Politický masomlejn 2009 – 6. týden

Zajímavý exkurs do myšlení českého pravicového politika přinesl rozhovor Deníku s Mirkem Topolánkem. O nadcházející krizi prý věděl, jen nechtěl vyvolávat paniku. Krize je k nám exportována, a my s ní v podstatě nemůžeme dělat nic jiného, než počkat, až odezní u našich zahraničních obchodních partnerů. Na průšvih, který jsme způsobili zavedením degrese v odvodech, zareagujeme degresí v sociálním pojištění. Podle Topolánka je Putin charismatický muž a našli společnou řeč. Bude respektovat, pokud Američané zapojí Rusko do projektu protiraketové obrany, a také poprvé připouští možnost, že Obamův tým celý projekt odloží nebo úplně zruší.

 

Poslanecká sněmovna odložila hlasování o americké radarové základně. Iniciátorkou byla bývalá poslankyně Strany zelených Zubová, k níž se překvapivě připojili právě ztrátou preferencí postižení Zelení. Prý není jasné, jaký postoj k radaru zaujme nová americká vláda. Trochu se vyjasnilo na bezpečnostní konferenci v Mnichově, kde nejprve český vicepremiér Vondra a generální tajemník NATO Scheffer přizvali Rusko pod protiraketový deštník, aby poté vystoupil americký vicepresident Joe Biden s tím, že požaduje vyšší zapojení Evropy do boje proti terorismu, a potvrdil odložení a prověření účinnosti protiraketové obrany. Půjde projekt protiraketové obrany k ledu?

 

Poslanci schválili pokračování zahraničních misí armády a také kontroverzní zákon proti zveřejňování policejních odposlechů. Velký bratr zvětšuje svoji působnost, novinářka Sabina Slonková byla odsouzena k pokutě za tajení zdroje v kauze zveřejnění záznamu schůzky kancléře Weigla a lobbisty Šloufa před loňskou prezidentskou volbou, ministr Langer se zase pokouší protiústavním způsobem prosadit zákony, které povedou ke koncentraci osobních údajů o občanech v rukou úředníků ministerstva vnitra.

 

Do mediální štvanice na Davida Ratha se zapojil i týdeník Reflex, vypadá to na pěkný soudní spor. David Rath ve své funkci hejtmana zametá opravdu důkladně, kraje úspěšně přestaly vybírat poplatky, že by to byly ty pravé důvody pro vyvolávání vášní?

 

Podruhé se sešel NERV, který navrhuje snížit pojistné pro nízko a středně příjmové zaměstnance, podpořit investice do dopravy a stavebnictví, zrychit odpisy a zvýšit dostupnost úvěrů pro podnikatele. Situace je vážná a negativní informace přicházejí ze všech stran. ČNB prognózuje propad HDP, snaží se podpořit uvadající měnu a snížením úrokových sazeb pobídnout banky k tomu, aby začaly poskytovat úvěry.  Koruna se však dále propadá, stejně tak pražská burza. Nadále klesá export. Nastupující krizi signalizují i zdravotní pojišťovny, které hlásí za poslední tři měsíce výrazný propad výběru pojistného. Ze silnic mizí kamiony a ze státní kasy plánované peníze z mýtného. Začíná se hovořit až o čtyřprocentním deficitu státního rozpočtu. Sbohem, euro! Vláda ovšem pokračuje ve své politice snižování sociálního pojištění a připravuje dárek pro těžce krvácející penzijní fondy.

 

Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu žaluje Česko o 50 miliard za nezákonnou vazbu. Slíbené miliardy pro učitele se někde zasekly. Nově vzniklé strany shánějí před eurovolbami sponzory. Viktor Kožený získal v minulosti pochvalné doporučení od poradce prezidenta Jiřího Weigla pro své obchody v Ázerbajdžánu. Napsal ho údajně na doporučení tehdejšího premiéra a nynějšího prezidenta Václava Klause. Manželka premiéra Pavla Topolánková používá neoprávněně auto s ochrankou. Pražský městský soud rozhodl, že Jan Kubice se nemusí omluvit ČSSD. Nebyla prý v jeho zprávě jmenována,  a tak nemohla být ani poškozena. Novinářka, která se právě na kauzu Kubice chtěla zeptat ministra Ivana Langera, si od něj vysloužila vztyčený prostředníček. Rada Evropy vyzvala české orgány, aby zastavily kastrace sexuálních deviantů. Česká politika je nejen podle Jiřího Pehe v totálním rozvalu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments