V Evropě se perou zloději, strýček Chu se vlídně usmívá

Němečtí a francouzští bankéři dlouho bezstarostně půjčovali (nejen) Řecku, protože si zřejmě mysleli, že to je chytré rozhodnutí. Nyní pod hlavičkou EU tlačí Francouzi a Němci na Řecko, aby splatilo své dluhy. To je však může splatit jen tak, že si od stejných německých a francouzských bank vypůjčí další peníze. Německo i Francie však už dávno mají chytrý plán, který tu nedávno Tribun správně pojmenoval jako nepřátelské převzetí ekonomiky Řecka.

Recept je jednoduchý: Řecké státní hospodářství nechat nejprve vyhladovět a pak si jej do svého privátu přivlastnit. A tak bankéři Francie a Německa, potažmo oficiálně EU, tyto peníze Řecku nehodlají dát k rozpočtovému použití, ale chtějí namísto nich do Řecka dodat balík svých zastaralých zbraní, které by jinak tyto státy musely prodat jinam (komu, kam?) – anebo zešrotovat.

Jenže, je tu problém: Občané Řecka už delší dobu dělají tichý run na domácí banky a převádějí své naspořené peníze do švýcarských a vůbec jiných neřeckých bank. Ale nevím, naše noviny nepíší, zda pro ně chtějí zakládat účty v měně euro či v dolarech. Pochybuji. Je pravda, ten run je pro řecké banky jistě vražedný. Pro občany Řecka je to zřejmě jen jakési "z deště pod okap". Ale přesto, či právě proto – banky EU mají velký problém. Zjistily, že si samy pod sebou nařízly větev.

A výsledné souvislosti? Čínští komunisté to všechno zpovzdálí pozorují s hranou skromností a nabízí Evropě, podobně jako před časem USA, že jejich (a tedy i řecké) dluhopisy odkoupí. Cena nebude prý pro Řecko ani pro banky EU nevýhodná. Číňané chtějí jen málo. Ekonomicky se tu pevněji usadit. A jak známo, oni byli vždy pracovití a učenliví. Zkrátka, čínské gesto je jen taková nenápadně podávaná přátelsky pomocná kolonizátorská ruka. Ruka jedné velmi dobře řízené ekonomiky podle amerického know-how. Ekonomiky největší světové komunistické strany, která už je schopná si koupit i světový kapitalismus. Bude-li chtít.

Každý ví, že jakýkoliv příliv mezistátně "darovaných" peněz, ve formě odkupu dluhopisů a lacině získaných dlouhodobých pronájmů či investic je vždy příčinou závislosti. A tak, podobně jako evropská Socialistická internacionála vběhla kdysi do pasti EU evropským banksterům, tak nyní oba tito chytráci – banksteři i SI – nabíhají na vidle hodným usměvavým Číňanům. Čínská polovina řeckého přístavu Pireus do užívání na příštích 35 let, to je jen taková malá předehra k velké ekonomické dálněvýchodní symfonii.

Nechme učit naše děti čínsky a sami si zopakujme dávno již tak sladce zapomenutou ruštinu. Zdá se, že oba tyto jazyky bude střední i západní Evropa brzy potřebovat. A ještě něco: Nevěřme ideologům, kteří tvrdí, že ekonomická prosperita může existovat jen v podmínkách zprivatizovaného podnikání, kapitalismu a pouze v prostředí tzv. demokracii. Nejen Marx, ale i dnes Číňané dokázali, že to může být i zcela naopak.

P. S. Kromě Severní Koreje, už i ve Španělsku a Řecku jsou zakázány živelné demonstrace. Kdy bude stejně diktátorsky pošlapáno shromažďovací právo i u nás?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments