Z nedostatku peněz tisknou obce v USA vlastní měny

Duben 10, 2009

Jako během Velké krize přechází stále více obcí v USA na tehdejší myšlenku a tisknou z nedostatku peněz své vlastní měny, aby uspokojily občany a podpořily skomírající místní průmysl, informuje USA Today.

Většina systémů funguje takto: obchody a zájemci vytváří síť k tisku vlastních peněz. Spotřebitelé nakupují se slevou lokální měnu, jako například za 95 centů jmenovitou hodnotu 1 dolar, a touto platí v plné hodnotě v obchodech, které ji akceptují. Tak mají výhodu nakupující i obchody a peníze zůstávají v obci.

Stále více pracujících s klesajícími platy platí za své nákupy bankovkami, které se v Detroitu nazývají Cheers, v New Yorku Ithaca Hours, Plenty v Severní Karolíně nebo BerkShares v Massachusetts.

Sociolog Ed Collom z University of Southern Maine zkoumal lokální měny a říká, že podporují spotřebitele, aby nakupovali ve svém okolí. Obchody, které kvůli poklesu zákazníku značně trpí, z toho profitují, protože konzumenti vydávají svoji hotovost v místě.

„Chceme otevřít nové možnosti,“ říká Jackie Smithová ze South Bend v Indianě, která pracuje na uvádění lokálních měn do oběhu. „Sílí povědomí, že více kontroly nad hospodářstvím ve vlastních rukou může odpružit tvrdé nárazy špatné hospodářské situace.“

Přibližně tucet obcí v USA má již lokální měny, říká Susan Wittová, zakladatelka BerkShare v regionu Bershire na západě Massachusetts. Očekává, že budou následovat další. Detroit News odhaduje, že zatím je v USA celkem 75 lokálních měn.

V BerkShare systému jde nakupující do jedné z 12 bank a platí 95 dolarů za BerkShare v hodnotě 100 dolarů, které může potom utratit v 370 lokálních obchodech. Od založení tohoto systému v roce 2006, největšího svého druhu v USA, byly utraceny BerkShare v hodnotě 2,3 miliardy dolarů.

Během poslední deprese tiskly obce, obchody a osoby vlastní peníze, aby udržely v chodu hospodářství, když tehdy banky jedna za druhou zavíraly a byl nedostatek hotovosti.

Podle zákona se nesmí tyto bankovky podobat dolaru nebo být požadovány jako zákonné platidlo Spojených států, říká Claudia Dickens z úřadu oprávněného k tisku bankovek. „Jen my tiskneme pravé bankovky“, říká.

Daňové úřady nelze obcházet a ty dostávají svůj podíl. Příjmy z plateb v lokálních měnách jsou povinně zdanitelné, říká Tom Ochsenschlager z Institutu schválených auditorů. „Není cesty jak obejít daně z příjmu, jinak by všichni platili s Detroitskými dolary“, říká.

Město Pittsboro v Severní Karolíně probudilo k novému životu Plenty, zaniklou lokální měnu, která byla vytvořena v roce 2002. Nyní je opět tištěna v hodnotách 1, 5, 20 a 50 dolarů. Místní banka mění 9 dolarů za 10 Plenty.

„Jsme zcela zničené město v Americe,“ říká Lyle Estil, prezident Piedmont Biofuels, která akceptuje Plenty. „To posílí naše lokální hospodářství… Na Plenty je pěkné to, že nemůže opustit naše okolí.“

Komentář: Dávat do oběhu vlastní měnu je v zásadě dobrá myšlenka, jedno zda máme hospodářskou krizi či ne, neboť jak je výše řečeno, tvorba hodnoty zůstává v místě a nezmizí v kapsách globalistů. Pokud obce akceptují také platbu daní ve vlastní měně, potom je zaručen úspěch a místo z toho profituje.
 
Převzato z www.czechfp.cz
 
Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments