Pomáhejme svým politikům!

 
Řekněme si to upřímně: Manažérský pracovní úděl politiků pro naše veřejné blaho je bezesporu nevídaně náročný. Je neúnosně těžký a až nadlidsky vyčerpávající. Přitom erudice politiků a jejich organizační schopnosti jsou naprosto neuvěřitelné. Jejich píle a pracovitost je neochabující a zodpovědnost obrovská. A rozhodně je nesporné, že takový úděl nemůže nést jen tak kdokoliv.
 
Toto zjištění mne napadlo, když jsem si opakovaně připomněl, že když ty politiky do funkcí zvolíme, už nikdy je nenapadne svolat veřejné shromáždění, kde by nám řekli: "Tak tady jsem, tady mě máte, děkuju. A teď mi řekněte, co byste potřebovali, abych já, politik, to pro vás udělal." Inu, je to jasné. Je to proto, že on ten politik nás nechce obtěžovat nějakými žádostmi o radu, co má dělat. Předpokládá, že i my předpokládáme, že on si poradí a řekne nám to, co dosud udělal, až všechno, co před volbami sliboval, bude hotovo. A my nic. Přijdeme k hotovému.
 
Kdysi byl v Americe natočen film "Podporujte svého šerifa!". Vzpomínka na ten film by nám mohla být inspirací, že dobré věci by se vždy měly podporovat. A přesto, že nejsme v Americe, pomozme proto i my těm našim českým politickým hlavám, ať mají tu svou "práci" alespoň o trochu snadnější! Konec konců, vždyť je to tak jednoduché! Zde je několik příkladů:
 
1/ Požadujme referenda (třeba i jen poradní) o připravovaných důležitých zákonech a dalších otázkách na všech úrovních. Elektronizace informací, rozhlas, televize a Internet to přece umožňují!
 
2/ Požadujme maximální informovanost o záležitostech, týkajících se státních – a tedy veřejných – financí. Požadujme uplatňování zásady, že tam, kde se jedná o veřejný zájem a veřejné peníze, tam nesmí existovat žádné úřední, obchodní či bankovní tajemství!
 
3/ Požadujme, aby byly zákonem zakázány akcie na doručitele, aby se ti naši šetrní ministři mohli už konečně správně orientovat při jejich tak zodpovědné a náročné volbě dodavatelů veřejných zakázek. Požadujme, aby za to nesli všichni tito zúčastnění hmotnou zodpovědnost!
 
4/ Požadujme, aby veškerý lobbying se konal pouze formou veřejných slyšení ve výborech parlamentu v přímém televizním přenosu – a jinak – aby byl zakázán přístup lobbystům do sněmovny pod trestní sankcí!
 
Řekl bych, že pro začátek by i toto minimum naší podpory stačilo a mnozí čeští političtí fenoméni by nám byli za tyto požadavky jistě ze srdce vděční. A zde říkám, že tím rozhodně nemíním ony papalášské lenochy, co si nejdřív volby klidně prohrají a pak si jedou na dovču k moři. Myslím  tím ty dříče politiky, kteří hravě zvládnou i takový majstrštyk, jako je "vítězství" s polovičním počtem procent hlasů, třeba i za tu cenu, že se z toho vyčerpáním fyzicky zhroutí. No a my novináři pak musíme psát, že pán je už velmi starý a proto už zase jenom usnul. Ostatně … zítra mám o tom rozhovor s odborníkem, kterého mi "dohodil" jeden z kolegů, který je stejně jako já neviditelným hlídacím psem demokracie. Prý mi to ten expert vysvětlí tak, že to i já pochopím. Říkali, že se jmenuje Alzheimer.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments