Politický masomlejn 2010 – 3. a 4. týden
Prezident jedné z evropských gubernií Václav Klaus měl opravdu bohatý program. Ve Vídni přiznal, že není hlavou suverénního státu (proč tedy tu LS podepisoval?), měl na návštěvě „svého nadřízeného“ van Rompuye, i svého přítele, polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který od něj obdržel Řád bílého lva, sám poté jako lev bojoval proti povinnému očkování všech vojáků „protipandemickou“ vakcínou a za dobrou pověst svého předchůdce na Hradě, Edvarda Beneše, napadeného zlovolným novinářem, a nakonec si hruškovicí přiťukl se svým dávným rivalem Milošem Zemanem, kterého tím překvapivě výrazně podpořil v jeho snaze opět se etablovat ve velké politice. Zdá se, že Miroslav Šlouf a Zdeněk Zbytek jsou opravdu schopní manažeři.

 

V Poslanecké sněmovně opět dominovala levice, a tak ODS nezbylo nic jiného, než vsadit na obstrukce, které přitom sama u svých rivalů v minulosti ostře kritizovala. Poslanci tak v podstatě pouze propustili do dalšího projednávání návrh na zpřísnění podmínek pro obsazování dozorčích a správních rad státních podniků, dále návrh zákona na uznání protikomunistického odboje (to nám zase povstane nových poválečných partyzánů!), návrh novely loterijního zákona, a také na zmenšení možnosti preferenčních hlasů ve volbách. Sněmovna také dle očekávání zamítla návrh svého předsedy Miloslava Vlčka na změnu systému jejich odměňování.

 

Schůzka tripartity, která měla schválit další vládní balíček protikrizových opatření, skončila fiaskem kvůli odporu odborů, které vládě vytýkají, že se krize podle ní má řešit především na úkor zaměstnanců. Letadla CASA, která vláda nakoupila pro potřeby naší „invazní“ armády, podraží o další miliardu za tzv. „servisní podporu“. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se nechala očkovat proti prasečí chřipce, a pak navrhla rozšíření okruhu pro očkování o dalších 200 tisíc lidí. Proti tomu se ostře ohradil David Rath, podle nějž se na ministerstvu zdravotnictví kolem očkování „dějí podivné věci“. Ministryně školství Miroslava Kopicová na prvním zasedání Rady pro reformu školství oznámila, že její ministerstvo hodlá omezit počty míst v magisterských oborech studia a rušit některé univerzity. Naopak se prý neuvažuje o zavedení školného. Znova se začíná také jednat o dalším odložení státních maturit. Výsledkem několikaletého úsilí jsou stamilionové tendry pro soukromé firmy (prý už byla vynaložena miliarda korun a další půlmiliarda bude potřeba), protesty žáků i učitelů, další mnohamilionové investice pro rekonstrukce budov a naprostý chaos. Ministerstvo školství také zveřejnilo příručku pro genderově vyvážené vyjadřování, kterou se budou muset řídit autoři učebnic. Podle ní je například používání mužského rodu pro názvy povolání diskriminující pro ženy. Ať žijí popelářky, hornice, chirurgyně, hostky a blbky!

 

Poslanci ODS se na zasedání svého klubu údajně pohádali kvůli postoji k protikorupčnímu zákonu, výsledkem byla dohoda, že propustí návrh protikorupčního zákona do dalšího čtení a předloží k němu vlastní návrhy změn. Výkonná rada ODS rozhodla o zrušení místního sdružení v Mostě kvůli „černým duším“. Vyšlo najevo, že místopředsedové ODS Gandalovič a Bendl se znali s podnikatelem Bušinou, obviněným z rozsáhlého daňového podvodu, i když to sami před časem popřeli. Velmi výbušným se může stát probíhající rozvod předsedy ODS, neboť se zdá, že jeho manželka Pavla se nechce spokojit ani s tím, že jí Mirek Topolánek přenechá veškerý oficiálně vykázaný společný majetek. Že by věděla o něčem, o čem by se neměl dozvědět finanční úřad ani veřejnost? Pražský primátor Pavel Bém má velké starosti. Podle nejnovějších průzkumů by ODS v Praze nevyhrála parlamentní ani komunální volby, k jeho popularitě určitě nepřispěl ani plán na zlepšení pozice ODS pomocí rozdělení Prahy na více obvodů, ani jeho další „tajný“ horolezecký výlet do Antarktidy.

 

Předseda ČSSD Jiří Paroubek kritizoval poslance ODS za obstrukční chování a seznámil veřejnost s programem ČSSD před volbami. ČSSD chce obnovit daňovou progresi, zrušit zdravotnické poplatky a státní maturity. Z programu naopak vypadlo odmítnutí školného na vysokých školách. Velmi konfrontační průběh měly Otázky Václava Moravce mezi Davidem Rathem a náměstkem ministryně zdravotnictví Markem Šnajdrem. Rath obvinil Šnajdra, že fakticky řídí ministerstvo, a také z toho, že vydíral šéfa VZP.

 

Komunisté stáhli z kandidátky svého poslance Jiřího Dolejše, který se nechal nachytat „protikorupčním testem“ Mladé fronty Dnes. Z posledních předvolebních průzkumů v Praze se raduje strana bez programu a kadidátek TOP 09, která by podle nich mohla v hlavním městě porazit ODS.

 

Ministerstvo financí oznámilo, že jsme loni z fondů EU obdrželi o 42,3 miliard korun více, než činil náš příspěvek do jejího rozpočtu. Bůh suď, kde skončily, ale hospodářský pokles a rekordní deficit ukazuje na to, že příliš efektivně použity nebyly. Ministerstvo financí také zveřejnilo svůj odhad vývoje ekonomických ukazatelů na příští rok, podle nějž bude v roce 2010 ekonomika růst tempem 1,3 %, poroste však nezaměstnanost a bude se snižovat objem vyplácených mezd. Deficit státního rozpočtu se má pohybovat nad pěti procenty. Obdobná čísla odhaduje i mise MMF, která navrhuje zvyšování DPH (tedy i cen potravin) a omezování sociálních výdajů. A taky se opět, v režii bankovních lobbistů, začíná hovořit o penzijní reformě. Poprvé po roce se nesnižovalo tempo růstu průmyslu, naopak se propadla produkce masa a mléka, o 200 tisíc kusů klesl prodej automobilů a banky poskytly o třetinu méně hypoték. Počet exekucí dosáhl výše jednoho milionu a dluhy domácností překročily bilion korun. Přesto jsou prý Češi v celé EU nejméně ohroženi chudobou. Tak čeho se to stále více bojíme?

 

Pumpaři využili zvýšení DPH a spotřební daně u pohonných hmot k jejich výraznému zdražení, takže teď u nás máme jeden z nejdražších benzínů v Evropě. Ministerstvu financí to ovšem nestačí, a uvažuje o zavedení silniční daně i pro auta v osobním vlastnictví. A aby to nebylo líto dopravcům, budou za jízdy v pátek od 1. února platit dvojnásobné mýtné. A zdůvodnění? Dokončení sítě dálnic si prý vyžádá půl bilionu korun. No, nekupte to za ty prachy!

 

Pokračuje rozprodej zkrachovalých ČSA státem, dozorčí rada schválila prodej charterové divize. Heineken ukončil výrobu piva v Lounech. Česká filiálka Quelle v Hradci Králové propustí až 215 zaměstnanců. OP Prostějov požádal o zahájení insolvenčního řízení. Odboráři v OKD rekultivace vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli neuzavřené kolektivní smlouvě. Inspektorát práce kontroluje pracovní podmínky v nošovické automobilce Hyundai. Mladoboleslavská Škoda Auto připravuje další odstávky výroby. Končí Masokombinát v Klatovech, o práci přijde 160 lidí. Nejbohatší Čech Petr Kellner začal podnikat ve zdravotnictví, za 400 milionů korun koupil společnost Euromedica a plánuje další expanzi. Společnost Arcelor Mittal prohrála spor s drobnými akcionáři kvůli nevyplaceným dividendám.

 

Bahamy nevydaly Viktora Koženého do Spojených států. Pražský městský soud zrušil zákaz Komunistického svazu mládeže s poukazem na ústavně zaručenou svobodu projevu. „Pokud je Kožený nevinen, pak má radikální komunistická mládež právo snít o revolučním překonání kapitalismu,“ píše bývalý disident Ivan Hoffman.

 

„Jako čsl. státní příslušník z vlastních pohnutek se zavazuji spolupracovat s orgány StB proti nepřátelům naší vlasti v zahraničí,“ napsal vlastnoručně současný senátor Jaromír Štětina 19. dubna 1977. Jeden z předkladatelů opakovaných návrhů na zrušení KSČM a ikona antikomunistů tím prý spáchal hrdinský čin, jímž oklamal StB. Nevěříte? Média (až na čestné výjimky – ČTK, Týden, nezávislé servery), zdá se, uvěřila.

 

Náměstek primátora Milan Richter si za další miliony z kapes daňových poplatníků pozval americké poradce, aby zachránili projekt Opencard. Na pomoc přispěchala i společnost Sazka. Jako majitel společnosti Haguess se přihlásil Jaroslav Turek, člen dozorčí rady společnosti Allshare, která byla dodavatelem tzv. byznysplánu, podle nějž firma Haguess celý projekt prováděla. A aby toho nebylo málo, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil hlavnímu městu pokutu za to, že společnost BNV Consulting, která na projektu Opencard také spolupracovala, získala od města tři zakázky, které měly být původně zakázkou jedinou, na níž by se vztahovala přísnější pravidla pro tendr. A jako třešnička na dortu působí setkání bývalého prezidenta Václava Havla s bývalými radními Reedovou a Štěpánkem, „vyakčněnými“ Občanskou demokratickou stranou v souvislosti s kauzou Opencard, při němž exprezident kritizoval situaci v hlavním městě.

 

Ministryně školství Miroslava Kopicová rozhodla, že ZČU Plzeň může odebírat neoprávněně získané tituly. Student Martin Marek, jenž je členem akademického senátu právnické fakulty ZČU, požádal rektora této univerzity o zveřejnění jmen lidí, kteří neprávem získali titul. Budou mezi nimi i přátelé bývalého premiéra Stanislava Grosse?

 

Proběhla demonstrace proti devastující opravě Karlova mostu, její kritici jednali s komisí UNESCO. Policie prověřuje obchody a majetek exministra dopravy Aleše Řebíčka. Karlovy Vary zaplatí půlmilionovou pokutu za tzv. „karlovarskou losovačku“, v níž se jednalo o miliardovou zakázku. Před soud míří případ zpronevěřené půl miliardy z České konsolidační agentury. Jihomoravský hejtman Michal Hašek si ostře stěžuje na vyhazov předního českého onkologa Jana Žaloudíka z Masarykova onkologického ústavu. Žaloudík je pravděpodobným sociálně-demokratickým vyzyvatelem bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka v podzimních senátních volbách.

 

Pražští řidiči protestovali proti zavedení rychlostního limitu 50 km/h na pražské magistrále. Došly peníze na sport, přesto jsme získali dvě zlaté medaile z MS v cyklokrosu. Poprvé v historii ČR umrzlo za jeden den více lidí, než jich zahynulo na silnicích. Sibiřské mrazy tak rázně řeší problém bezdomovectví. A zrušení nemocenské v prvních třech dnech rázně zatočí "mit der tschechischen Simulantenbande". A „das ganze tschechische Simulantenbande“ si začíná myslet, že současní politici jsou horší než ti předlistopadoví. Kdy se probudíme a začneme své problémy řešit?

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments