Politický masomlejn 2010 – 5. a 6. týden
Volby se budou konat 28. – 29. května, čili v nejpozději možném termínu, rozhodl prezident Václav Klaus – evropský Muž roku a prospěšný zlobivý pacient. Václav Klaus si mimo jiné také patřičně vychutnal onemocnění hlavního hygienika Víta a jmenoval 13 rektorů veřejných vysokých škol. Pražským arcibiskupem se stal přítel Václava Klause a fanoušek ODS Dominik Duka. Po setkání s Václavem Klausem na Hradě novinářům sdělil, že bychom se k sobě měli všichni chovat tak laskavě a  mile, jako se k sobě chováme o vánocích. Merry Christmas, ať žije Santa Klaus!

 

Poslanecká sněmovna povolila vstup reklamy do filmů a seriálů, schválila vydání dluhopisů za 153 miliard korun a rozšířila pravomoci NKÚ, naopak odmítla zlevnit pivo a fakticky znemožnila zdanění poslaneckých náhrad. Také projednání spisu Krakatice se už do voleb nestihne, asi není „politická vůle“. Ve věci levicí prosazovaných návrhů přistoupila ODS k obstrukcím, vyzvala k nim i ostatní strany a vytáhla kauzu Gripeny, kterou se prý začalo zabývat i státní zastupitelství. ČSSD musela kapitulovat, takže se poslanci mohou těšit na „4 měsíce prázdnin“, během nichž budou moci v klidu pracovat na svých předvolebních kampaních, případně další postposlanecké kariéře.

 

Vláda se nakonec dohodla se svými partnery v tripartitě na 38 protikrizových opatřeních a schválila konvergenční program i s návrhy úspor a postupem, který by měl nejpozději do roku 2014 umožnit splnění maastrichtských kritérií pro přijetí eura. Vláda upustila od emise dluhopisů pro občany, podle Jana Macháčka se z toho budou radovat především banky. Ministerstvo financí údajně za zády ministra Eduarda Janoty(!!!) povolilo Chanci a Fortuně provozovat číselné loterie. Janota prý v této souvislosti provede „personální opatření“. Premiér Fischer kritizoval ČEZ za to, že „posílá na odběratele bojové jednotky“.

 

Většina Čechů si nepřeje, abychom posílali další vojáky do Afghánistánu, ČSSD protestuje proti tomu, že se tam mají poslat radiolokátory Artur. Ministerstvo obrany předalo péči o legionáře Československé obci legionářské, prý se tak ušetří. Tendr na nové útočné pušky za 1,5 mld. Kč vyhrála Česká zbrojovka se svými samopaly CZ 805A.

 

Premiér Fischer údajně zastavil obří nákup vakcin proti chřipce, který připravila Topolánkova vláda, Mirek Topolánek to popřel. Ministryně zdravotnictví oznámila, že pokud hlavní hygienik nařídí povinné očkování, bude jeho odmítnutí přestupkem se sazbou pokuty 10 tisíc korun. Zatím probíhají jednání s dodavatelem o tom, jak část objednaných vakcin neodebrat. A hlavní hygienik se zatím s námahou zotavuje po prodělané svinské chřipce. Prasečí fraška tak dále pokračuje

 

Tendr na logistické zajištění maturit za 328 milionů korun vyhrála nadnárodní společnost Logica. Odklad maturit prý nehrozí, i když nechuť učitelů k  zajišťování průběhu státních maturit roste, o jejich zablokování uvažuje i ČSSD. A nemůžeme se ničemu divit, zvláště když se dozvíme, že přes všechny proklamace za posledních patnáct let poklesl podíl výdajů na vzdělání z 5 na na 4,1 procenta HDP. Jak se při tomto vývoji chceme stát vzdělanostní společností, je tedy opravdu záhadou.

 

Mirek Topolánek strašil občany projezením budoucnosti, čtvrtina potravin prý končí v popelnicích, musíme se ve všech směrech omezit a použít naše mozky, abychom odkázali svým dětem moderní prosperující zemi. Jeho jakešovský projev si vzal k srdci akademik Hořejší a přispěl několika konstruktivními návrhy a zajímavými postřehy, V té souvislosti může některé z nás napadnout otázka, zda jsou představitelé sociální demokracie tlustí, protože se přecpávají levným bůčkem, nebo proto, že vše způsobně dojídají a nevyhazují do popelnic? Jsou naopak představitelé ODS štíhlí proto, že se nepřecpávají, nebo proto, že nedojezený kaviár, langusty a lanýže hážou do popelnic? Kdo se dnes cpe, zítra pláče – stejně jako jiní členové ODS – zadržený starosta z Žabovřesk a jeho tajemník, jimž hrozí až 12 let vězení za přijímání úplatků. Podle ODS se samozřejmě jedná o selhání jednotlivce, a nikoliv systémovou záležitost. Souhlasíme, tentokrát selhali developeři a nesystémově si zkazili dobrý kšeft v rámci zavedeného systému 1,5%  provizí (kdo si dnes vzpomene na Sehnala a Veselého?). Anebo chtěl starosta Kvapil nadstandardně vysoký poplatek? Apropó, jaký to kšeftík (odhadem za 267 milionů) je za čtyřmi miliony pro ODS od Jaromíra Jágra?

 

ČSSD navrhuje krajské referendum o prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Severních Čechách. Jedná se o sociálně-demokratickou nebo sociometrickou politiku?, ptá se Jakub Patočka v Deníku Referendum.

 

Ondřej Liška obvinil vládu, že je ve věci odkladu zákona o ochraně ovzduší a prolomení limitů těžby pod tlakem průmyslové lobby. Protiúderem ze strany těžařů mohlo být obvinění Martina Bursíka, čerstvě schváleného lídra ústecké kandidátky Strany Zelených z toho, že v minulosti pracoval současně pro ministerstvo životního prostředí i pro Mosteckou uhelnou společnost.

 

Z vedení KDU-ČSL odchází „korunní princ“, místopředseda David Macek, podle svého vyjádření z rodinných důvodů.

 

Všechny orgány naší zdivočelé země, které mají zkoumat nepravosti, se prý soustředily na Správu hmotných rezerv, kde se prý loupí ve stamilionech. Diskrétní vyvedení stamilionů ze státní kasy prý kryje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v kauze Diag Human. Další tunýlek se údajně chystá ve státním podniku Lesy ČR v rámci šestnactimiliardového tendru na těžbu dřeva. A ze skříně vypadl čtyři roky starý kostlivec jménem Česká konsolidační agentura, u nějž vyšlo najevo, že si ho soudci předávají jako horký brambor.

 

Nekonečný seriál průšvihů v Praze pokračuje. O třičtvrtě miliardy podražil tunel Blanka. Praha platí miliardy za pronájem Škodova paláce anonymní firmě, registrované v Lucembursku. Pražský magistrát získá světový rekord za nejdražší cyklostezku na světě, za tři kilometry ve Vysočanech zaplatí 150 milionů korun. Kauza Opencard je ve fázi zametání stop a zmírňování kritiky, takže Haguess odkryl majitele, Praha rozšířila okruh lidí, kteří si ji budou muset pořídit, a státní zastupitelství zbrzdilo vyšetřování. Na druhou stranu prasklo, že Praha dala firmě Haguess dotaci 25 milionů korun už před vypsáním zakázky, a že hlavní město na celý projekt utratilo další peníze i v době, kdy byl celý projekt po auditech, jež odhalily jeho neefektivnost, pozastaven.

 

Ministerstvo financí dalo třicetimilionovou pokutu firmě miliardáře Bakaly RPG Industries za neoprávněný převod bytů OKD. Tato firma se hodlá obrátit na Ústavní soud kvůli usnesení poslanecké sněmovny, jež vyzvala ministerstvo financí, aby vydalo soudu návrh na předběžné opatření, kterým by se firmě RPG Byty zabránilo zcizení bytů.

 

Sebevražda údajného dlužníka při zásahu vymahačského komanda otevřela kauzu, v níž nejdříve vedení ČEZu tyto praktiky obhajovalo, poté se na nátlak rozbouřeného veřejného mínění rozběhlo vyšetřování a nakonec byl odvolán šéf "Oddělení netechnických ztrát" a  mimo službu postaveni dva jeho kontroloři. V ČEZku je to neobvykle tvrdý a rychlý postup, ve světě by ovšem okamžitě letěl i šéf nejvyšší.

 

Podle stále se zpřesňujících statistických ukazatelů za loňský rok jsme loni zažili nejhorší recesi v historii. HDP kleslo o 4,3 %, průmysl se propadl o 13,4 procenta a pokles pokračoval i v posledním čtvrtletí loňského roku. Do ČR přiteklo o 10 miliard korun zahraničních investic méně než v roce 2009. Na 28 miliard stoupl schodek agrárního obchodu. Mírné oživení o 3,5 procenta na konci loňského roku hlásí jen stavebnictví, které však prý letos přijde o 30 tisíc pracovních míst, což je, vzhledem k objemu financí, které byly vládou (prý i kvůli snižování nezaměstnanosti) schváleny jenom na výstavbu dopravní infrastruktury, jenom velmi těžko pochopitelné.

 

Zdánlivou záhadou se tedy jeví, že zahraniční obchod ČR skončil po dlouhé době ve výrazném přebytku 153,2 miliard korun, přičemž běžný účet vykázal schodek 11,3 mld. Kč. Vysvětlení je však prosté, příliv investic ustal, začalo masivní odčerpávání zisků z českých montoven, poboček zahraničních bank a zprivatizované infrastruktury do zahraničí.

 

Míra nezaměstnanosti se v lednu vyšplhala na 9,8 procenta, na jedno volné místo je 18 nezaměstnaných. A ani s tou hrstkou volných míst to není tak jednoduché, jak ukazuje Věra Říhová na Britských listech ve svém seriálu o hledání práce. Slušné firmy hrají v oslabení proti podvodným konkurzům a nabídkám dealerské práce v realitách a finančnictví. Není divu, že Čechy nejvíce trápí nezaměstnanost a nemoci.

 

Ceny se v lednu zvýšily o 0,7 %, což je na první měsíc v roce, kdy se zpravidla zvyšují „úředně“ a monopolně stanovované ceny, a v němž se navíc o procento zvýšilo DPH, velmi nízké číslo, ČNB na tento vývoj nereagovala a nechala základní úrokovou sazbu na jednom procentu. Klesalo zadlužení podniků, naopak pokračoval nárůst zadlužení domácností, za loňský rok vzrostlo o neuvěřitelných 30 procent. Budou mít exekutoři žně?

 

Tři ze čtyř firem sledují své zaměstnance při práci na internetu. Šéf Sazky Aleš Hušák údajně neoprávněně užívá byt s regulovaným nájemným. PPF proinvestovala v Rusku 56 miliard Kč. ČSOB dosáhla v loňském roce zisku 17 miliard korun.  Kocovina ze šrotovného se projevuje – automobilky letos propustí desetitisíce lidí. Ostravská firma Henniges Automotive se chystá propustit 250 lidí. Československé aerolinie přepravily v loňském roce o 1,5 procenta méně zákazníků, chystají se prodat svoji charterovou divizi firmě Travel Service. Stát se rozhodl pomoci Kongresovému centru tím, že za něj zaplatí část jeho dluhů. V insolvenci se ocitl Chemoprojekt. Majetek zkrachovalého Siemensu na Zličíně byl prodán v dražbě. Debakl – za leden si firmy pomocí datových schránek poslaly pouhých 17 faktur! Ocelové srdce republiky Ostrava nemá dost elektrického proudu a přitom se dusí prachem stejně jako za minulého režimu.

 

Kontrola památkářů zjistila, že se při veřejností kritizované opravě Karlova mostu vyměňují i nepoškozené kamenné kvádry. Přímou platbu 400 Kč za amalgámovou plombu požadují čeští zubaři. Lékaři v Ivančické nemocnici zapomněli v břiše pacientky pětadvaceticentimetrovou špachtli. Policie prověřuje kontroverzní kursy létání nemluvňat. V Praze se začal promítat film Michaela Moora „O kapitalismu s láskou“, „objektivní kritiky“ film shazují, propagace v médiích je nulová, ohlasy diváků rozporné – rozhodně si ho však nenechejte ujít! Čeští lobbisté se sešli v Tatrách na tak opulentní a snobské akci, že se od ní distancovaly i politické strany. Už ani ten kokain není to, co býval. Ptákem roku byla ornitology zvolena kukačka.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments