USA: Tohle není zdravotnická reforma, ale loupežSrpen 23, 2009

Změna výše pojistného placeného velkým americkým zdravotním pojišťovnám od roku 2002: +87 %

Změna výše zisku deseti největších amerických zdravotních pojišťoven: +428 %

Šance, že Američan zbankrotuje díky účtům od jeho zdravotní pojišťovny: 7:10

—Harper’s Index, Září 2009


Jak říkal otec mého přítele Michael Doyle, kapitalisté by se nikdy neměli pouštět do blízkosti zdravotnického systému. Drží nemocné děti jako rukojmí, čímž nutí rodiče, aby přišli na buben v zoufalém úsilí o zaplacení zdravotní péče. Nemocný nemá žádnou možnost volby. Zdravotní péče není spotřební zboží. Můžeme si vybrat, jestli si koupíme ojeté nebo nové auto, nakupovat v butiku nebo na vietnamské tržnici, ale nemáme žádnou možnost volby mezi nemocí a zdravím. A každá debata o zdravotní péči musí vést k uvědomění si toho, že právě komerční zdravotnictví je tím problémem a musí být zlikvidováno. Je to odvětví, které najímá doktory a analytiky k tomu, aby odmítali pečovat o pacienty v zájmu zvyšování zisků. Je to odvětví, které způsobuje polovinu všech bankrotů. A 20 000 Američanů, kteří zemřeli minulý rok, protože nedostali adekvátní péči, usvědčuje tyto společnosti, že jsou podílníky na vraždách.


Současná debata o zdravotnické péči v Kongresu nemá nic společného s těmito seznamy mrtvých, veřejným pojišťením nebo socializovaným zdravotnictvím. Skutečná diskuse, ta jediná, která se počítá, je o tom, kolik peněz naše krvežíznivé pojišťovny, farmaceutické firmy a soukromá zdravotnická zařízení budou moci odsát pomocí nových zákonů o zdravotnictví. Všechny tyto nové projekty, o nichž se žvaní v Kogresu, zaručují, že zisky těchto společností porostou a utrpení běžných Američanů se bude stupňovat. Stát v područí korporací, provozovaný Demokraty i Republikány, tak opět vymetá státní pokladnu. Znova a znova nutí Američany, zvláště ty chudé a dělnickou třídu, na takovou úroveň zoufalství a zuřivosti, jež bude i nadále pohánět násilná, protofašistická hnutí, jež raší ve všech vrstvách americké společnosti. A tradičtní hlídací psi – ve veřejných funkcích, v tisku a občanských iniciativách – jsou stejně tak zbyteční, jako navonění hejsci v minulosti, kteří trávili své dny dvorskými intrikami ve Versailles. Kanada se nikdy nezdála být tak lákavou zemí.


Demokraté spolupracují s lobbisty zdravotnických pojišťoven, farmaceutických společností a provozovatelů komerčních zdravotnických zařízení na tom, aby ohnuli současnou legislativu týkající se reformy zdravotnictví. „Zástupci těchto společností jsou v tuto chvíli uprostřed dění,“ říká David Merritt, šéf rozvoje v Centru Newta Gingriche pro transformaci zdravotnictví (Newt Gingrich’s Center for Health Transformation), „ takže v okolí vzniká vakuum“. A tito lobbisté právě zabíjejí myšlenku na životaschopný systém veřejného zdravotního pojištění a zařídili, že v zákonech nebude nic, co by bránilo jejich rostoucím ziskům, či schopnosti tento systém zneužívat.


„Bude to v podstatě zákon, jenž říká, že si musíme koupit jejich kazové zboží,“ říká Dr. David Himmelstein, profesor na Harvardské zdravotnické škole (Harvard Medical School) a zakladatel společnosti Lékaři pro Státní zdravotní pojištění (Physicians for a National Health Plan). „Příště nám vláda řekne, že si všichni musíme koupit do garáže trabanta, každému dítěti hračku potaženou olovem a pro každého psa žvýkačku s melaminem.“


Celý článek v angličtině zde


Překlad: Stan


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments