Ví Barack Obama, co chce?

Ve svém dlouho očekávaném projevu o národní bezpečnosti se Barack Obama utopil ve všeobecnostech, přičemž stihl jen jasně prohlásit, že ne všechny problémy kolem věznice v Guantánamu jsou jeho chyba, opakovaně zdůraznil ochotu věznici zavřít. Jeho slova však vyvolala víc otázek než odpovědí.

Obamův projev byl plný rozporů – na jedné straně vězení a pochybný legislativní systém kolem ní odsoudil, na druhé straně označil za „vhodný“ koncept vojenských tribunálů. Jejich zrušení oznámil hned jako jeden ze svých prvních kroků v úřadu, ale minulý týden pro změnu oznámil jejich zmrtvýchvstání. Dnes tvrdí, že je podporoval od počátku.

Zaútočil také na kritiky, kterým se nelíbí, že by se propuštěním vězňů z Guantánama dostali na svobodu někteří nebezpeční lidé. Zároveň ale svůj názor na Guantánamo bránil způsobem, který odpovídá jeho nedávno zveřejněné představě, že by bylo možné vězně držet neomezeně dlouho a bez soudu, a to i v případě, že proti nim nejsou žádné důkazy umožňující obžalobu. Vyslovil se pro vytvoření právního základu, s nímž by bylo možné jejich kauzy „pravidelně posuzovat“, byť není zcela jasné, co chce posuzovat, když nejsou důkazy.

A na závěr zopakoval odhodlání uzavřít Guantánamo, i když pouhý den předtím jeho mluvčí souhlasil se Senátem, že prostředky na uzavření budou pozdrženy, dokud se nevyjasní, jak by se to vůbec mělo provést. Obama původně chtěl zavřít Guantánamo do roka, přičemž o čtyři měsíce později se tento cíl jen a jen vzdaluje a na uzavření brutální věznice proslulé mučením lidí už by si dnes vsadil jen málokdo.
 
Převzato z Czech Free Press

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments