USA čekají na krach jednání s Íránem

Duben 23, 2009

Zahájením přímé diplomacie s Íránem o jeho jaderném programu Obamova vláda připravuje základy pro další sankce, prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Podle jejích slov jednání s Íránem posílí americkou „důvěryhodnost a vliv“ a umožní Spojeným státům „vyhlásit sankční režim tak tvrdý a ochromující, jak bude potřeba“.

Clintonová už dříve připustila, že administrativa nevěří, že by diplomacie v případě Íránu přinesla jednoznačný úspěch, a nynější slova o „výhodách“, které z rozhovorů vyplynou, jasně svědčí, že USA nehledají nic jiného, než krach jednání s Teheránem. Zdá se, že prioritou je zastavit Írán, nikoli s ním jednat o zlepšení vztahů.

Někteří kongresmani však nechtějí čekat až na kolaps přímé diplomacie a požadují, aby se postoj vůči Íránu změnil okamžitě. Navrhli zákon, který by vedle společností pomáhajících Íránu budovat ropné rafinerie trestal firmy, které do Íránu dovážejí benzin.

Slova ministryně zahraničí USA o skutečných záměrech Obamovy politiky vůči Íránu je nejspíš potřeba vnímat ve světle prohlášení izraelského ministra zahraničí, který v rozhovoru pro ruský deník Moskovskij Komsomolec prohlásil, že USA budou jednat podle přání Izraele. „Věřte mi, Amerika přijme všechna naše politická rozhodnutí,“ zdůraznil Lieberman, byť zároveň poněkud překvapivě připustil, že Írán není pro Izrael tou největší hrozbou, zatímco Afghánistán a Pákistán jimi jsou.
 
Převzato z www.czechfp.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments