Moloch ÚSTR

ÚSTR, neboli Úřad pro studium totalitních režimů (formálně je to sice ústav, ale fakticky se jedná o úřad) je instituce perverzní již svým statusem a způsobem vzniku (podřízena politikům se zákonem předepsaným výsledkem „bádání“, trafika pro politruky typu Žáčka či Hermana). Přesto – či spíše právě proto – má zcela mimořádné a disproporční postavení. Více již Petr Zídek v LN 29.7.2017:

V kontextu českého historického výzkumu je ÚSTR mamutí institucí. Spolu s Archivem bezpečnostních složek má větší rozpočet než Historický ústav, Ústav pro soudobé dějiny a Masarykův ústav a Archiv akademie věd dohromady (171 oproti 153 milionům Kč) a zaměstnává o sto lidí více (274 oproti 171 v akademických ústavech). Na rozdíl od akademických ústavů má ÚSTR jistotu svého financování v podobě vlastní rozpočtové kapitoly, jejíž krácení by asi bylo politicky obtížnější než prosazování úsporných škrtů v Akademii věd nebo Grantové agentuře. Mohlo by tak jít o „lídra“na pomyslném trhu výzkumu o soudobých dějinách.

Přitom je to instituce, která nemá téměř žádný publikační výstup (ne žádný kvalitní, ale prostě žádný) a pro společnost má nulovou přidanou hodnotu (snad jedině s výjimkou zaměstnávání doktorandů, jejichž prací ale plýtvá na zákonem předepsané pletení bičů z hoven pro hony na komunistické čarodějnice). Co dodat? Jako obvykle je výše příjmů nepřímo úměrná společenské prospěšnosti. ÚSTR zrušit a jeho „poslání“, tj. bádání na poli moderních dějin, přenechat standardním akademickým institucím (pro liberály grantovému trhu). ÚSTR je svým založením a postavením příliš velký moloch na to, aby nemohl být škodlivý.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Starý doktor
5. 8. 2017 13:30

Ano škodí, ale nepracuje jak by asi jeho zakladatelé a příznivci chtěli…..
„Kosovo je SRBSKO !!!“ znělo v jednu chvíli ze všech tribun na Letné
„Nejsvětlejší moment včerejšího zápasu. Srbové & Češi včera společně: Kosovo je SRBSKO!!!, “ komentoval událost politický regonální politik Jiří Vítek (Patrioti) na svém facebookovém profilu a přiložil odkaz na video, na kterém je společný názor srbských a českých fanoušků zdokumentovaný.
(https://www.youtube.com/watch?v=5wCYY-SZWok)
http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/kosovo-je-srbsko-znelo-v-jednu-chvili-ze-vsech-tribun-na-letne/

fajt
5. 8. 2017 16:37

https://www.youtube.com/watch?v=daWieChEZAU&feature=youtu.be – a bahno je všude, kam oko ( a ucho) v kolonii zajede. ..)

Bety
Bety
5. 8. 2017 19:30

Asi začnu fandit Spartě. K článku – dobře placených zaměstnání pro jinak nezaměstnatelné sympatizanty a přítelíčky není nikdy dost. Že státní dluh kvůli tomu zase o něco naroste není ani trochu důležité, naopak důležitý je dojem, který to dělá na jistý konzulát.

Martin (už bez taky m)
6. 8. 2017 7:41

Nalepím to tady Tribunovi. Jako „flastr“ na Molocha… Je výstižné jak Kedmi hovoří o ideologii Washington Post a spol, US establishmentu, i o vztahu „kongresmanů“ k Rusku a dřívějšímu SSSR již hluboko do šedesátých let… Mělo by to vyléčit i toho nejposlednějšího „demokratického“ prozápadního naivu. Vyjma snad ty ruské prozáopadní žvanily v pořadu „60 minut“ např. z 4.8. 2017, to jsou čistokrevní zaprodanci, jídášové ochotní sloužit za pár stříbrných… Moloch je klasickým kyjem na čarodějnice (kladivo neletí, příliš smrdí prací – a ještě by si někdo vzpomněl na srp…) k ubíjení „nedemokratických“ sil a názorů. A proto škoda nebude bude-li… Číst vice »

idiotronic
6. 8. 2017 16:00

Odešel profesor RNDr. Pavel Kantorek Ph.D.
(17.05 1942 Olomouc, 03.08.2017 Toronto, Ontario, Kanada), český přírodovědec, profesor fyzikálních věd na Ryerson University v Torontu.
Zabýval se teorií relativity a kosmologií. V českých zemích znám též jako vynikající autor kreslených vtipů a povídek , zejména se zvířecí a vědeckou tématikou…
https://cs.wikipedia.org./wiki/Pavel_Kantorek
http://www.prehravac.rozhlas.cz/audio/2384422
http://www.dikobraz.mikroforum.cz/casopis-dikobraz-rocnik-1968-52/cislo-01

Gatta
Gatta
7. 8. 2017 16:51

Výše rozpočtu a způsob jeho naplňování a zajištění ukazuje u jakékoliv organizace nikoli ne její společenskou prospěšnost či nějakou nutnost, ale na velikost reálné moci, která za ní stojí.