Protiraketové fiasko: Parkanová v hlavní roli

Ministryně obrany Vlasta Parkanová byla svými americkými hostiteli při své pětidenní návštěvě Spojených států poctěna tím, že byla pozvána na zkoušku protiraketové obrany. Společně s náčelníkem Generálního štábu Vlastimilem Pickem sledovali v operačním středisku Agentury pro protiraketovou obranu v Coloradu vystřelení rakety z Aljašky.


Podle informací, které byly veřejnosti poskytnuty před touto zkouškou, se mělo jednat o „ostrý test“, nikoliv počítačovou simulaci. „Měla jsem velkou trému. Kdyby se to nepovedlo“, prohlásila ministryně novinářům po testu, „tak se ta informace prostřednictvím vás ještě více naklonuje.“ Z toho lze soudit, že test proběhl úspěšně, a v podobném duchu nás informovala i ČT a hlavní česká média.


Jak si tedy vysvětlit, že test byl zpožděn (kvůli špatnému počasí), další část proběhla jako počítačová simulace (!!!), což bylo zdůvodněno technickými problémy antirakety, cíl prý „letěl příliš nízko a dopadl příliš brzo“ – po dvaceti minutách do vod Tichého oceánu několik set kilometrů do mexického pobřeží.


Závěr z této zkoušky je jasný. Protiraketová obrana funguje skvěle a bezchybně. Musí však být slunečné počasí, teplota nejlépe mezi šestnácti až dvaceti stupni Celsia, nesmí foukat vítr, nepřítel musí rakety vypouštět po těch správných balistických křivkách a Američané musí ještě doladit několik drobných technických detailů na antiraketách.

 

Britské listy na stejné téma

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments