Češi do toho! Češi do sebe!

Jsou ti Češi opravdu tací idioti, kteří zuřivě a nadšeně proti sobě válčí a zabíjejí se v cizích zájmech? Následující „humorné“ výňatky pocházejí z knihy Karla Richtera – Ve spárech bolševické revoluce (Naše vojsko, Praha 2019, str. 160). Jedná se o hrdinský boj československých legionářů za 1. světové války v zájmu ruské buržoazní Prozatímní vlády proti českým vojákům v řadách rakousko-uherské armády bojujícím za zájmy Rakousko-Uherské monarchie u Zborova:

„Když jsem se objevil nad zákopem,“ vzpomíná podporučík, strhávající vojáky svým bojovým elánem, „rakouský poddůstojník na mě namířil pušku. Měl jsem v ruce revolver a zasáhl jsem ho přímo do hlavy…ten untroficír, kterého jsem zastřelil, byl Čech. Jednoročák z Plzně…“

Jiní z československých vojáků zažili horší příhody. Augustin Machala s hloučkem spolubojovníků vběhl do rakouského zákopu jednotek 75. Jindřichohradeckého pěšího pluku složeného většinou z Čechů… Jen jeden se dal na útěk… Běžel dál, tak ho jeden z dobrovolců zasáhl výstřelem z pušky. Padl k zemi a nehýbal se. Střelec se šel ze zvědavosti na svou oběť podívat. S hrůzou zjistil, že mladý voják, kterého zastřelil, je jeho syn.

Kuchař sedmé roty už v tátovských letech si přál jít taky do útoku, nechtěl zůstat vzadu. V rakouských zákopech zajal svého syna. Jiný dobrovolník objevil mezi zajatci svého bratra. Další se sklonil k raněnému rakouskému vojákovi a s úlekem i užaslou radostí v něm poznal svého otce.

Ruští velitelé znechucení úpadkem morálky a rozkladem svých ruských jednotek byli uchváceni hrdinstvím a elánem Čechoslováků. Nadšen byl i ministr války Kerenskij.

2.8 9 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
17. 11. 2020 11:15

„…hrdinský boj československých legionářů za 1. světové války…“. To určitě. Právě vzpoura těch „hrdinů“ byla katalyzátorem občanské války v Rusku, která stála miliony životů. Podle dnes křepčících havloidů méněcenných ruských životů. V „Písně Altajských partyzánů“ (1919) se zpívá: „… zlí Češi nás napadli, zapálili naši rodnou vesnici. Otec byl zabit v první bitvě, matka byla spálena zaživa v ohni. Sestra byla zajata, ale zůstal jsem sirotkem.“ Rok 1919! O sto let později, v roce 2019 Praha nepřevedla 57,5 ​​tis. EUR na opravu a obnovu hrobů československých legionářů v Rusku. Důvodem je srdečná neochota místních obyvatel a ruských regionálních správ vidět památky… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Botičky od Diora
zart
zart
17. 11. 2020 15:12

Ty ruské články by to chtělo přeložit do češtiny, a nějak uveřejnit na OMu.

orinoko
orinoko
Reply to  zart
17. 11. 2020 18:35

Podávám ponocnou ruku. Tohle vůbec není marné. A je to docela zábavné.

https://cs.bab.la

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  zart
18. 11. 2020 12:12

Dobrý nápad, souhlas, ale je to pracné a drahé. možná by stačil jen překlad tohoto věděckého článku z (pro mně určitě) důvěryhodného historického serveru aif.ru:

Jak Čechoslováci podněcovali občanskou válku v Rusku
https://aif.ru/society/history/myatezh_dlya_antanty_kak_chehoslovaki_razzhigali_grazhdanskuyu_voynu_v_rossii

Ten článek končí asi takhle:
„V roce 1999 však vlády Ruska a České republiky podepsaly dohodu, v jejímž rámci se předpokládá instalace desítek pomníků vojákům československého sboru na území Ruské federace. Památníky ne Ludvíkovi Svobodovi či Jaroslavovi Haškovi, ale těm, kterejch za jejich loupeže a vraždy proklínali stejně rudí i bílí.“

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
18. 11. 2020 12:24

Já chystám pomník Luďku Sobotovi a atamanu Sirkovi. 😎

zart
zart
17. 11. 2020 16:45

Zajímalo by mne, co je na tom pravdky, když moji prarodiče říkávali, že tatíček Masaryk nepustil legie do republiky, a že se musely dostat domů z druhé strany? Neví to třeba Botičky??

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  zart
18. 11. 2020 11:56

Také jsem o tom četl. Masaryk opustil svoje legionáře na Rusi v den svých 68. narozenin, čili 7. března 1918. Československé legie dobyly 30. května 1918 Penzu a Syzraň, 8. června Samaru, 23. června město Ufa, 25. července Jekatěrinburg a 6. srpna společně s bílými vojsky byla dobita Kazaň. Bolševici přišli o ruský zlatý poklad v hodnotě přes 650 milionů rublů, který měli v Kazani uložen. V Rusko nastal převrat utvořením diktatury bílého generála Kolčaka, podporovaného legionáři, v listopadu 1918 a rozmohl se znovu chaos.  Pod sílícími údery Rudé armády se začala povolžská fronta hroutit. Ukázalo se, že sovětský režim byl silnější než,… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
Reply to  orinoko
18. 11. 2020 0:39

V článečku je zajímavý novotvar : natismus.

Jan Kristek
Jan Kristek
Reply to  idiotronic
18. 11. 2020 7:44

Používal jsem ho ve své knize Drang nach Osten, z roku 2000, například:
„Nyní, za třetí světové křižácké války, vstoupil fašismus do své
„drsnější fáze“. Vznikla jeho nejbrutálnější forma, natismus. Dogma
o neomylnosti papeže bylo rozšířeno ještě o dogma o neomylnosti NATO.
(…Nabízí se i otázka, jestli se USA neměly v jistý okamžik
přejmenovat na USSSA – United SS and SA.)“

orinoko
orinoko
Reply to  Jan Kristek
18. 11. 2020 8:14

S ohledem na aktuální nápravu jazyků jakožto dorozumívacích prostředků, kdy to vypadá , že Bílá velryba snad bude moci být jen Moby Dick / a tak podobně/ jsem se jinde zeptal, jak to bude s Bílým domem alias Bílou chýší, oficiálně White House/m/.
A nastalo veliké mlčení.
Všude se přistoupí na korektury , jen Bílá zemljanka zůstane bílou. Neumím si představit, že by se ten barák jmenoval Black House. To už raději Cvok House.