A co se dělalo po celá ta léta u nás a vůbec v celé Evropě?

Sankce, sankce, a ještě jednou sankce, pomalu to zní jak zaklínadlo od pohádkového čaroděje. Jen s tím rozdílem, že tohle není žádná pohádka.

Rusko evidentně již dávno pochopilo, že se nemůže spolehnout na vzájemně výhodnou spolupráci nejen se Spojenými státy, ale ani s Evropou, čili s tak zvaným anglosaským „světem“ vůbec. A tohle si Rusko s vysokou pravděpodobností uvědomilo prakticky v okamžiku, kdy USA a NATO začalo „humanitárně bombardovat“ Jugoslávii a Primakov nad Atlasntikem otočil letadlo zpět do Ruska místo do USA … nebylo o čem mluvit. A nejspíš právě proto „připravil Jelcin svoji pomstu“ a na scénu přišel nový muž – Putin.

Když začínaly první kroky importozaměňování (импортозамещения), spousta lidí se smálo a říkalo: „Tihle komici, oni chtějí NĚCO sami vyrábět? Leda tak chovat medvědy! Tohle dokážeme jenom my a nanejvýš Čína, které ale musíme ty technologie sami dodávat!“ Vzpomínáte si na velmi podobná vyjádření a postoje „civilizovaného světa“? Přesto Rusko stále hledalo cesty k vzájemně výhodné spolupráci s každou, byť jen trochu ochotnou zemí.

Ale stále se jednalo s Ruskem z pozice síly a s přezíráním a ignorováním jeho zájmů, stále se počítá jako pouhý surovinový ocásek „civilizovaného světa“. Nedbalo se ani na jeho zájmy bezpečnostní, NATO se jízlivě, výsměšně, škodolibě stále přibližovalo k hranicím Ruska (Pardon, to vlastně Rusko se plížilo stále blíže k základnám NATO), aby NATO mohlo případně provést čistě jen „preventivní“ vojenský úder s větší jistotou, pokud by to bylo potřeba. A nebo Rusko vůbec jednou pro vždy zničit. Takový postoj trvá ostatně dlouho a například samotná Anglie se vměšuje, mimo jiné i vraždami ruských carů, do záležitostí Ruska po celá staletí. Kromě jiného Anglie zprostředkovala zabití Rasputina.

Jako blesk z čistého nebe, v okamžiku, kdy si „vládci“ NATO mysleli, že zase jednou toho parchanta Rusko doběhli, proběhla operace pro připojení poloostrova Krym k Rusku. „Když to neuznáme, tak se to vlastně ani nestalo,“ takové bylo chování „vyspělého světa“ a následoval další výsměch, jako že kdo by v Rusku dokázal postavit za relativně krátkou dobu třeba most z Ruska na Krym, nebo tam dosáhnout na Krymu soběstačnosti i jen v té pitné vodě a elektrické energii. Ano, Rusko tam mělo celou řadu problémů a potíží, ale nevzdalo se. Když postavili Rusové most přes moře na Krym, některým klesla brada. Proudila tam tak nejen doprava, ale i voda i energie. Nám to přece malovali jen jako další čistě ruskou Potěmkinovu vesnici. Vlastně je to zajímavé, že reálný Potěmkin ve skutečnosti byl zcela jiným, než se nám ho – určitě pouhým nedopatřením – snaží vykreslovat. Svou Velitelku prakticky nikdy nepodváděl, a jeho význam pro tehdejší Rusko byl ohromný. Plánů na zničení mostu bylo jistě více než dost, ale ochrana mostu byla dosud důsledná.

Také se každý v „civilizovaném světě“ utěšoval tím, že ti Rusáci v ušankách přece nemohou vyprodukovat dostatek potravin ani pro sebe. Vždyť je tam pořád samá zima a všude běhají samí medvědi a potraviny tehdy dováželi ve velkém. A ejhle, najednou se z Ruska stal snad největší vývozce obilí na světě s obrovským podílem na světovém trhu. A samozřejmě to nebylo jenom o tom obilí, ale celkově ruské zemědělství rostlo a roste doslova před očima každým rokem jako houby po dešti.

„Oni si nedokážou zajistit nic ani v IT oblasti,“ křičeli další nebo i ti samí, to samé co o všem předchozím a dodávali anekdoty pro snahu Ruska vyrábět vlastní výpočetní techniku z vlastních zdrojů a vlastními silami. Ano, stále je tam mnoho úzkých míst, ale Rusko (i přes obří „snahu“ Čubajse, i proto „utekl“ teď do Turecka) představilo vlastní PC desky a procesory, ale stále není rozjeta výroba v náležitých množstvích. Ale kolik zemí na světě vlastně vůbec dokázalo vyvinout a vyrobit od nuly svůj vlastní procesor as navíc bez podpory zvenku? Vysmívali se „naši“ politici a ekonomové, že Rusko začalo u sebe prosazovat vlastní programové vybavení na základě toho přece zcela „nesmyslného“ Linuxu. Přechod je jen otázkou času a vyladění potřebných funkcí, ničeho jiného, a jiné potřebné programové vybavení si dokáží zajistit postupně sami, i přes mohutně vyhlašovaný úprk IT pracovníků z Ruska. Vždyť je mnohem lépe, když doma pracují ti, co chtějí skutečně dělat svou práci pro svou zem, než někdo, kdo myslí jen na peníze a jiné „požitky“ za každou cenu!

A to vše za neustálého „dozoru“ a překážení tomuto ze strany prozápadní části „ruské inteligence ruského národa“. Ta neustále hýkala nadšením při každém, jak se zdálo nezdaru nebo nesmyslném, jak se opět zdálo, chování ruských vlád.

Dmitrij Černyšenko, bývalý vicepremiér, řekl v těchto dnech během setkání kabinetu ministrů se zástupci IT průmyslu v Rusku, že „Samozřejmě máme vlastní servis pro záměnu importu dovozu a ministerstvo systematicky pracuje celé ty roky a ve všech kritických oblastech máme úroveň záměny dovozu … od 80 do 100 %“.

Od června 2015 (a začalo to ještě mnohem dříve, jen se prostě musí všechno pořádně připravit a domyslet), podle údajů „Uděláno u nás“ („Сделаноунас“) a dalších zdrojů, bylo realizováno více než 1596 velkých projektů záměny importu v Rusku! Kdo sledoval ruskou realitu v tu dobu pokud možno nezaujatým okem, viděl, že měsíc za měsícem jsou do provozu uváděny nové a nové provozy, které neustále snižovaly krůček za krůčkem kritickou závislost Ruska především na Západě po letech, kdy bylo právě Západem úmyslně vše rozvalováno a ničeno. Zároveň se také pomalu, ale jistě proměňují tváře ruských měst. Pokud je to pro vás možné a máte trochu čas, doporučuji virtuální procházku po současných ulicích ruských měst s pomocí specializovaných map.

Uvedu zde alespoň několik příkladů záměny importu a to prakticky bez zbytečného komentáře, protože se stačí prostě podívat na videa v odkazech i bez znalosti řeči. Náhodné příklady – jak to přišlo při vyhledávání a uvědomte si, že vše muselo být započato mnohem dříve:


Jen za květen 2021 bylo realizováno 11 projektů záměny importu


Výstavba obřího přístavu v Leningradské oblasti, ústí řeky Ust-Luga (prosinec 2019)
Nejbližší více či méně velké město je 50 km. St. Petersburg – 150 km. Zde je investováno 570 miliard rublů (jako 2,5 krymských mostů) s cílem vytvořit jedno z průmyslových center Ruska na tomto místě.)


Boom záměny importu! Za říjen 2019 bylo realizováno 9 projektů


Potichu a bez hluku! Za srpen (2020) bylo realizováno 18 projektů záměny importu


Technologický průlom. Rusko sofistikovaně obrozuje letecký průmysl (srpen 2021)


Jak pokračuje výstavba druhé etapy doků pro stavbu lodí komplexu Hvězda (Звезда) na Dálném Východě (únor 2022)


Konkurenti, třeste se! V Rusku začala výstavba obřího závodu na výrobu traktorů (duben 2020)


Made in RF. KEME HD (Výroba přesných obráběcích strojů, březen 2018)

A pokračovat se dá ještě opravdu velmi velmi dlouho v prakticky všech důležitých oblastech průmyslu a hospodářství … Další videa lze nalézt např. ZDE.

Přitom se vůbec nebavíme o pokroku v jaderné oblasti (např. výstavba „malých“ plovoucích místních zdrojů jaderné energie pro oživení a rozvoj dosud špatně energeticky zajištěných oblastí, nebo reaktory nového „typu“, který dokáže využít již jednou použité jaderné palivo).

Proto mohl ruský diplomatický představitel ve Švédsku s klidným svědomím říci nespisovně, že Rusko s..e na jejich sankce.

Kdysi měl prohlásit Gajdar (jeden z „otců“ přestavby v SSSR), že „Rusko nepotřebuje inženýry, ale „managery“. Jak je vidět, platí vždy právě opačný požadavek. Managerů, a povětšinou nafoukaných, domýšlivých, hloupých a namyšlených, je všude po světě víc než dost (velkou legraci si z nich dělal např. satirik Michail Zadornov), ale inženýrů se „zlatou“ hlavou i „zlatýma“ rukama je vždy a všude v každé době málo.

Ne, nejsem naivní, abych si myslel, že si zařídili náležitě všechno, ale projevili se ti, které lze nazvat skutečnými státníky své země, odvahu, vůli a snahu udělat vše pro posílení své země. Ano, sankce jim způsobí mnoho problémů, ale základ k překonání jejich následků Rusko dnes má, na rozdíl od počátku „slavných“ devadesátek, kdy vládl zločin, banditismus a korupce na každém rohu této tehdy velmi krutě zkoušené země. Dokonce se dnes u některých komentátorů a glosátorů uvádí i srovnání s tehdejší dobou, jen s tím rozdílem, že Rusko sice může prožít obdobné hospodářské potíže jako tehdy, ale že je na ně mnohem lépe politicky připraveno a že dnes lze tuto etapu projít správným způsobem vedoucím k nebývalému posílení jejich země a vlastně bez velkých ztrát.

A já se jenom ptám, kolik se toho analogicky za posledních deset, patnáct let postavilo například u nás (A vůbec za celých těch 32 let od „listopadu“?), kromě skladů a montoven? Určitě „velmi přínosných“. A kolik se toho postavilo v „naší“ Evropě vůbec? Nic velkého, či srovnatelného rozsahem si nevybavuji, možná se pletu a v té tolerantní atmosféře „našeho“ světa a naší doby se to jen „poztrácelo“ mezi jinými událostmi … jako nevýznamné, protože na to jsme přece hodně civilizovaní, nebo ne, abychom se zabývali „obyčejnou“ prací?

A to ani nemluvím o tom, že se zboží vyrobené kupříkladu v Číně opatřuje „tolerantním“ obalem s velkým nápisem např. „Made in Germany“ (dodej i mnohé další „civilizované“ země, kromě jiného i tu „naši“) (zde všechny uvozovky mají hanlivý a výsměšný nádech), někde „stranou“ je pak o hodně menší nápis Manufacturing in China, či jinde, a ve skutečnosti se tak podvádí zákazník? Tohle můžete uvidět i na vlastní oči i v „našich“ obchodech. Stačí se jen pozorně dívat.

Diví se pak někdo tomu, že i proto je pád takzvaného západního světa prakticky nevyhnutelný? I když nepochybně bude kolem sebe kopat jako zraněný kůň. Nebo si někdo myslí, že si to zboží vyrábějící země a suroviny dodávající země nechají trvale líbit a nechají se vykořisťovat různými překupníky? A sami dobře víte, kolik jich, takových překupníků, dobře živených příživníků a parazitů, je jenom u nás. Vychází z toho, že Evropa spolu s USA a jejich satelity jsou prostě jen příživníci na úkor „zbytku“ světa.

Myšlenka obnovení výroby na např. území USA (a i případně v Evropě i u „nás“), jejím přebíráním zpět z Číny i odjinud, narazí velmi rychle na to, že k tomu potřebujete dnes velmi kvalifikovanou a schopnou pracovní sílu (tady imigranti mnoho nepomohou), kvalitní řízení (ne ve smyslu managerismu „západního“ typu) a také zdroje, stroje, skutečnou vůli, dlouhodobé plány na rozvoj. A také kvalitní, netolerantní školství i skutečně fungující sociální vztahy, mnohem spravedlivější platy, což je jen „nejeden“ z kamenů úrazu nejen pro USA, ale i pro „nás“ „Evropany“. Nemluvě o České republice.

Tohle je totiž přesně to, co dnešní „elity“ západního světa absolutně nejsou schopny v žádném případě zajistit a navíc ani efektivně řídit. O nadnárodních společnostech ani nemluvě, ty totiž jen „dojí a dojí“ co můžou, ale o skutečnou budoucnost se nikdy a nikde nestarají. Jen o svá panděra.


Stanův komentář: Tak něco se v té Evropě přece jen postavilo, např. Finsko nedávno spustilo jadernou elektrárnu. Cituji: „Finsko dnes s dvanáctiletým zpožděním spustilo jaderný reaktor Olkiluoto 3. Jedná se o evropský tlakovodní reaktor EPR. S odvoláním na provozovatele elektrárny o tom informovala agentura AFP. Jde o pátý jaderný reaktor ve Finsku. V elektrárně Olkiluoto jsou dále dva takzvané varné reaktory a v elektrárně Loviisa dva reaktory typu VVER.“ Podotýkám, že projekt konsorcia Areva-Siemens měl stát 2 mld. euro, výsledná cena se odhaduje na 11 mld…

Na ruskou invazi na Ukrajinu budeme jen těžko hledat adekvátní odpověď v ekonomické oblasti, vypadá to, že oni jsou na rozdíl od nás připraveni…

4.8 45 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
31. 3. 2022 14:28

Trochu mimo hlavní téma. Není to tak dlouho, co jsem tu zmínil možnost zvýšení cen tak, že bochník chleba bude stát 100 kachlí. A to NATO nemám ani dement Sorbonu nácka Pehe. Z jeho posledních skřeků lze usuzovat, že tělesa jeho druhu začínají být nervózní. Nedaří se jim zdebilnit ostrůvky zdravého rozumu v jurské Kakánii, což povede k tomu, že fialová strana začne odsekávat zbytné údy. Už je to těsně za obzorem stejně jako bochník chlébuška za 100,- Kč. Tuto cenu právě teď vyblily odborné existence, jichž je v Kakánii více než Číňanů v Číně. Uměle utvořená inflace má obludé… Číst vice »

Last edited 2 let před by orinoko
Alva
Alva
Reply to  orinoko
31. 3. 2022 16:28

Nevím, jestli jsem špatně nepochopila slova „…fialová strana začne odsekávat zbytné údy….“?
Spíš se mi zdá, že fialová strana je saň, které když odsekneš úd (jakýkoliv) :-), naroste jí několik nových.

orinoko
Reply to  Alva
31. 3. 2022 16:39

Ovšem zdroje jsou omezené a neschopné vyzirky nebude nikdo potřebovat. Leda by si je jurský boostrat hodlal platit ze svého. Příklad nacházíme v kyjefske kapustě.

g.hrosik
Reply to  orinoko
1. 4. 2022 5:58

Na začátku jste zmínil grafomana, jehož nebožtík Miloslav Šimek vytrvale jmenoval „Pche“ – a ve středním rodě – velmi trefné. S Vaší charakteristikou situace nelze než souhlasit.

orinoko
31. 3. 2022 17:50

Lžou, lžou, lžou. Oblbují vás. Ceny jídla: Výrobce potravin k Čechům – pokec24

Jeden tip: Pokud se vám nějaké adresy nezobrazuji, vyzkoušejte jiný prohlížeč. U vloženého odkazu po mě fízl Google najednou vyžaduje telefonní číslo. Túúúdle z nudle!

Firefox, Safari, Opera, nový Win Explorer. Ale to nemusí stačit.

Jako vyhledávač lze použít i např. Yahoo, Bing /Windows/, Baidu – Čína, Yandex – Rusko, Ecosia, Mesalina, ale i jurské Centrum.

fajt
31. 3. 2022 18:04

dvě stě tisícová Ruská armáda poráží (a to si s nimi ještě dost hraje) šest set tisícovou armádu ukrajiny, kterou stavěl celý západ, NATO a USA přes osm let, padly na to stovky miliard dolarů a byly dodány zbraně celého západu – to je čistě rychlá glosa bývalého vojáka základní vojenské služby t.č. v záloze, který by nikdy nešel bránit nějakou korporátku. ..

a tady zase pohled z ruské strany, který je i předzvěstí nového vnímání Rusů současné válečné generace ve směru dnešním událostem i západu. ..

https://topcor.ru/24746-chto-pokazali-boi-za-mariupol.html?yrwinfo=1648676748775850-17049662395303829377-sas6-5256-bb7-sas-l7-balancer-8080-BAL-6141

g.hrosik
Reply to  fajt
1. 4. 2022 6:05

Díky za zdroj, ta analýza bojů o Mariupol je zajímavá.

Irena
1. 4. 2022 5:29

Z internetu: Historické paralely. O Kyjevskej buržoáznej rade Buržoázne noviny aktívne šíria zvesti údajne “ o rokovaniach, ktoré sa otvorili medzi Radou a Radou ľudových komisárov.“Kruhy v blízkosti kontrarevolucionárov zveličujú tieto fámy všetkými možnými spôsobmi a zdôrazňujú ich „osobitný“ význam. Dospelo k záveru, že mnohí súdruhovia nie sú proti tomu, aby verili v rozprávku o rokovaniach s Kyjevskou Radou, a mnohí z nich ma už kontaktovali s písomnou žiadosťou o jej vierohodnosť. Verejne vyhlasujem, že: Rada ľudových komisárov nevykonáva žiadne rokovania s Kyjevskou Radou a nebude.  S Kyjevskou radou, ktorá sa konečne spojila s Kaledinom a vedie zradné rokovania s… Číst vice »

Irena
1. 4. 2022 5:32

http://casopisargument.cz/?p=41726

Srbsko zůstane do čtyř měsíců bez ropy. Chorvatsko udeřilo sankcemi, Bulharsko by nemuselo dodat plyn

orinoko
Reply to  Irena
1. 4. 2022 6:15

Časopis Argument si hlení svojí vysokou objektivitu. Snad právě proto hned zkraje létajících kulek v Bukovině přiběhl hajlovat na Václavák. Ujistit říšského protektora o svojí nezpochybnitelné oddanosti. Z té adresy už se zdekovala nějaká zvučnější jména z doby ostrého covidu a celek dneska připomíná starou jalovici. Srbsko sousedí s Maďarskem – to je alfa a stealth omicron. Ostatní jsou bláboly předjímající věci, které se nejdříve udějí na Záchud od nás.

Irena
Reply to  orinoko
1. 4. 2022 8:26

To nevadí, poskytuje to obrázek kroků podnikaných osvíceným Západem a tím hrozným Ruskem, co se snížilo k válčení, viď Stane? Protože jestliže mu pomůže Maďarsko, udělá to jen s tím, že uzavře s Ruskem nějaký ten kšeftíček pro sebe…

Takže Západ problémy vyvolává a Rusko je tradičně musí řešit a to i životy svých lidí a my jsme součástí této Čtvrté říše! Skvělé.

orinoko
Reply to  Irena
1. 4. 2022 8:42

Přes ruské hranice se propletly dva útočné haličské vrtulníky MI a zasáhly ropné zásobníky ve městě za hranicemi. Název mi vypadl. Rusko má co řešit. Radary je vůbec nezachytily. A to se zvedly někde až u Dněpru, kam se snad stačily vrátit.

Irena
Reply to  orinoko
1. 4. 2022 8:58

To nebyly radary, kdo je nezachytil. Kdy konečně pochopíte, že to není geopolitika, ale globální politika? Jde to napříč společnostmi. Je to boj spodků proti vrškům v kombinaci s tou geopolitikou. Teď v jednom svém projevu Putin promluvil jazykem Pjakina, když mluvil o páté koloně. Měli jste si ho poslechnout. Do této chvíli nikdy nic podobného nepronesl! Ten boj je veden i uvnitř Ruska a je tvrdý!

zajoch
Reply to  Irena
3. 4. 2022 9:07

Máme dobré mínění o Madarsku. Ale: (z Fondsk.ru) Zlověstné maďarské déja vu Jurij Borisov 29.3. úryvek z článku Maďarské ministerstvo obrany uvádí: „Letecké manévry [sil NATO ve východní Evropě] probíhají na západě země a budou pokračovat až do úterý 29. března. „Během cvičení budou týmy maďarských leteckých dispečerů plnit společné úkoly s americkými letouny F-18 Super Hornet,“ uvedl vojenský úřad. Cvičení je podle něj čistě obranné, ale znamená „posun od strategie odstrašování prostřednictvím krycích sil k odstrašování prostřednictvím předsunuté obrany“… Maďarský ministr obrany Tibor Benko rovněž oznámil, že na cvičišti Bakony ve středním Podunají západně od Budapešti bude cvičit mnohonárodní… Číst vice »

zajoch
Reply to  zajoch
3. 4. 2022 10:26

Toto se dostalo jako odpověď Ireně, ale je to chyba. Nevím jak, asi jsem špatně klikla. Měl to být samostatný komentář. Omlouvám se.

orinoko
1. 4. 2022 6:06

Halič potřebuje nové šturmoviky.

https://www.youtube.com/watch?v=OefwuzQpak0

Irena
2. 4. 2022 7:41

Gazprom se zřekl společnosti, ve které v Německu provedli policejní prohlídku S platností od 31. března Gazprom vystoupil z německého holdingu Gazprom Germania GmbH a všech jeho aktiv, včetně Gazprom Marketing & Trading Ltd. V pátek 1. dubna to oznámil na svém Telegram kanále. „Skupina Gazprom ukončila svou účast ve společnosti Gazprom Marketing & Trading Ltd,“ stojí v prohlášení. Příslušné rozhodnutí padlo po informacích o policejních prohlídkách ve společnosti, které byly tento týden provedeny za účasti německých úřadů. Uvedená opatření se podle upřesnění informací konala v rámci vyšetřování zneužívání monopolního postavení. Už dříve se objevily informace, že proběhly kontroly v kancelářích Gazprom Germania… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Irena
2. 4. 2022 8:40

Teď by už všem oligarchům mělo dojít, že ten sladký Západ je oholí do hola, sebere jim všechno, co jim nechal za pomoc při vykrádání Ruska.
Otázka je co si ten Západ počne s virtuálními, ničím nepodloženými prachy, které teď tak radostně zabavuje. Ono jen tak z vody se vařit nedá a navíc všechny ostatní státy vidí, jak jsou jejich investice tamtéž v nebezpečí.

PPK
PPK
Reply to  Irena
2. 4. 2022 13:50

A tak je to správné, tak to má být! Ohledy na „partňory“ skončily.

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
2. 4. 2022 15:38

Stejně je to „dobré“ – USA vyhlási takzvané sankce a tak zvane zmrazováni cizích aktiv, EU to poslušně “ vezme přes kopírák“, obohatí situaci svými Energetickými balíčky a spoustou vlastních neživotných předpisů a direktiv a …

Německý průmysle vyřeš si to s Ruskem sám. S podporouUSA: „A běda jak couvneš !!!“

Kde je ta vrchni Evropská komisařka ???

peter.
2. 4. 2022 17:37

Stanův komentář: Tak něco se v té Evropě přece jen postavilo

V Európe možno,ale na Slovensku len to,čo sa dá postaviť aj pomocou Viagry.

Politikus.ru o Česku :

https://politikus.ru/video/142407-chehii-prihoditsya-rasplachivatsya-za-sankcii-protiv-rossii.html

idiotronic
Reply to  peter.
3. 4. 2022 5:42

V komentářích na druhé pozici jsem četl frázi ,,Nasrať na čechov“. Protože jsem jí ne zcela rozuměl, použil jsem strojový překlad Seznamu, ale ani ten si s frází neporadil.
Teprve až pohled na vládu čr mi vnesl do věci jasno.

peter.
2. 4. 2022 18:16

Západoeurópania ešte v 18.storočí smrdeli ako tchory !Neumývali sa ! Takže pre nich to veľký problém nebude ! https://www.rubaltic.ru/news/02042022-poluchi-putin-evrokomissar-poprosila-evropeytsev-menshe-mytsya-nazlo-rossii-video/  Európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová vyzvala Európanov, aby trávili menej času v sprche, na zlosť ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. V tomto zmysle sa vyjadrila pre portál POLITICO. Podľa myšlienky, ktorú vyslovila Vestagerová, by Európania mali venovať čo najmenej času vodným procedúram, aby sa znížila spotreba plynu na ohrev vody. „Každý sa ma pýta: ‚Čo môžem urobiť? Môžete urobiť dve veci. Kontrolujte sprchovanie – svoje aj svojich detí. A vždy, keď vypnete vodu, povedzte: “ Tu máš !… Putin!“,“ povedala… Číst vice »

Last edited 2 let před by peter.
idiotronic
Reply to  peter.
3. 4. 2022 6:05

Onehdá jsem se dočetl, že každý stupeň, o který se uskrovníme je rána pro Putinův prodej plynu. Mohu se škodolibou radostí uchechtat, když si představím, jak je Putin bezmocně zoufalý z toho, že mám v bytě 11°C a jak mu proto krachujou plynové kšefty. (byt je vytápěn akumulačne, elektřinou)

zajoch
3. 4. 2022 8:43

Článek z Fondsk.ru (mé oblíbené stránky):
https://www.fondsk.ru/news/2022/04/03/bajden-raskuporivaet-strategicheskij-rezerv-nefti-55908.html
Biden odpouští strategické rezervy ropy. Rozhodl se uvolnit na trh přibližně 1 milion barelů ropy denně pro nejbližších 6 měsíců. Strategické rezervy USA se tak sníží pod 180 milionů barelů. Jsou umístěny v podzemních solných jeskyních v Texasu a Luisianě.
Když odmítá ruskou ropu, musí to někde vzít. A Saudové už mu asi na ruku nejdou.

zajoch
3. 4. 2022 9:56

Maďaři dnes volí v parlmentních volbách. Na výledku závisí další orientace Maďarska. Buď půjde současnou cestou, nebo se obrátí podle přání Bruselu (a jeho šéfa), kteří doufají ve vítězství opozice. Podle průzkumu by měl Fidesz s Orbánem zvítězit, ale potřebovali by dvou třetinovou většinu. Pokud by se k moci dostala opozice, Maďarsko by šlo do války na Ukrajině, odmítlo by ruskou ropu a plyn a otazník by byl nad JE Paks. Snad Maďaři pochopili, že jejich slušná životní úroveň, malé zdražení benzinu (ve srovnání s naším kolosálním) je výsledkem vlády Orbána.