České elity oslavily 17. listopad, média, až na vzácné výjimky, byla plná svobody a demokracie, na Národní třídě se běhalo za tuzexovými bony, ale také umělecky ironizovalo, na Václavském náměstí probíhala Inventura demokracie a občané si mohli vyzkoušet masky „ovčanů“. Že si ovčané myslí něco jiného? Nevadí! Aktivitou v tomto směru hýřil především bývalý prezident Václav Havel a jeho sametově-euroatlanticky-radaroví souputníci, snící o české účasti na „hvězdných válkách“, kterým ovšem přišla mírná ťafka od Zbigniewa Brzezinskeho. Ani náš současný hradní pán však nezůstal pozadu. Udělil milosti, poskytl na téma Listopad 89 vcelku nudný a očekávaný rozhovor Českému rozhlasu, mihnul se na Národní třídě, kde ho vítal pískot i oslavné skandování, podepsal zákony o navýšení schodku rozpočtu a zjednodušení výstavby infrastrukturních staveb, a poté odjel na zahraniční cestu do Jižní Ameriky.
Premiér Jan Fischer se setkal s primátory Prahy, Brna, Ostravy a Plzně nad dopady ekonomické krize do hospodaření měst a obcí, pozval si k sobě bankéře, aby s nimi pohovořil o snižování deficitů a lichvě, a oznámil personální změny ve vládě. Odcházející ministr Füle bude mít ve své funkce eurokomisaře pravděpodobně na starosti rozšiřování EU. Ministr obrany Martin Barták rozdal resortní vojenská vyznamenání i svým přátelům – politikům.
Tak trochu schůzku Bratrstva kočičí pracky po 20 letech připomínal 20. kongres ODS. Odkaz na 20. výročí Velkého listopadu podtržený značkou Nike, permanentní (asi předlistopadovými sjezdy KSČ inspirovaný) přímý přenos v ČT se správně prověřenými a nekritickými moderátory a komentátory, ani obhájení statu quo ze strany Mirka Topolánka nemohly zakrýt ideovou prázdnotu, únavu a poraženeckou atmosféru tohoto setkání „krajských kmotrů“ a „falešných akademiků“ v modrém. Modroptačí partaj se rozhodla ještě jednou sešikovat za svou chromou jízdou a (snad naposledy v této panoptikální sestavě) vyzkoušet loajalitu a početnost svého tvrdého stranického jádra.
Další panoptikum se sešlo v pražském hotelu TOP, aby přijalo stanovy a ustavilo orgány nové stejnojmenné strany, sestavené ovšem z dobře provařených starých kádrů. Nic překvapivého se nestalo, vedení strany ovládli jednomyslně zvolený „kníže ze Šípkové Růženky“, „nejlepší ministr financí všech dob“ a bývalí lidovci. Všichni se zapřisáhli, že už nikdy nezopakují svoji šestnáctkrát opakovanou chybu a nebudou hlasovat pro zvyšující se zadlužování tohoto státu. Občanům slíbili, že jim nebudou mazat med kolem huby, a v rámci toho oznámili, že budou prosazovat, aby si občané platili běžné nemoci a operace v nemocnici. Jejich současná podpora v průzkumech veřejného mínění tak znamená jediné – v naší zemi se vyskytuje nadprůměrné množství masochistů a zcela iracionálně uvažujících lidí.
Primátorka Řápková „hledá spolužáky a index“, pomáhá jí v tom i starosta Prahy 5 a místopředseda Bémovy pražské ODS Jančík, který se ovšem zdá do celé kauzy falešných titulů být také zapleten. Mezi podezřelými z „nestandardního přijímacího řízení“ na studium v Plzni je i dcera soudce Baxy, který „kauzu Mýval“ ostře kritizoval. Akreditační komise zatím navrhla relativně mírný postup, tedy zákaz přijímání studentů do doktorandského studia a zákaz vydávání titulu JUDr. pro plzeňskou právnickou fakultu. Případ vyšetřuje protikorupční policie.
Minulých čtrnáct dní bylo bohatých i na další korupční kauzy. Skandální a oprávněně kritizovanou opravu Karlova mostu vyšetřuje policie, audit odhalil nehospodárnost v miliardovém pražském projektu Opencard, jiný audit tvrdí, že byla o 200 milionů předražena oprava budovy Českého rozhlasu. Stát se ústy náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra nepochopitelně zaručil za vedlejší účinky řádně nevyzkoušené a pozdě dodané vakcíny proti prasečí chřipce. Exsenátor ODS Alexander Novák vydělává na pozemcích, které (jistě jen náhodou) zakoupil, a nad nimiž povede plynovod. Bývalí manažeři Erste nařkli bývalého ministra financí Pavla Mertlíka z přijímání úplatků při privatizaci České spořitelny. Činí se i noví hejtmani a zastupitelstva – údajně přibylo placených krajských politiků a zvýšily se i jejich odměny. Není divu, že jsme se v žebříčcích korupce propadli o sedm míst. Dopady tohoto vývoje jsou katastrofální.
Česko patří mezi podnikatelské superstáty, zjistil průzkum HSBC a Future Laboratory. Se zchudlými občany, kteří se už (konečně!) začali zbavovat kreditek, zadluženými obcemi (jenom letos budou mít rekordní schodek rozpočtů 15 miliard Kč), jedním z nejnepřehlednějších daňových systémů na světě, utlumenou bytovou výstavbou a vládou, která začala žebrat u svých občanů o almužny na zaplacení svých dluhů, dodávají naše média.
Inspektoři EU provedli razii ve společnosti ČEZ, podezřívají ji z kartelových dohod. Sazka dostala (pravděpodobně už poslední) šanci od věřitelských bank, ČT prý omylem odvysílala staré slosování Sportky, nebo v něm jen nebyla ta správná kombinace? Bývalí manažeři ČSA požadují odstupné 120 milionů korun, ministr financí Eduard Janota se zlobí na bývalé vedení ČSA. Vypadá to, že rozhodnutí o odměnách přijal těsně před odchodem bývalého ministra financí Sobotky z úřadu Janotův nástupce ve funkci jeho náměstka Ján Dzvoník. Pražský Dopravní podnik dostane od města 900 milionů korun navíc. Společnost Penta rozšiřuje své zdravotnické impérium. DHL stěhuje své datové centrum z Bruselu do Prahy. Ikea se chystá investovat v Česku a na Slovensku více než 5 miliard do výstavby nových prodejen. Zlevní solární energie, zdraží pivo a uhlí.
Pozdě, ale přece byl definitivně zprovozněn kontroverzní úsek dálnice D47, což znamená, že D1 už vede z Prahy až do Ostravy. Od ledna se bude muset na pražském vnějším okruhu jezdit s dálniční známkou (!!!). Firma Subterra začala zavážet kráter, který vznikl při hloubení tunelu v Mostech u Jablunkova.
Petici za odvolání ředitele ÚSTRu Pavla Žáčka údajně podepsal i Václav Havel. Stalo se tak poté, co ústav zveřejnil informaci, že informátorem StB byl jeden z Havlových přátel. Havel se pokouší o cenzuru, brání se Žáček. Rada ústavu se rozhodla vypsat konkurs na Žáčkovo místo – samozřejmě, že to s peticí vůbec nesouvisí.
Marcela Urbanová podala stížnost k Ústavnímu soudu v kauze Čunek. Po incidentu s postřeleným vojákem byl odvolán velitel české mise v Kosovu. Zemřel tvůrce české ústavy Vojtěch Cepl. Jiří Grygar odmítl cenu (a s tím spojených 500 tisíc Kč) od vládní Rady pro výzkum a vývoj, která podle něj škodí české vědě. Žižkovská televizní věž je prý druhou nejošklivější stavbou na světe. A na závěr si přečtěte hluboké zamyšlení nad Karlem Gottem a erektivními symboly.