Debatní klub na téma StB: Stanislav Novotný / Jan Schneider

StB nepracovala bez rozsáhlé sítě pomocníků a zde se objevuje i téma debaty „vědomý nebo nevědomý agent – spolupracovník StB“.

Existence tajných služeb poutá přirozeně pozornost velkého množství lidí, protože vzbuzuje zvědavost a s tím spojenou potřebu klást otázky, na které lze někdy jen obtížně, pokud vůbec, poskytnout odpovědi.

Do převratu v roce 1989 fungovala v ČSSR tajná služba StB. O té se dá dnes říci, že se jednalo o organizaci, na kterou panují krajně odlišné názory. Můžeme tak slyšet, či si přečíst, že „estébáci“ byli neschopní líní pitomci nebo naopak velmi schopní – všeho schopní, vzdělaní lidé. V každém případě StB nepracovala bez rozsáhlé sítě pomocníků a zde se objevuje i téma debaty „vědomý nebo nevědomý agent – spolupracovník StB“.

Pozvání přijal Stanislav Novotný, který spoluzakládal Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů StB – nikoli ÚSTR a Jan Schneider, bezpečnostní analytik. Debata je součástí připravovaného tématicky zaměřeného seriálu.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jknovak
jknovak
12. 12. 2015 19:21

Agent a rezident podepisovali vázací protokoly. Důvěrník mohl být kdekdo a mohl to tušit i netušit. Nebo být donucen Ze života: U nás v práci si, cca r. 1977-8, 3 dámy četly Chartu77 a dostaly nabídku od kolegy k rozmnožení na cyklostylu a neodmítly.. Kdosi je udal. Za pár dní chytili četníci jednu z dam, paní H., při banální krádeži – rohožka před dveře nebo tak nějak. Paní H. byla odvezena, předána asi ve 4 hod. odpoledne civilním a při výslechu se po půlnoci přiznala k plánu rozmnožení Charty77. Krádež za dvacku se neřešila. Paní H. ale zapsána v lejstrech… Číst vice »

Hamilbar
Hamilbar
13. 12. 2015 8:50

Dámy kradly rohožky?
Ne, dámy rozmnožovaly Chartu!
Nebo Chartu rozmnožovaly zlodějky rohožek?
Ale co potom dělaly dámy? Kamarádily se zlodějkama rohožek a pomáhaly jim rozmnožovat Chartu?
Nebo jak to vlastně bylo?
Člověče jknovak, vy jste mi v tom udělal guláš!

fajt
fajt
13. 12. 2015 8:57

comment image?oh=fd5f9d41e10006f992d933a76d3d2c44&oe=571C3391

charta 77 – chceš bony, chceš cizí majetek, chceš aby ti ovce lízaly zadnici? tak se neboj a pojď k nám, měj odvahu a staň se globální kurwou a Gorby ti nadělí :-)

Bety
Bety
13. 12. 2015 16:01

V dnešní době je to odvádění pozornosti od toho, co lidi doopravdy trápí – nezaměstnanost, zadlužení, exekuce, hrozba války…..
Já ani nikdo z mé rodiny nikdy na agenta STB nenarazil, což je dost podivné při jejich ohromném počtu a aktivitě – jak je nám aspoň prezentována. V levných knihách jsem narazila na Cibulkovy seznamy a nenašla jsem tam jméno člověka, který škodil lidem ve svém okolí čistě pro své potěšení, což je ještě podivnější.