DOTAZNÍK pro Tomáše Pecinu: Češi vs. Sudetští Němci

00:13 Považujete události po 2. světové válce spojené s Benešovými dekrety a zákonem o odsunu Sudetských němců za spravedlivé?
01:16 Jsou dekrety E. Beneše formou spravedlivé odplaty?
05:15 Sudetští Němci zradili ČSR příklonem k hitlerovskému Německu
21:14 Německo díky prohře ve válce mělo i Československu uhradit válečné reparace a další škody přímo či nepřímo spojené s válkou. Již v roce 1943 předal Beneš v Moskvě tzv. Desetibodový plán, kde se zavázal, že ČSR využije majetek „zanechaný“ sudetskými Němci v Československu „na zaplacení reparací ze strany Německa za škody způsobené ČSR.“ Při velikosti tohoto majetku ale hrozilo, že by se Československo ocitlo v roli reparačního „dlužníka“ a bylo by tak povinné z obrovského zabaveného sudetoněmeckého majetku vyplácet reparační nároky jiných spojeneckých států. Jaký byl poměr mezi odhadovanou cenou majetku Sudetských Němců, které Beneš plánoval vysídlit a reparačním nárokem Československého státu?
24:48 Jak byly vyřešeny válečné reparace mezi Německem a ČSR
28:24 Sudetští Němci nucení odejít z Československa do Německa museli přenechat drtivou většinu svého majetku Československému státu. Dostali v Německu nějakou adekvátní náhradu? Jak se podařilo tento problém v Německu vyřešit?
30:58 Právní výklad spojený s odsunem – vyhnáním Sudetských Němců – je na České straně považovaný za nezpochybnitelný. Souhlasíte s takovým výkladem nebo máte jiný?
35:02 Rozsáhlá území Českého pohraničí jsou od odsunu – vyhnání Sudetských Němců prakticky opuštěná nebo řídce osídlená. Je možné předpokládat znovuosídlení Sudetskými Němci, respektive jejich potomky?
39:24 Předpokládáte, že území dříve patřící Sudetským Němcům, nyní obývané českými občany, bude vráceno Němcům?
40:20 Kam s lidmi, kteří na územích patřících Sudetským Němcům dnes žijí?
44:02 Jak vysoká by byla částka nutná k uhrazení náhrad Sudetským Němcům a jak by se vše mělo provést

Tomáše Pecinu znám již delší dobu. Sleduji jeho blog a zároveň úpornou pětiletou snahu zaregistrovat SUDETONĚMECKÉ KRAJANSKÉ SDRUŽENÍ V ČECHÁCH, NA MORAVĚ A VE SLEZSKU, aktuálně korunovanou úspěchem v podobě rozsudku Nejvyššího správního soudu. Vyzval jsem pana Pecinu, aby v Dotazníku objasnil některé své postoje a názory na problematiku vztahů Čechů a Sudetských Němců.

Více debat najdete na stránkách Debatního klubu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
68 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
25. 5. 2015 16:09

Ani nevím, proč jsem si to pustil. Již úvodních 10 minut monologu p. Peciny mě utvrdilo v tom, že prezident Beneš měl ve svém projevu k dekretům naprostou pravdu. Pecina tam operuje hrozným údělem německé uměle vytvořené menšiny v prvorepublikové ČR (je to takový reprezentativní „sudetský Němec“ ze třicátých let) Já bych se ho zeptal, co soudí o postavení Čechů, případně taky Slováků v R-U monarchii a co o postavení německé menšiny v té době na území ČESKÝCH zemí. A taky kdyby byl tak laskav a srovnal postavení Čechů v českých zemích za R-U a Němců v českých zemích za… Číst vice »

orinoko
orinoko
25. 5. 2015 16:13

A máme to tady. Nevím, jestli to byl tenhle uvědomělý pupkáč , nebo jiný obroditel, ale dočetl jsem se ke svému překvapení , že Moravané jsou z velké části Němci, ale nevědí o tom. Proto je třeba vzkřísit staré dobré časy , jejich formální podobu , a na Moravě zase budou Sudety. Tentokrát ovšem olbřímí. Copak NATO brněnský hantec? Přežije tohoto pupkáče? Ale děje se leccos i jinde. Černoprdelnická mandybula Bělobrádek prohlásil , že na krajích nechtějí komunisty. Že by pofašisticku, popř. pohaličsky určil , co je politicky korektní a co není? Mandybula Bělobrádek – tento echtovní moravský Hujer –… Číst vice »

Béda
25. 5. 2015 16:26

Po dalších 15 minutách se utvrzuji v tom, že SDP přes všelijaké mlžení v ČR jde v první řadě o majetkové nároky vůči ČR. Není to žádný spolek romantických nostalgiků ani milovníků piva.

Béda
25. 5. 2015 16:42

V čase 30 min. již sudeťák otevřeně mluví, že cílem jejich „zušlechťovací instituce“ jsou majetkové nároky vůči ČR. V průběhu monologu taktéž sděluje, jak německá nacistická říše blahodárně vplývala na českou ekonomiku (automatizované ústředny …) , otázkou jest, jestli to měl být dáreček českým „podlidem“ anebo po konečném řešení německým nadlidem – o tom p. Pecina ovšem nemluví. Rovněž o vyčíslení hodnoty lidského života tento velice sofistikovaný „humanista“ nemluví.
Stále víc nabývám dojmu, že zde jde o další díl systewmatického překreslování historie 2.SV a jejich důsledků. Až se nakonec dílo podaří oběti se stanou viníky a viníci oběťmi.

Béda
25. 5. 2015 17:01

Ta drzost zástupce sudetoněmeckého Landsmanschaftu je nebetyčná. Mluví jakoby nic o omluvě Čechů (začal s tím humanitární přepisovač dějin) Němcům – a hned pokračuje a to je všechno? Kdo nám vrátí majetek? Kde je ale omluva Němců? Kde jsou vyčísleny náklady nejenom válečné ale i poválečné? Díky německé válce se změnil vývoj v ČR, umřelo a trpělo mnoho lidí, byl rozbit (USA) český průmysl atd., atd.. Dokonce využívá ve své argumentaci i rozpad Československa jako prý umělého konstruktu. Vždycky jsem tvrdil, že oběti se viníkům neměli oficiálně nikdy omlouvat – leda individuelně, jestli se sami cítí být viníky (třeba Havel),… Číst vice »

Béda
25. 5. 2015 17:09

Perlička nakonec. P. Pecina se jménem Němců (asi žádnou válku Němečtí nacisté nespustili, neukradli Čechům České země a neudělali z něj B+M s perspektivou konečného řešení) dovolává morálního aspektu. Tak si kladu po shlédnutí rozhovoru (kladeč otázek je zcela pasivní a nijak neargumentuje) , komu, kterému státu slouží české soudy, které povolily v ČR stranu tohoto typu? To se vracíme do předválečného období Mnichova se vším všudy?

orinoko
orinoko
25. 5. 2015 17:25

A nad tím vším se vznáší duch Pravdy a lásky … z vůle kolaborantů a agentů … kteří na nás mají dohlížet navždy.
Njn, holt Veškrna se nezapře.

Béda
25. 5. 2015 17:30

O podílu sudeťáků na předválečném vývoji směřujícím k Mnichovu a 2.SV p.Pecina nemluví. Zřejmě má hroší kůži a zmiňuje pouze to, co semu zrovna hodí. Moderátor dle mého mínění jako Čech svou roli nezvládl, dokonce nesměle připustil uspokojení majetkových nároků sudetských Němců. To tam mohli s otázkami pustit k monologu Peciny diktafon.

mirror
mirror
25. 5. 2015 17:57

Životopis Tomáše Peciny Narodil jsem se v r. 1966, po studiích mathematické (theoretické) fysiky na mathfysu jsem se věnoval všeličemus, mj. překladatelství (což je činnost, která mne dodnes převážnou měrou živí), konstrukci elektronických systémů, především na basi mikrořadičů PIC a Atmel, žurnalismu (v Britských listech, pro které jsem rovněž vytvořil dodnes s malými úpravami používaný redakční system v PHP a spolu s Janem Čulíkem jsem napsal knihu o „televisní revoluci“ z přelomu let 2000 a 2001) a v poslední době nejvíc ze všeho právu. Koníčků mám spoustu, od běžných (literatura, vážná hudba, počítače, fotografování) přes mírně potrhlé (Geocaching, členství v… Číst vice »

Béda
25. 5. 2015 18:00

Zde je v praxi demonstrována Schwarzenberská salámová metoda – „počkejme až Češi nebudou mít co žrát a pak…“ Sudeťáci začali skromně – prý o majetky nám ani náhodou nejde, jenom o omluvu a nezávazné historické bádání. Po omluvě již jsou v ČR se svou stranou a otevřeně žádají o majetky. A Čechy natlačují do pozice viníků a zločinců, sami sebe (své předky) do pozice nevinných obětí. Taková ta drobná mravenčí práce. Procentíčko k procentíčku – to by nebylo aby to nedopadlo! A organizátor rozmluvy v pozici mrtvého brouka.

mirror
mirror
25. 5. 2015 18:09

Poskytovat reklamní prostor lidem jako je Tomáš Pecina je nerozum. S Pecinou se může bavit pouze policejní vyšetřovatel nebo soudce. Je nebezpečí, že tzv. demokratické vlády, které tady vládnou, Českou republiku jednou prodají. V logice a morálce pana Peciny je tolik nelogiky a zvrhlostí, že by s tímto chlapem šel vytřít nádražní záchod kdesi v Africe.

Béda
25. 5. 2015 18:18

Zajímalo by mně, jestli budou všechny země, které odsunuly německou pátou kolonu domů do vlasti (včetně Polska) platit potomkům odsunutých náhrady a vracet majetky. Jestlipak již si zažádali ve všech státech, odkud byli odsunuti, aby nemohli spustit Třetí světovou válku?

idiotronic
25. 5. 2015 18:32

Béda napsal
Není to žádný spolek romantických nostalgiků ani milovníků piva.

Dnes mi přišla kniha Od Palackého k Benešovi od Evy Hahnové. Protože je děsně tlustá (ta kniha,myslím, PhDr. Hahnová vypadá normálně) stačil jsem akorát pochytit, že jen desetina vysídlených zakotvila v různých svazech vyhnanců, ostatní se spíše snažili integrovat. Kniha obsahuje i dobové karikatury Čechů, lezoucíh po stromech, oděných ve zvířecích kožišinách. Prostě překlady německých materiálů , které se vážou k názvu knihy.

mirror
mirror
25. 5. 2015 18:36

Béda napsal
Zajímalo by mně, jestli budou všechny země, které odsunuly německou pátou kolonu domů do vlasti (včetně Polska) platit potomkům odsunutých náhrady a vracet majetky.

Bédo, dobrý strateg si vybere nejslabší článek řetězu.

Sio
Sio
25. 5. 2015 19:10

To je ten Pecina co prý utekl z Britských Listů s půlmiliónovým kapitálkem, který nebyl jeho?

orinoko
orinoko
25. 5. 2015 19:12

Po dlouhé době se ozval dvojdomkař Pithart. Že prý dneska jen lidovci nazývají věci pravými jmény. Hlavně , že měl soudruh ve své době sám úplně levý mozek a o něco později slyšel trávu růst. A o lidovcích v Národní frontě neměl valné mínění.
Z některých obludé se nedá pořádně ani poblejt.

mirror
mirror
25. 5. 2015 19:14

Sio napsal
To je ten Pecina co prý utekl z Britských Listů

Kdybyse Sio četl můj komentář s Pecinovým životopisem, tak byste věděl, že Pecina programoval BL. Tehd měly BL diskuzi při jejím zrušení se s Čulíkem rozhádali.

mirror
mirror
25. 5. 2015 19:16

orinoko napsal
orinoko • 25. Květen 2015

Orinoko, Ransdorfa na Pecinu a bude pokoj.

orinoko
orinoko
25. 5. 2015 19:16

To by dávalo smysl. Čmrdlíky došly, tulení nemoc, a je třeba najít jiné vhodné korýtko. Pecina je takový náš současný Čurda.

Béda
26. 5. 2015 4:27

Stan,

když myslíte, že se „Mnichovanům“ má nechávat veřejný prostor, bez protiargumentů. Pak už se ničemu nedivím. Jedna historická zkušenost asi nestačila. Já už si spolu s Palackým žádnou zásadní otázku stran osudu Čechů nekladu. Myslím, že tuším jak to dopadne. Ze všech stran oškubaní, okradeni o vlastní historii, zbaveni identity, národní hrdosti a cti, rozpuštěni v indiferentní diktatuře.

fajt
fajt
26. 5. 2015 5:30

ten žok sádla je zralý na norimberský proces – kde se v tom nárůdku berou tihle kolaboranti, kteří s takou lehkostí likvidují práci a úsilí druhých. ..

mirror
mirror
26. 5. 2015 9:20

Hovory s lidmi jako je Pecina, to je hra s ohněm. Narodil jsem se po válce a nemám proč obviňovat Němce moji generace z žádných křivd i když mého strýce popravili v Osvětimi jen za shromažďování darů pro rodiny vězněných. Je urážkou mého otce, že podle Peciny radostně pracoval pro Hitlera. Já osobně jsem nemohl způsobit křivdu žádnému odsunutému Sudeťákovi, a proto nechápu, proč se Pecina obrací na Čechy jako celek. Co se stalo, už nejde odčinit, aniž by se nepáchaly nové masové křivdy. Bydlím v pátém pásmu Sudet ve městě, kde před válkou ze 4 tisíc obyvatel bylo jen… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
26. 5. 2015 11:06

Řekl bych to takto: Osoby s německým státním občanstvím byly po válce repatriovány na území svého státu. Někteří z těch lidí za okupace rozehnali a vyvraždili československé policisty, pak si stěžovali, že je v poválečných zmatcích lůza rabovala. Jestliže si dneska na něco stěžují, je třeba poslat je do patřičných míst. Nutno dodat, že mezi odsunutými možná byli i takoví, kteří se považovali za německy mluvíví československé občany a německé občanství přijali proto, aby jim jejich horliví sousedé nezapálili dům. Je mi jich velice líto – válka nebo revoluce obvykle nejvíc ublíží těm nejnevinnějším. Jestli ale ještě dnes hledají viníka… Číst vice »

orinoko
orinoko
26. 5. 2015 11:32

Mam ted jen tablet a doposud jsem nezvladl copy a pastu na tomto detskem zarizeni. Takze bohuzel muzu jen doporucit. Na Akt je naprosto skandalni blog soudruha Uhla, ktery nam smlcely jinak veskere ceske hlasne trouby. Uz kdyz jsem videl fotky z Nemec jsem si rikal – to bude Uhl. – Neni to pocestny? Je to pocestny. Vypada uz docela starecky dementne, coz ho ovsem neomlouva. Ale vysvetluje to mnohe. Byl to opozicni hrdina v zoldu. Vyplatni paska mela signaturu – sudetaci. Echtovni levicak , ktery nam dneska kaze, kde a kdo je nase vrchnost. A jak jinak. Jeste tam… Číst vice »

Béda
26. 5. 2015 11:44

orinoko,

jak je vidět vydavatelství Axel Springer anebo kam nyní A.cz patří již „vyčistilo“ i diskuse. Poté co mě zabanovali tam již dlouho nechodím. Vidím, že doba pokročila. Za mých „mladých“časů vystrkovali sudeťáci pouze prstík a Pehe se ani nepokoušel míchat do mezinárodní politiky. Holt doba, jak pravil kníže co má k lid(l)u nejblíže, pokročila a čas nazrál.

Pawell
Pawell
26. 5. 2015 15:43

orinoko napsal A máme to tady. Nevím, jestli to byl tenhle uvědomělý pupkáč , nebo jiný obroditel, ale dočetl jsem se ke svému překvapení , že Moravané jsou z velké části Němci, ale nevědí o tom. Proto je třeba vzkřísit staré dobré časy , jejich formální podobu , a na Moravě zase budou Sudety. Tentokrát ovšem olbřímí. Copak NATO brněnský hantec? Přežije tohoto pupkáče? Ale děje se leccos i jinde. Černoprdelnická mandybula Bělobrádek prohlásil , že na krajích nechtějí komunisty. Že by pofašisticku, popř. pohaličskyurčil , co je politicky korektní a co není? Mandybula Bělobrádek – tento echtovní moravský Hujer… Číst vice »

Béda
26. 5. 2015 15:55

Na příspěvku Pawella (jako kdyby tady „všude“ již někdy pobyl – zdá semi. Není to náš dobrý známý?) Je vidět kam vede (skládám poklonu paní Aleně a spol.) „drobení“ jednoty. Jak kdyby vše se vším souviselo. Nejdřív rozmělnit Československo, pak postavit Čechy proti Moravanům (až „budu nejmenší a přijde bída – jak pravil jistý Kárl“ pak teprv nazraje správná doba). A mezitím pěkně zlehka od omluvy a vzdělávacích zušlechťovacích spolků, přes přepisování dějin, založení sudetské partaje v Čechách až po nároky na odškodnění neviňátek, které stupňováním nesplnitelných požadavků přivedli Československo až k Mnichovu, Protektorátu s perspektivou KOnečného řešení. Čím to… Číst vice »

Pawell
Pawell
26. 5. 2015 16:22

No nějakou dobu jsem se tu neukázal, tak musím trošku zdejší diskusi pročechrat zdravým moravským patriotismem. Nevím ale zcela racionálně musím konstatovat, že reálná česká politika se k moravské otázce zachovala způsobem, o čem se nemluví a nejedná, to jako problém neexistuje. Kdyby po 89., či po vzniku ČR v 93. se politická reprezentace racionálně vrátila k zemskému zřízení, nezatěžovala by takhle moravská otázka v rozumný chod státu, který prostě nefunguje. Ovšem pokud je dle vás návrat k tradicím historických zemí také oním příspěvkem k „drobení“ jednoty, pak jste v rozporu s historickou realitou, kdy ani za stavovské federace zemí… Číst vice »

Béda
26. 5. 2015 16:36

Pawell,

o „černoprdelnících“ jsem já nemluvil. S tím jste začal vy. Jestliže máte na mysli KDU s voličským fundamentem na Moravě, anebo snad její pravicovější pobočku TOP09, pak stačí sledovat jejich aktivity na akcích sudetoněmeckého Lamndsmanschaftu. Jinak nepochybuji, že vám jde o užitelk jak pro Čechy, tak pro Moraváky. A nemýlím li se, tak taky hlavně pro sudetské „obroditele“. Pokud jde o roli Moravy v ČR. Rád bych připomněl, že kupř. premiéři Topolánek, Nečas, Bohouš skinhed byli nadelegováni z Moravy, prezident Zeman bydlí na vysočině, atd., atd..

PPK
PPK
26. 5. 2015 17:06

Béda napsal
Pawell,
o „černoprdelnících“ jsem já nemluvil. S tím jste začal vy.

Pawell vypadá na najatého placeného diskutéra. Nacionální šovinismus a provokace s cílem rozbít diskusi, mu čouhají jak sláma z bot.

Pawell
Pawell
26. 5. 2015 17:11

Béda napsal Pawell, o „černoprdelnících“ jsem já nemluvil. S tím jste začal vy. Jestliže máte na mysli KDU s voličským fundamentem na Moravě, anebo snad její pravicovější pobočku TOP09, pak stačí sledovat jejich aktivity na akcích sudetoněmeckého Lamndsmanschaftu. Jinak nepochybuji, že vám jde o užitelk jak pro Čechy, tak pro Moraváky. A nemýlím li se, tak taky hlavně pro sudetské „obroditele“. Pokud jde o roli Moravy v ČR. Rád bych připomněl, že kupř. premiéři Topolánek, Nečas, Bohouš skinhed byli nadelegováni z Moravy, prezident Zeman bydlí na vysočině, atd., atd.. To tady zaznělo v jiném příspěvku. Jinak současný systém sice deleguje… Číst vice »

Pawell
Pawell
26. 5. 2015 17:20

Obyvatelé Moravy a Slezska se budou muset rozhodnout zda chtějí z regionu i nadále vytvářet marginalizovaný, ve své podstatě služebný region pro Prahu a její politické cíle. Tím že se tam masivně odstěhují však pomohou dále vyostřit socioekonomicky se silně rozevírající nůžky. Bude-li to faktorem k eskalaci případných odstředivých tendencí, je otázkou, nicméně nelze ji podceňovat. problém tedy není etnický , národnostní ale ten, že stávající uspořádání z hlediska územního rozvoje absolutně nereflektuje právě to, že Česká republika není placaté Polsko s relativně homogenní územní strukturou a regionální stratifikací. Skrze nefungování krajů se projevuje historická logika z níž Čechy a… Číst vice »

Sio
Sio
26. 5. 2015 17:48

No, je fajn, že se moravská otázka otevírá zrovna pod článkem o sudeťáckém problému. Aspoň nikdo nemusí pochybovat kdo je kdo.A s-katolíků, coby otroků s-Říma na nejvyšší prioritě řízení – světonázorové, je mi líto. Bohužel, napáchali v historii už hodně škod.

Pawell
Pawell
26. 5. 2015 18:08

PPK napsal Pawell vypadá na najatého placeného diskutéra. Nacionální šovinismus a provokace s cílem rozbít diskusi, mu čouhají jak sláma z bot. Jenže jen vypadá. Jaký nacionální šovinismus. Pouze kritizuji pražskou optiku státu. Ta vaše je navíc optikou nesamozřejmého, ustrašeného a ohrožením se obsedantně zabývajícího národa. Vaše optika vnímání národního společenství je optikou 19. století a absolutně ignoruje i psychologickou rovinu vnímání identity. Vy chcete republiku jako sekulání Ummu coby tyranii národoveckých ctností, které ovšem zohledňují pouze český etnoicentrismus, kdy moravský rozměr a zohlednění nezpochybnitelných tradic Moravy jako správního útvaru, je považován za ohrožující faktor či vyloženě protičeský. Bez Moravy… Číst vice »

Pawell
Pawell
26. 5. 2015 18:12

Sio napsal No, je fajn, že se moravská otázka otevírá zrovna pod článkem o sudeťáckém problému. Aspoň nikdo nemusí pochybovat kdo je kdo.A s-katolíků, coby otroků s-Říma na nejvyšší prioritě řízení – světonázorové, je mi líto. Bohužel, napáchali v historii už hodně škod. No moje reakce byla dána tím, že se tady předřečník začal demagogicky ohánět Moravou v dost negativních a kontextech: „A máme to tady. Nevím, jestli to byl tenhle uvědomělý pupkáč , nebo jiný obroditel, ale dočetl jsem se ke svému překvapení , že Moravané jsou z velké části Němci, ale nevědí o tom.“ „Uz kdyz jsem videl… Číst vice »

Sio
Sio
26. 5. 2015 18:18

@Pawel: Možná si to ani neuvědomujete, ale podezřívám vás, že ano. Rozeštvávání, rozeštvávání, rozeštvávání … při sebemenší slabosti moci vstanou „moravští revolucionáři“ a začnou požadovat odtržení Moravy. Můžete to popírat jak chcete. Ale v morálně pro vás nejlepším případě sloužíte někomu jako užitečný idiot, v horším případě víte, kam to povede a pomáháte tomu.
Moravy jsou tři. Brněnská, Olomoucká a Opavská, což je asi z dnešního pohledu Slezsko. Každá je jiná a každá by mohla chtít samostatnost. Zapomeňte na to, že Olomouc nebo Ostrava budou poklonkovat Brnu. No a brněnská Morava – jen malý bezvýznamný státeček.

Béda
26. 5. 2015 18:19

Pawell,

nějak vám z toho výkladu vypadli Pecinovi sudetští Němci s nataženou rukou. Jen bych se tak pozeptal: co vás vede diskutovat o moravské „diskriminaci“ pod článkem o sudetských Němcích?

Pawell
Pawell
26. 5. 2015 18:31

„No, je fajn, že se moravská otázka otevírá zrovna pod článkem o sudeťáckém problému. Aspoň nikdo nemusí pochybovat kdo je kdo. A s-katolíků, coby otroků s-Říma na nejvyšší prioritě řízení – světonázorové, je mi líto. Bohužel, napáchali v historii už hodně škod.“
Vy byste možná chtěli patřit k protestantskému severu ale to jaksi středoevropské poměry moc neumožňovaly.

Pawell
Pawell
26. 5. 2015 18:33

Béda napsal Pawell, nějak vám z toho výkladu vypadli Pecinovi sudetští Němci s nataženou rukou. Jen bych se tak pozeptal: co vás vede diskutovat o moravské „diskriminaci“ pod článkem o sudetských Němcích? Uznávám ,že téma Sudetských Němců jaksi s moravskou otázkou nijak nesouvisí ale byla to tato slova: „Uz kdyz jsem videl fotky z Nemec jsem si rikal – to bude Uhl. – Neni to pocestny? Je to pocestny. Vypada uz docela starecky dementne, coz ho ovsem neomlouva. Ale vysvetluje to mnohe. Byl to opozicni hrdina v zoldu. Vyplatni paska mela signaturu – sudetaci. Echtovni levicak , ktery nam dneska… Číst vice »

Béda
26. 5. 2015 18:39

Pawell,

vždyť to orinoko vystihl svým specifickým způsobem docela přesně. Nich wahr?

Pawell
Pawell
26. 5. 2015 18:48

Sio napsal @Pawel: Možná si to ani neuvědomujete, ale podezřívám vás, že ano. Rozeštvávání, rozeštvávání, rozeštvávání … při sebemenší slabosti moci vstanou „moravští revolucionáři“ a začnou požadovat odtržení Moravy. Můžete to popírat jak chcete. Ale v morálně pro vás nejlepším případě sloužíte někomu jako užitečný idiot, v horším případě víte, kam to povede a pomáháte tomu. Moravy jsou tři. Brněnská, Olomoucká a Opavská, což je asi z dnešního pohledu Slezsko. Každá je jiná a každá by mohla chtít samostatnost. Zapomeňte na to, že Olomouc nebo Ostrava budou poklonkovat Brnu. No a brněnská Morava – jen malý bezvýznamný státeček. Takže bez… Číst vice »

Béda
26. 5. 2015 18:53

Pawell,

V Praze rozhodují (minimálně spolurozhodují o osudu celé ČR moravští politici. Ať zadlužený stát rozdělíte jakkoliv, nic moc (až na jiné územněsprávní uspořádání) se tím nezmění. Zajímavé, že vy sudeťáci se chytáte čehokoliv – Pecina vytahuje Československo, kde Slováci „nevydrželi“ a „hodnoty“ EU (na Postupimskou konferenci si nevzpomněl), vy v podobném kontextu vytahujete Moravu.

PPK
PPK
26. 5. 2015 19:31

@Pawell – Odpovězte, jak a čím odstraní to vaše údajně spravedlivé zemské uspořádání ČR tyto akutní problémy tohoto státu, protože pokud je neodstraní, pak to vaše žvanění o „národu moravském“ tady vůbec nemá smysl: – nezaměstnanost – bezdomovci – nedostatečné sociální jistoty – mnohem vyšší kriminalita násilná než v dobách socialismu – mnohem vyšší kriminalita ekonomická – obrovské úniky nevybraných daní do ciziny – Čechy, Morava i Slezsko jsou politickou a ekonomickou periferií Evropy – stát má z většiny rozkradenou a zničenou výrobní a zemědělskou ekonomiku – korupce a klientelismus správy státu větší než v dobách socialismu – libovůle v… Číst vice »

abx
abx
26. 5. 2015 19:35

co citam, je to tak, jedna aj druha strana ma pravdu. lenze adresati pawellovych vyhrad nie su tu na tomto fore, ale sedia v prazskej kaviarni a vo vlade. keby sa tu na fore tvorila ceska vladna politika, moravaci by nemali ziaden dovod sa cukat z prazskej retaze. Praha je nieco podobne ako Jan Budaj, novembrovy politik neblahej pamati. vsade kam prisiel, skor ci neskor sa vsetci rozhadali, strana zanikla. Jan Budaj chvilu sedel doma, potom mu to nedalo, lebo si myslel ze je este mlady a sikovny, narod ho potrebuje tak vstupil do dalsej strany, ktoru rozlozil. od roku… Číst vice »

Béda
26. 5. 2015 19:44

abx, pane, osobně jsem přesvědčen, že ten rozpad Československa částečně zavinil humanitární omlouvač sudetským Němcům (třeba mu to poradil nějaký jeho poradce (měl tam Pehecího a Schwarcenberka) a pomlčkový filosof, který se zasadil o likvidaci zbrojního průmyslu na Slovensku. O motivacích pana Pawella (docela slovanský nick) nemám nejmenší pochybnosti. Tak jako Pecina využívá v argumentaci, že „Slováci to již pod Prahou nemohli vydržet“ (přitom české země financovaly výstavbu slovenské ekonomiky a infrastruktury, tak Pawell využívá moravskou otázku k tomu samému účelu. Ti lidé po goebbelsovsku využijí cokoliv, co poslouží zamýšlenému účelu. Nepochybuji o tom, že v této hře jim ani… Číst vice »

Béda
26. 5. 2015 19:46

A ještě něco. Již kdysi dávno jsem napsal, že „ve dvou seto lépe táhne“, hlavně v případě majetkových nároků třetích stran, odštěpenectví atd.. Čím menší a slabší budeme, tím máme slabší vyjednávací sílu a autoritu. A vo to tady go především.

peter.
26. 5. 2015 19:52

abx napsal co citam, je to tak, jedna aj druha strana ma pravdu. lenze adresati pawellovych vyhrad nie su tu na tomto fore, ale sedia v prazskej kaviarni a vo vlade. keby sa tu na fore tvorila ceska vladna politika, moravaci by nemali ziaden dovod sa cukat z prazskej retaze. Praha je nieco podobne ako Jan Budaj, novembrovy politik neblahej pamati. vsade kam prisiel, skor ci neskor sa vsetci rozhadali, strana zanikla. Jan Budaj chvilu sedel doma, potom mu to nedalo, lebo si myslel ze je este mlady a sikovny, narod ho potrebuje tak vstupil do dalsej strany, ktoru rozlozil.… Číst vice »