté opustili nominační konferenci, Foldyna se vyjádřil, že chce Paroubka porazit pomocí preferenčních hlasů. V severočeské ČSSD se vůbec dějí podivné věci, podobně jako v severočeské ODS. Přestože popularita Jiřího Paroubka podle průzkumů prudce klesá, agromiliardář Andrej Babiš má podle všeho jasno o tom, že právě Jiří Paroubek bude příštím premiérem. Na otevření nové továrny si totiž, na rozdíl od minulých takových příležitostí, pozval právě předsedu ČSSD.

 

Cyril Svoboda se nebojí odlivu členů do TOP09, KDU-ČSL prý přijímá více lidí, než kolik jich odchází. Ondřej Liška nepočítá s Danou Kuchtovou ani Olgou Zubovou. Podle Kateřiny Jacques stál za propadákem Strany zelených v eurovolbách podnikatel a sponzor konkurenční Demokratické strany zelených Jaromír Soukup. Po sedmi letech zanikli Liberálové.cz, dříve známí jako Liberální reformní strana, naopak zaregistrována byla Česká pirátská strana. Bývalý publicista TV Nova Radek John se stal předsedou neparlamentní strany Věci veřejné.

 

Analytici ČNB tvrdí, že česká ekonomika poklesne o 3,4 procenta, experti OECD očekávají dokonce více než čtyřprocentní pokles, a vzhledem k tomu, že čtvrtina firem může letos ukončit svou činnost, protože nemá zakázky, a každý desátý firemní úvěr je ve zpoždění se splátkami, jedná se podle mého názoru o velmi optimistické progózy. Podle analytika ČMKOS však i takový pokles způsobí kvůli nešťastným pravicovým změnám v daňovém systému rozvrat veřejných financí.

 

Návrh na konkurs byl vyhlášen na ústeckou Setuzu. O kolik miliard v ní přišel český stát, co myslíte? Hutě Mittal, které mají na účtech desítky miliard nerozdělených zisků z minulých let, žádají stát o desítky milionů korun na mzdy, jinak hrozí hromadným propouštěním svých zaměstnanců. Firma Alcoa Fujicura propustí ze svého podniku ve Stříbře většinu ze svých 730 zaměstnanců. Vlna propouštění loni proběhla i v českých bankách, bylo propuštěno 1100 lidí. Islandské dluhopisy i nepoctiví zaměstnanci dělají potíže ČSOB, soud naopak zamítl žalobu Nomury na tuto banku kvůli zkrachovalé IPB.

 

Šéf NKÚ František Dohnal čelí trestnímu oznámení kvůli porušování povinností při správě cizího majetku. Policie požádala sněmovní kontrolní výbor o materiály k jeho kauze. Dohnal naopak žene před kárnou komisi členy kolegia, kteří na jeho zneužívání pravomoci upozornili. Typické chování polistopadového papaláše! Královéhradecký krajský soud zprostil viny bývalé majitele OKD Otavu a Koláčka, obviněné z jejího tunelování. Nejvyšší státní žalobkyně Renáta Vesecká se brání proti ostré kritice ze strany ústavního soudce Pavla Rychetského.

 

Připravuje se faktická likvidace Akademie věd. Ubývá českých milionářů. České panny, plačte! Hroboň českého zdravotnictví odchází ze své funkce náměstka ministra. Zdravotní pojišťovny drtí nemocnice pokutami za nevybírání poplatků. Vláda odmítla povýšit Langerem navržené policejní důstojníky do generálských hodností. Cestovní kanceláře i nadále nemusí zveřejňovat konečné ceny zájezdů. Euro je nejlevnější za posledních pět měsíců. Ivan Hašek se stal předsedou fotbalového svazu. Proč jsme nezakázali komunisty? Aby měl Topolánek poslední šanci.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments