Politický masomlejn – 50. týden

Na svém mimořádném zasedání se sešla poslanecká sněmovna a schválila několik důležitých zákonů. Tím nejdůležitějším bylo schválení rozpočtu na příští rok. Rozpočet byl díky „nezařazeným poslancům“ schválen se schodkem 38 miliard korun, ovšem i ministr financí přiznal, že nastupující hospodářská krize jej může navýšit o dalších 20 miliard. Po volebním fiasku se ovšem vládní koalice rozhodla přidat 2,7 miliardy na platy státních zaměstnanců. Byl také definitivně naporcován takřka dvoumiliardový „rozpočtový medvěd“. Poslanecká sněmovna i přes kladný výrok Ústavního soudu odložila projednávání Lisabonské smlouvy na únor, což bude mimo jiné znamenat, že EU bude předsedat jedna z posledních dvou zemí, v nichž tato smlouva doposud nebyla schválena.
Poslanec Michal Pohanka složil svůj poslanecký mandát, z jeho vyjádření lze pochopit snad jen to, že už vládě odvedl to, co od něj bylo požadováno. Skutečné motivy počínání Michala Pohanky by mohl lépe ozřejmit anonymní dopis brněnských zdravotníků. Nebylo by žádným překvapením, kdyby se po panu poslanci slehla země, ovšem ani varianta lukrativní trafiky není v našem Absurdistánu zcela vyloučena. Vláda odstoupením poslance Pohanky přišla o většinu ve sněmovně a bude se jí mnohem hůře dýchat a přežívat. Sociální demokracie totiž opět zvýšila svůj náskok před ODS, Zelení naopak klesli pod hranici volitelnosti. Je čas budovat vládní tým, oznámil předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Po nemastném a neslaném kongresu ODS se na povrch dostávají i podezřelé praktiky při náboru nových členů, které měly ovlivnit jeho průběh. Hlavní obviněný, ministr zemědělství Petr Gandalovič se brání a požaduje audit členů ODS na Ústecku. Po odchodu čestného předsedy nevzniká jedna, ale hned nejméně dvě nové pravicové strany, které mají ambici posbírat znechucené středové a pravicové voliče. Mají šanci na úspěch?
Nevládní sdružení Transparency International uskutečnilo průzkum o míře korupce mezi manažery vybraných 26 zemí na čtyřech kontinentech. ČR obsadila krásné 3. místo – od konce. Za námi skončila už jen Nigérie a Mexiko. Kauza privatizace železničního zdravotnictví může posloužit jako dobrá ilustrace poměrů stejně tak, jako kauza Krakatice. Inspekce ministerstva vnitra totiž začala vyslýchat detektivy ÚOOZ, kteří chtějí mluvit právě o ní. Žádost policistů o zbavení mlčenlivosti je teď na stole ministra Ivana Langera, jenž je sám údajně ve spisu Krakatice několikrát citován. Ministr Langer je zaskočen a náměstek policejního prezidenta Jiří Houba kontruje – prý byl na ÚOOZ nepořádek a neurovnané personální vztahy, Jan Kubice neměl potřebné vzdělání a kvalifikaci a ztrácely se tam tajné spisy. Jan Kubice tato obvinění popřel.
Kolem americké radarové základny se stahují černé mraky. Už i ministr Karel Schwarzenberg připustil, že USA by mohly odložit její stavbu, proti se vyjádřil také vlivný washingtonský think-tank Center for American Progress a sociálně-demokratičtí poslanci vážně uvažují, že legálnost výstavby amerického radaru nechají přezkoumat Ústavním soudem. Podle listopadových průzkumů veřejného mínění dvě třetiny Čechů i nadále americký radar odmítají.
Dorazila k nám světová ekonomická krize, a to i přes dřívější ujišťování politiků o tom, že česká kotlina zůstane ušetřena. Nejprve se sešli odborníci, aby diskutovali o tom, jak silná bude krize, abychom se poté dozvěděli, že již 80 velkých firem krizi pocítilo, 6 procent firem už ví, že bude po novém roce propouštět, průmysl v říjnu klesl o 7,6 procenta, stavebnictví o 1,1 procenta, zakázky klesly o 24,2 procenta a výroba dopravních prostředků o 14,7 procent. Devadesát procent průmyslových podniků zaznamenalo pokles zakázek a tři z pěti firem musí omezovat výrobu. Navzdory krizi budeme platit více za elektřinu, důvody nám vysvětlil šéf ČEZu Martin Roman. Zdražovat se bude i přesto, že na posledním summitu EU obdržel dárek v podobě bezplatných povolenek na vypouštění skleníkových plynů. Ještě že máme ČSSD, která má vlastní recept na krizi, založený na analýze a návrzích Jiřího Havla. Vláda totiž již tradičně nabízí nesystémové a nelogické snižování daní a sociálního pojištění.
Soudce kvůli mimořádnému zasedání parlamentu odložil projednávání kauzy, v níž jsou úředníci ministerstva pro místní rozvoj obviněni z tunelování evropských dotací. Svědky totiž měli být i poslanci ČSSD  Jiří Paroubek a Radko Martínek. Ústavní soud uzavřel ostře sledovanou kauzu Walderode tím, že stížnost obce Žďárek zamítl jako neopodstatněnou. Drážní inspekce žaluje ministerstvo dopravy kvůli údajnému zmanipulování výběrového řízení na jejího šéfa. Ministerstvo zdravotnictví hodlá zrušit třetinu onkologických center. Ministerstvo financí povolí sázení přes internet. Kvůli novým poplatkům při převodu starých ojetých aut je přetížen registr vozidel. Také přeplněné porodnice praskají ve švech. Humanitní fakulty plánují stávku a bojkot přijímacích zkoušek kvůli svému podfinancování. České děti se propadly ve znalostech, přestávají zvládat matematiku. Čeští učitelé patří k nejméně spokojeným ve světě. Na dvou místech v Česku se současně demonstrovalo. V Praze proti chování neonacistů v litvínovském ghettu Janově, v Litvínově se protestovalo proti chování obyvatel janovského ghetta.
 
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments