Ron Paul: Proč bychom měli ukončit afghánskou válku
Děkuji vám za možnost vyjádřit svoji podporu pro tuto rezoluci, navrhovanou tímto ctihodným mužem z Ohia. Děkuji mu, že toto téma předložil. Je na to sice dost pozdě, protože tato válka začala téměř před deseti lety, ale je na čase, abychom se o ní začali vážně bavit. Už bylo řečeno dříve, že je těžké přestat válčit, a že bychom neměli přestat válčit. Já vám ovšem řeknu, jaký je skutečný problém – je velmi snadné válku odstartovat, začít se někde angažovat.

Zakladatelé této země se nesmírně snažili zabránit tomuto dilematu, abychom se neangažovali ve válkách, které se nedají vyhrát, a v nichž nikdo vlastně neví, kdo je skutečným nepřítelem. Války se začaly ospravedlňovat citátem z prohlášení o válkách z roku 1973, které vešlo v platnost po známém fiasku ve Vietnamu jako preventivní snaha, abychom nesklouzli do další války. Ani toto prohlášení nebylo v souladu s Ústavou, protože legalizovala války na 90 dní, přitom vlastně dosáhla pravého opaku, v němž se nacházíme právě teď, kdy z tehdy schválených devadesáti dnů „legitimní“ války je dnes už téměř 10 let.

Obávám se, že je to pro nás příliš málo, a doufám, že ještě není příliš pozdě, abychom s tím něco udělali. Budeme toto provozovat ještě dalších 10 let? Jak dlouho budeme ještě pokračovat?

Říkáme, že nepřítelem je Talibán. Oni nás opravdu nemají rádi, a my je také ne, ale čím více Talibánců pobijeme, tím více se nám jich ukazuje. Dovolil bych si úvést citaci prvního řádku rezoluce z roku 2010, která uvádí smysl a legalizuje pravomoci presidenta, a jež umožnila přenesení této pravomoci na presidenta k těmto ilegálním účelům a umožnila mu podle jeho vlastního uvážení odstartovat válku: „Hlavní pravomocí je možnost použití vojenské síly proti těm, kteří spustí nový válečný konflikt proti Spojeným státům americkým.“

Talibán ani afghánská vláda neiniciovali konflikt proti Spojeným státům. Z důkazů, které máme proti atentátníkům, vyplývá, že možná dva z nich prošli Afghánistánem. Akce se plánovala v Německu, Španělsku a tady v USA, byli trénováni na naší vlastní půdě. Vytvořila se iluze, že tato malá skupina měla v úmyslu provést konspiraci společně s bin Ládínem. V současné době nemáme k dispozici žádné podklady, abychom mohli obhájit toto tvrzení. Jistě, bin Ládín s touto akcí velmi sympatizoval, tento plán se mu musel velmi líbit, a jistě měl i zájem na tom, aby mu byl připsán. Prohlašoval, že to splní tři věci, o které měl sám zájem.

Zaprvé to posílilo jeho schopnost náboru nových členů do Al-Kájdy proti západním mocnostem, které byly příliš zapleteny do ovládání Středního východu a měly dvacetiletý plán na jeho „přestavbu“. Dále prohlašoval, že v důsledku 9/11 zatáhne americký národ do skutečného bahna, do války, kterou nemá šanci vyhrát. A přitom to také bude náš lid demoralizovat.

A oni na tom pracují, neustále mají velkou morální podporu. My na druhou stranu zde máme mnoho lidí, kteří vědí, že tato země je naprosto zbankrotovaná, a přitom utrácíme biliony dolarů za tyto nesmyslné války. To vede k další demoralizaci lidí. Dějiny nám konečně říkají, že všechna impéria skončila, protože zašla příliš daleko, že svoji zemi přivedla k bankrotu, vždyť ze stejného důvodu se položil i sovětský systém. A to je přesně to, v co doufal bin Ládín.

On totiž mimo jiné prohlásil, že dolary, které použijeme k tomuto účelu, přivedou naši zemi k finančnímu úpadku. A my jsme na dně, a přitom neváháme i ten poslední cent utratit v zahraničí. Stavíme ambasádu v Bagdádu, stavíme velvyslanectví v Kábulu, všechno jsou to pevnosti v ceně miliard dolarů. Jsou opravdu tak nesmírně potřebné? Nikoho to naprosto nezajímá. Kdyby se lidé skutečně zajímali o devastující dluhy, které tato země má, i o důsledky, jaké to pro nás bude mít, změnili bychom naši zahraniční politiku na takovou, která by nám přinesla stabilitu a bezpečí. Se současnou zahraniční politikou nejsme v bezpečí, je to politika intervencí, praktikujeme ji už příliš dlouho a jednou snad skončí.

Tato válka není legální, tato válka je nemorální, tato válka není v souladu s naší Ústavou, můžeme s jistotou řici, že je to nelegitimní válka, nemá skutečně žádný smysl. Vždyť Talibán nás 9. září nenapadl !

Když jsme se přesunuli do Afghanistanu, krátce po té bylo našim plánem předělat Střední východ, vlítli jsme do bezdůvodne do Iráku, kde jsme pouzili válku pro naši obhajobu, ale byla to jenom výmluva.

Hodně Američanů, možná většina Američanů stále jestě dnes věří, že Saddám Husajn měl něco společného s 9/11. Jsem přesvědčen, že většina Američanů pevně věří i tomu, že Talibán také měl něco společného s 9/11 a my víme, že to není pravda.

Potřebujeme změnit zahraniční politiku a vrátit se zpátky k našim ideálům, měli bychom chránit tuto zemi a přestat předstírat, že musíme být celosvětoví četníci.

Překlad: Clair

Pozn.: Pro Kucinichovu rezoluci, jež požadovala ukončení války v Afghánistánu do 30 dnů, hlasovalo 65 kongresmanů, proti jich bylo 365…

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments