Politický masomlejn 2009 – 28. týden
Prezident Václav Klaus schválil dohodu o přistoupení ČR k mezinárodnímu trestnímu soudu, jehož úkolem je stíhat zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a genocidu. Dohodu jsme podepsali v roce 1999, soud začal fakticky fungovat v roce 2003, parlament jej schválil na podzim 2008, v lednu 2009 jsme byli kritizováni za zdlouhavé projednávání Radou Evropy. Václav Klaus jmenoval bývalého poslance ČSSD Petra Rafaje do funkce přesedy antimonopolního úřadu, udělil 15 milostí, ale především vetoval balík „protikrizových zákonů“. Označil je ve svém zdůvodnění za diskriminační, nesystémový a zatížený mnoha chybami.


Kabinet premiéra Fischera má podle průzkumů třikrát větší důvěru než měla předchozí vláda Mirka Topolánka. Jan Fischer navštívil jižní Čechy postižené povodněmi. Ministr zahraničí Jan Kohout oznámil, že poté, co se do jednání vložila EU, podařilo se zažehnat nebezpečí zavedení víz pro cesty do Kanady. Čeští občané přitom mají druhý největší podíl žádostí o kanadský azyl ze všech zemí, Kanada takřka dvě třetiny z projednaných žádostí zamítla. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová odvolala svého náměstka Františka Korbela, proti čemuž ostře protestovala Strana Zelených, která jej do této funkce nominovala. Ministryni obvinili, že porušuje dohody, uzavřené při sestavování vlády, a také z toho, že svými kroky podporuje justiční mafii.

 

Poslanci zveřejnili svá majetková přiznání, a ukázalo se, že funkce zastupitele je příležitostí, jak si přijít bokem ke statisícům z dozorčích rad státních a polostátních podniků. Připočteme-li další statisíce na špatně kontorolovatelných poslaneckých náhradách, není divu, že jsou naši poslanci naprosto odtrženi od běžného života.

 

Česko opět začíná být oblepeno „vkusnými“ předvolebními plakáty. A bude hůř, neboť ODS bude s předvolební kampaní radit Arthur Finkelstein, americký specialista na negativní volební kampaně. Alexandr Vondra se na podzim stane také poradcem, a to generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Fogha Rassmusena. Pokud mu bude radit v intencích svého rozhovoru pro ČRo, máme se na co těšit.  

 

Jiří Paroubek představil na programové konferenci program ČSSD, který se vyznačuje velmi dobrou analytickou částí, velmi předvídatelnými návrhy řešení i několika obvyklými úlitbami lobbistům. Při své návštěvě Ruska byl předseda ČSSD přijat ruským premiérem Vladimírem Putinem, za což byl okamžitě kritizován pravicí. Na rozhovorech, na nichž nebyli přítomni čeští diplomaté, jak je to prý při takových příležitostech obvyklé, údajně Jiří Paroubek slíbil, že učiní z tématu amerického radaru téma předvolební kampaně. ČSSD to, nevím proč, popřela, bylo by to totiž nadmíru žádoucí. Z odvolaného spolupracovníka Davida Ratha, Filipa Bušiny, se vyklubal několikrát odsouzený skořápkář, jenž získával stavební zakázky tím způsobem, že jím vlastněná firma na vyhodnocování státních zakázek je dohazovala jemu vlastněné stavební firmě. Tato činnost začala už za bývalého hejtmana Petra Bendla, který ovšem tvrdí, že pana Bušinu viděl poprvé až poté, co jej do krajského zastupitelstva přivedl David Rath.

 

Hledá Česko superposlance? Nově vzniklá strana Občané.cz totiž hodlá vybírat své kandidáty do parlamentu formou, připomínající televizní show. Jiná nová strana na to šla ještě více od lesa. Strana správného směru, jejímž cílem je „čistota, pořádek a nová naděje pro občany“, si do čela postavila Lukáše Kohouta, známého svými podvodnými cestami po světě na úkor poslanecké sněmovny.

 

Nezaměstnanost v červnu opět mírně stoupla, jsme na 8 procentech a bez práce je 453 000 lidí. Státní dluh za první polovinu letošního roku nabobtnal o 138 miliard korun a dosáhl 1,14 bilionu korun. Hospodářská krize a snižování daní v minulém období nesou své zkažené ovoce. Zahraniční obchod skončil za květen v přebytku 12 miliard korun, když dovoz i vývoz poklesl o více než pětinu. Meziroční růst inflace se snížil na 1,2 procenta, Evropa jako celek je již v deflační spirále. Při stagnujících platech, rostoucím počtu lidí na sociálních dávkách, snižující se domácí poptávce i vývozu lze podobný vývoj očekávat i u nás.

 

Stavařům prý na letošní rok scházejí zakázky za 29 miliard. Výjimkou bude podle všeho Skanska, která získala kontrakt na opravu železnice mezi Prahou a Plzní za více než 4 miliardy korun. Firma Kapsch dostala pokutu 170 milionů korun za nedodělky na mýtním systému. Šéf ČEZu Martin Roman v rozsáhlém rozhovoru obhajoval propojení byznysu a politiky.

 

Česko vyhrálo další arbitráž, že by se naši úředníci naučili, jak v nich postupovat? České věznice jsou přeplněné. Víte proč? Zdravotní pojišťovny i lékaři používají nepoctivé triky při přetahování klientů. Česká konsolidační agentura podle zjištění NKÚ prodávala majetek pod cenou. Podnikatel Roman Vaškůj, podezřelý z uplácení v kauze Čunek, se vyhýbá soudu.

 

BIS se údajně snaží uplatit konfidenty uvnitř Dělnické strany. Zatčení Vladimíra Stwory vyvolalo na internetu diskusi o svobodě slova. Filmový festival v Karlových Varech naplnil obvyklý příděl dobrých i horších filmů, filmových celebrit a večírků. České dívky patří k nejnáruživějším kuřačkám na světě. Čeští tenisté postoupili po třinácti letech do semifinále Davisova poháru. Ale jinak se nic neděje.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments