Těžko udržovat hegemonii, je-li dutá

Není-li to, co sledujeme geopolitický“ souboj, pak je to geoinformační válka, kterou proti nám vedou USA a Británie, a pokoušejí si ji vést jejich spojenci, zejména pak ti, kteří bývají nazýváni limitrofy, kteří tvoří jakousi proložku mezi velmocemi. V souvislosti s tím jsou velmi zajímavé údaje za rok 2021, zveřejněné naší federální celní službou toto pondělí. Jak se ukazuje, zahraničněobchodní obrat Ruska (RF) dosáhl skoro 790 mld. dolarů. Přitom obrat zboží s těmi, kteří nás považují za protivníky nemajícími nárok na existenci, bůhvíproč, nečekaně stoupl.

 

Světová finanční krize – způsob, jak spálit „nadbytečné“ peníze

Stočtyřiapadesát bilionů dolarů nezajištěných závazků v budoucnosti. Takové množství natisknutých dolarů zvýšilo ceny surovin a potravin. Současně v rozvojových zemích, které emisi neprováděly a snažily se zdržet a samy v tomto kovidovém roce nějak přežít, kurs jejich měn vůči dolaru klesl. Zbláznil se svět?

 

Představitel klubu Valdaj: Pandemie jen urychlila „rozpad světa“

Přede dvěma lety Valdajský klub**) vydal přednášku „Život v rozpadajícím se světě“, v níž předpokládal, že mnohostranná kooperace imploduje. Krize mezinárodních institucí vede k růstu anarchie – každý stát se bude spoléhat sám na sebe při řešení úkolů přežití. Události letošního roku tuto hypotézu potvrdily natolik jasně, že to zaskočilo dokonce i její samotné autory. COVID-19 je přechodný jev, ostatně jako všechny pandemie. Nicméně to, co se děje, se stalo katalyzátorem procesů už dávno zrajících.

 
 

Situace v Sýrii, Turecku … i jinde

Populární ruský novinář a publicista, televizní moderátor Vladimír Solovjev vedl ve svém pravidelném rozhlasovém pořadu „Polnyj kontakt“ zajímavý telefonát s Jevgenijem „Armagedonyčem“ Satanovským o aktuálním vývoji ve světě.

 
 
 

Nevydrží Rusko nové závody ve zbrojení a kapituluje?

Důležité – i pro budoucí generace – je jasně oddělit dvě velké historické události 2. poloviny 20. století, a to konec studené války jako jednoznačně pozitivní jev, a na druhé straně rozpad SSSR jako velkou geopolitickou katastrofu nejen pro Rusko, ale pro svět jako celek. Protože nebýt rozpadu SSSR, nebyla by ani Jugoslávie, ani Irák, ani Lybie, ani celý ten chaos, který se ve světě děje a který bude sílit. Mezi těmito dvěma historickými událostmi není přímá vazba příčiny a následku.