Horníci budou odcházet do penze o sedm let dřív

16. 6. 2016

Novela zákona o penzijním pojištění prošla úspěšně Senátem a zbývá už jen podpis prezidenta Miloše Zemana. Horníci z hlubinných dolů by podle ní už od října mohli odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech.

Dřívější odchod do penze by se podle novely měl vztahovat na horníky, kteří odpracovali 3300 směn v uhelném nebo 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, bude stačit o 319 směn v uhelném dole méně a u uranu o 219 směn méně.

Vláda původně navrhovala, aby horníci mohli čerpat penze o pět let dřív než ostatní pracovníci. Další dva roky k nim přidala Poslanecká sněmovna. Senát předlohu schválil bez diskuse hlasy 36 ze 48 přítomných členů, proti byl jeden.

Muži nyní do penze odcházejí v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle schválené novely by tedy horníci teď chodili do řádného důchodu v necelých 56 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by tedy mohli nastupovat ani ne v 53 letech.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku