Poplatky jako argument




„Poplatky už stály jako několik kalamit,“ napsala na titulní straně dnešního čísla MF DNES Jana Syslová. Logicky je to nesmysl. Erár přece ty peníze nikomu nedává, on je pouze nezinkasuje. Zůstanou tak občanům, jejichž souhrn tvoří právě ten erár. V původním dokumentu ministra Julínka byly poplatky prezentovány jako pokuta za zneužívání lékařské péče. Proč by měl pokutu platit občan, který nic nezneužívá? Jako sociálně šetrný byl prezentován limit pěti tisíc korun. Údajně na něj podle pana Topolánka dosáhne čtvrt milionu lidí – nakonec jich bylo šest tisíc.

V dalším byl limit snížen na polovinu, s poněkud komickým komentářem, že se jedná o sociálně přijatelnou částku (z čehož logicky vyplývá, že předchozí limit byl sociálně nepřijatelný). Chovanci Ústavů sociální péče měli být poplatků zbaveni úplně – ostatně oni mohou těžko zneužívat lékařskou péči. Výsledkem je, že poplatky platí pořád. Co na to pan poslanec Boris Šťastný z ODS, zanícený obhájce poplatků? Jak se může nesvéprávný člověk placení poplatků bránit?

To váženému panu poslanci zjevně nevadí – je opravdu radost mít takové zákonodárce!

Paní Syslová zrovna tak mohla použít slogan “Finanční reforma ODS stála tolik, jako náprava kalamit do konce tohoto století“. Za minimálně osmdesát miliard ročně každý z nás mohl sníh uklízet ručně a za plat, chodníky zametat košťátky a ještě by zbylo.

„Stále více tuzemských domácností není schopno splácet své závazky. Mnozí lidé si totiž berou hypotéky a spotřebitelské úvěry na základě své aktuální finanční situace, aniž počítají s minimální rezervou pro případ, že přijdou o práci nebo onemocní“ to jsou zase slova z portálu Novinky.cz.

Nejde přitom o rozmařilé spoluobčany, dopřávající si exotickou dovolenou nebo drahé auto. Nikoli. To jsou lidé, kteří dluhy řeší provoz domácnosti, vzdělání dětí či dlouhodobou nemoc. Krizi lze ulehčit dvěma způsoby: pomocí podnikatelům nebo zaměstatncům (v tomto druhém případě by vlastně šlo o totéž. Lidé by stejně peníze utratili za výrobky těch podnikatelů). Minulá i současná vláda se však rozhodla pro pomoc podnikatelům. Výsledkem zatím je, že deset procent národa bohatne a devadesát procent chudne. Sociální nůžky se už druhý rok stále více a více rozevírají.

Oblíbené téma současnosti je stárnutí populace. Zrovna dnes v poledne se svěřil rozhlasový moderátor, jak vbrzku nebude na důchody. Jak hodná ODS chce problém řešit, zatímco zlá ČSSD jej trestuhodně odsouvá do pozadí. ODS si jako řešení žádá soukromé penzijní fondy. Možná by bylo na čase vysvětlit další postup, až soukromý majitel fondu zkrachuje nebo fond vytuneluje, a svěřené peníze skončí na Kajmanských ostrovech. Nemyslím, že by šlo o plané sýčkování. Dosud zkrachovalých bank, kampeliček a privatizačních fondů bylo víc než těch, které se dodnes udržely.

Pan Topolánek se nechal slyšet, že zachování učitelských platů je nezodpovědným plýtváním státními prostředky. Včera na ČT 2 v pořadu Ta naše povaha česká ukázal jeden učitěl svojí platovou tabulku. Asistent na vysoké škole s osmiletou praxí má základní plat 13 500.- Kč. Pane Topolánku, dovedl byste za tyto peníze žít?

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments