Moloch ÚSTR

ÚSTR, neboli Úřad pro studium totalitních režimů (formálně je to sice ústav, ale fakticky se jedná o úřad) je instituce perverzní již svým statusem a způsobem vzniku (podřízena politikům se zákonem předepsaným výsledkem „bádání“, trafika pro politruky typu Žáčka či Hermana). Přesto – či spíše právě proto – má zcela mimořádné a disproporční postavení. Více již Petr Zídek v LN 29.7.2017:

V kontextu českého historického výzkumu je ÚSTR mamutí institucí. Spolu s Archivem bezpečnostních složek má větší rozpočet než Historický ústav, Ústav pro soudobé dějiny a Masarykův ústav a Archiv akademie věd dohromady (171 oproti 153 milionům Kč) a zaměstnává o sto lidí více (274 oproti 171 v akademických ústavech). Na rozdíl od akademických ústavů má ÚSTR jistotu svého financování v podobě vlastní rozpočtové kapitoly, jejíž krácení by asi bylo politicky obtížnější než prosazování úsporných škrtů v Akademii věd nebo Grantové agentuře. Mohlo by tak jít o „lídra“na pomyslném trhu výzkumu o soudobých dějinách.

Přitom je to instituce, která nemá téměř žádný publikační výstup (ne žádný kvalitní, ale prostě žádný) a pro společnost má nulovou přidanou hodnotu (snad jedině s výjimkou zaměstnávání doktorandů, jejichž prací ale plýtvá na zákonem předepsané pletení bičů z hoven pro hony na komunistické čarodějnice). Co dodat? Jako obvykle je výše příjmů nepřímo úměrná společenské prospěšnosti. ÚSTR zrušit a jeho „poslání“, tj. bádání na poli moderních dějin, přenechat standardním akademickým institucím (pro liberály grantovému trhu). ÚSTR je svým založením a postavením příliš velký moloch na to, aby nemohl být škodlivý.

Převzato z blogu Tribun

8
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Autoři komentářů
GattaidiotronicMartin (už bez taky m)Betyfajt Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/web/virtuals/52128/virtual/www/domains/outsidermedia.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/templates/comment/class.WpdiscuzWalker.php on line 190
Člen

Ano škodí, ale nepracuje jak by asi jeho zakladatelé a příznivci chtěli…..
„Kosovo je SRBSKO !!!“ znělo v jednu chvíli ze všech tribun na Letné
„Nejsvětlejší moment včerejšího zápasu. Srbové & Češi včera společně: Kosovo je SRBSKO!!!, “ komentoval událost politický regonální politik Jiří Vítek (Patrioti) na svém facebookovém profilu a přiložil odkaz na video, na kterém je společný názor srbských a českých fanoušků zdokumentovaný.
(https://www.youtube.com/watch?v=5wCYY-SZWok)
http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/kosovo-je-srbsko-znelo-v-jednu-chvili-ze-vsech-tribun-na-letne/

fajt
Člen
fajt

https://www.youtube.com/watch?v=daWieChEZAU&feature=youtu.be – a bahno je všude, kam oko ( a ucho) v kolonii zajede. ..)

Bety
Člen
Bety

Asi začnu fandit Spartě. K článku – dobře placených zaměstnání pro jinak nezaměstnatelné sympatizanty a přítelíčky není nikdy dost. Že státní dluh kvůli tomu zase o něco naroste není ani trochu důležité, naopak důležitý je dojem, který to dělá na jistý konzulát.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Nalepím to tady Tribunovi. Jako „flastr“ na Molocha… Je výstižné jak Kedmi hovoří o ideologii Washington Post a spol, US establishmentu, i o vztahu „kongresmanů“ k Rusku a dřívějšímu SSSR již hluboko do šedesátých let… Mělo by to vyléčit i toho nejposlednějšího „demokratického“ prozápadního naivu. Vyjma snad ty ruské prozáopadní žvanily v pořadu „60 minut“ např. z 4.8. 2017, to jsou čistokrevní zaprodanci, jídášové ochotní sloužit za pár stříbrných… Moloch je klasickým kyjem na čarodějnice (kladivo neletí, příliš smrdí prací – a ještě by si někdo vzpomněl na srp…) k ubíjení „nedemokratických“ sil a názorů. A proto škoda nebude bude-li… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)
idiotronic
Člen
idiotronic

Odešel profesor RNDr. Pavel Kantorek Ph.D.
(17.05 1942 Olomouc, 03.08.2017 Toronto, Ontario, Kanada), český přírodovědec, profesor fyzikálních věd na Ryerson University v Torontu.
Zabýval se teorií relativity a kosmologií. V českých zemích znám též jako vynikající autor kreslených vtipů a povídek , zejména se zvířecí a vědeckou tématikou…
https://cs.wikipedia.org./wiki/Pavel_Kantorek
http://www.prehravac.rozhlas.cz/audio/2384422
http://www.dikobraz.mikroforum.cz/casopis-dikobraz-rocnik-1968-52/cislo-01

Gatta
Člen
Gatta

Výše rozpočtu a způsob jeho naplňování a zajištění ukazuje u jakékoliv organizace nikoli ne její společenskou prospěšnost či nějakou nutnost, ale na velikost reálné moci, která za ní stojí.