Neproduktivní lidské zdroje

Mezi neproduktivní lidské zdroje počítáme především důchodce, protože tvoří nejpočetnější skupinu občanů, která nemile zatěžuje ekonomiku a státní rozpočet. Neproduktivní lidské zdroje nepřispívají do ekonomiky svojí produktivní prací, ale pouze spotřebou. Spotřeba je sice tahounem ekonomiky, obchodu a výroby, ale pokud je pasivní v ohledu zmíněného přispívání, tak je z čistě ekonomického hlediska velice nežádoucím jevem.

Jelikož už dávno patřím mezi důchodce, potíže s neproduktivními lidskými zdroji se mne také nemile týkají, avšak stav ekonomiky mne rozhodně neponechává nijak chladným. Jsem znepokojen podobně jako opoziční žvanilové, když mimo stupidního štvaní nemají pro občany žádné jiné argumenty.

Ačkoliv populace stále více stárne, jak se zdá, ekonomové stále mládnou, nebo přinejmenším nestárnou. Je docela možné, že jsou věční, jako například Moliérův Harpagon, jehož roli plynule obsazují noví herci, zatímco ti staří odcházejí. Přírodní a lidské zdroje se spotřebovávají, přičemž Harpagoni a paragony zůstávají.

Ekonomové jsou jednoznačně skupinou těch nejlepších a nejchytřejších občanů. Každý s tím musí souhlasit, neboť na ekonomech závisí ekonomika, blahobyt, kvalita života, jídlo a štěstí. Ekonomy, ekonomiku, blahobyt a štěstí nutně potřebujeme. Bez ekonomů, ekonomiky, ekonomie a profesorů ekonomie zůstává život jenom holým a bezútěšným utrpením, se kterým se nedokážeme nijak vypořádat.

Na chytrost ekonomů si rozhodně nemůžeme stěžovat. Ekonomové například občanům doporučují určitou nezaměstnanost. Tato nezaměstnanost se však nesmí týkat ekonomů samotných. Přičemž názor, že by ekonomové měli jít v tomto případě občanům příkladem, pouze zjevuje populizmus, mravní úpadek a duševní bídu jeho hlasatelů.

Ekonomika spočívá na pragmatizmu, a v Čechách navíc na pragocentrizmu. Sentimentalita do ekonomiky vůbec nijak nepatří, neboť na ni působí zhoubným vlivem.

Nejdůležitější vlastností ekonomů je jejich profesionální nezaujatost, o kterou by přišli, kdyby byli vystaveni útrapám běžného občanského živoření a skomírání. Od popravčích katů nemůžeme vyžadovat žádný soucit, lítost, milosrdenství, pravdu a lásku, ale precizní práci, tj. bezchybný profesionální výkon, při které se jim srdce a ruka ani nezachvějí.

V současné aféře populistického uplácení a ponižování důchodců bychom se my důchodci měli jednoznačně spojit a nechat slyšet. Měli bychom se rozhodnout, na čí straně stojíme. Zda na straně svobody, demokracie a lidských práv, nebo na straně totality, kterou jsme svojí loajalitou a hrbením hřbetů pomáhali budovat?

Soudruzi a soudružky důchodci, přece byste nechtěli, aby se komunisté vrátili? Přece byste nechtěli, aby se vrátily prázdné regály, výjezdní doložky, nebo také první máje, lepení chemlonových deček, zavařování, sbírání céček, kůly v plotě a jiné nešvary reálného socializmu? Přece byste místo svobody, demokracie a lidských práv nechtěli hrbit hřbet před Rusy, Číňany a podobnými, navíc bez nových amerických stíhaček?

Nám důchodcům jde především o blaho našich dětí. Vláda by neměla dávat žádné koronové korunové příspěvky nám, ale raději našim dospělým dětem, které nemíní pracovat, ale pouze svobodně rozvíjet svoji osobnost a lidská práva.

Mějme na paměti slova velkého V. I. Lenina, který našim prarodičům a budovatelům komunizmu říkával: „Vaše generace se již komunizmu nedožije, ale generace vašich děti, nebo jejich dětí, se jej dožije určitě.“ Soudruh Lenin však neřekl či netušil, že generace našich dětí, nebo jejich dětí, se dožije kapitalizmu.

My důchodci si ještě možná vzdor senilitě pamatujeme, jak jsme posměšně říkávali, že socializmus je trnitou cestou od kapitalizmu ke kapitalizmu. Na Letné jsme však nevěděli, že půjde o cestu do raného kapitalizmu 18. století. A v našem případě obyčejných neproduktivních lidských zdrojů zcela určitě.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Poctivy Ovcan
Poctivy Ovcan
2. 9. 2020 13:05

Pravda a láska zvítězí! Přesvědčíte se o tom brzy již i na výpisu z Vašeho bankovního účtu pane Wascheku.

Poctivy Ovcan
Poctivy Ovcan
Reply to  Poctivy Ovcan
2. 9. 2020 13:28

Přece přece byste nechtěl, aby se pan Jones vrátil.

J. W.
J. W.
Reply to  Poctivy Ovcan
2. 9. 2020 16:55

Asi jste nepochopil, vocošlo…Mimochodem účet je bankovní, nikoliv náš, tzv. klientů (rukojmí a hostitelů).

orinoko
orinoko
2. 9. 2020 13:34

Mám teď na starosti jakési místní kronikální shrnutí velmi malé části vlády Přemysla Totáče. To se dělo věcí! Ale horší je to o to, že ubývá pamětníků. A co říci k těm , kteří by toho ještě dneska mohli hodně co říci? Proč mají bordeláři vydávat svědectí, které přísluší těm pořádným? A to je ten problém. Mě osobně k smrti nudí faktografie, která jsou sice potřebné , ale de facto sterilní. Co nám obludé řekne fakt, že ten nějaký byl dne toho a toho ožralý a druhý den vyspával opici, aby se třetí den koukal kolem sebe? Včera běžel proslulý… Číst vice »

idiotronic
2. 9. 2020 14:22

Všichni víme, že se blíží zákaz chemie. Uhlíková neutralita je jen první krok na cestě k neutralitě dusíkové, vodíkové, praseodymiové, no prostě úplné..Nicméně elektrotechnika dosud zůstává (dočasně) v platnosti. Proto by autor neměl používat oxymorónů jako ,,neproduktivní lidské zdroje“ , když to vlastně žádné zdroje nejsou. Jsou to čisté spotřebiče . A takové dovede teorie elektrických obvodů řadit paralelně, sériově, prostě dokáže je soustřeďovat (koncentrovat ) do jakýchsi skupin (táborů) , kde je jejich chování přehlednější a pod dohledem, je zkrátka vypočitatelné. Ve snaze vymýtit ve svém okolí poslední relikty komunismu jsem sousedovi navrhl , abychom odstranili zbývající kůly v… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  idiotronic
2. 9. 2020 14:33

Ty vole, tak tohle je bomba. Málem jsem sletěl ze židle. Vedle se ptají, jestli nepotřebuju doktora.

J. W.
J. W.
Reply to  idiotronic
2. 9. 2020 16:52

Neproduktivní lidské zdroje – jsou pasivní ohledně výroby (lépe řečeno zaměstnávání), ale jsou aktivní ohledně spotřeby (např.zlevněných potravin, léků,uren a rakví), což je hnací motor ekonomiky. Ostnaté dráty a kůly ze železné opony se přestěhovaly ze západních hranic do nitra země české (české jen dle názvu), těmi blbými kůly se stali občané, kteří se sami omotali těmi ostnatými dráty a považují se za svobodné…Návrhem na odstranění kůlu jste sousedovi vlastně vyhrožoval smrtí. Nedivte se, že jej to tak vzalo. Podobné kretény jako vy,mám kolem sebe také, dokonce i v rodině. Zatímco před 1989 byl u nás kůl v plotě jenom… Číst vice »

Bety
Bety
2. 9. 2020 21:11

Neproduktivní lidské zdroje nemusí být jen důchodci. Nedávno jsem viděla anglickou detektivku, jež řešila vraždu z období hornických stávek v roce 1984, za vlády železné lady. Vypadalo to, že střety policie s horníky byly hodně hodně drsné, ale na googlu nic není a wiky a seznam obsahují vlastně jen chvalozpěvy na Tchatcherovou. Ale i tak je to zajímavé. Cituji: Rovněž se podařilo odstranit nesnáze s odborovým hnutím. Kabinet prosadil přísné protiodborové zákonodárství. Zákaz postihl solidární stávky.- – Tedy jak jsem pochopila, vláda zavřela doly protože prý nebyly dost ziskové a co bude s horníky nikdo neřešil. Kromě toho se zprivatizovalo… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
3. 9. 2020 7:39

Přemýšlejte, vnoučci, přemýšlejte. Váš děda a vaše bába, stejně jako já, zásluhou vás mladých budou mít v nejbližších letech hluboko do peněženek. Po prvních náznacích je jasné, že jim nebude v plné výši valorizován důchod, že začnou více platit za potraviny vlivem zvýšení DPH a zvýší se jim poplatky u lékaře, v nemocnici, ceny za léky, dále nájmy a kdoví co ještě, aby se naplnila prázdná státní kasa. Ta kasa, kterou rozkradli tuneláři, zloději a vyvezli ji do daňových rájů, či jinak zašantročili. Umožnili jim to provést i vaši dnešní obdivovaní, včetně Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga, Petra Nečase a dalších.… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Botičky od Diora
3. 9. 2020 20:00

Jen poznámka:

Pokud budou chtít mladí dědit – třeba pěkný byt, nebo domek – tak budou třeba muset své rodiče i finančně podporovat.
Nakonec to může být jejich nejlepší investice, protože šetřit v době, kdy inflace překračuje několikanásobně úroky je ekonomická sebevražda.

Gatta
Gatta
3. 9. 2020 20:09

Netajím se tím, že chodím na weby z nepřikrášlené reality – něco je tam opravdu drsné, něco veselé, něco poučné. Ale vždy opravdové. Nahrané scénky jsou diskutéry rychle odhaleny a odsouzeny.

Proč to píši? Občas se tam objevují lidé, kteří mají důchod ještě v nedohlednu a které i tamní, na ledacos už zvyklí komentátoři hodnotí jako „Úplně zbytečný tvor“.

Aleš
Aleš
4. 9. 2020 7:28

K novým výrazovým perlám popisujícím současnou situaci připojím na osvěžení staré své hitovky týkající se toho samého:
https://outsidermedia.cz/rust/
https://outsidermedia.cz/lichtenstejnske-hybridni-hrozby/
https://outsidermedia.cz/pozdrav-z-boruvkove-hory/
https://outsidermedia.cz/pobuceni-z-krizoveho-vyvoje/

Aleš
Aleš
4. 9. 2020 7:47

A jak tedy můžeme zlikvidovat nelidskou genocidní doktrínu řízení lidských zdrojů?
https://outsidermedia.cz/v%c4%9b%c5%99te-aneb-desatero-spr%c3%a1vn%c3%a9ho-euroatlan%c5%a5ana/
Co všechno bude potřeba zlikvidovat, aby mohl být nastolen jiný systém?
Jiné šance z toho není, než-li NATO rozpuštění. Je to sice jen přelámání chapadel mafie, nikoliv likvidace hlavy, ale myslím, že pro start nového systému se to bude stejně více než hodně hodit.

zart
zart
4. 9. 2020 18:16

Buržoazie žádný komunizmus budovat nemusí, neboť jej má odjakživa. Pokud buduje komunizmus proletariát, nemá komunizmus vůbec nikdo. Jedině, že by se vytvořila proletářská buržoazie, jako tomu bylo Tenkrát na Východě za časů reálného socializmu, když nám vládly prázdné regály, výjezdní doložky a osamělí kůlové v plotě. Dnes nám vládne blahobyt, ekonomický rozvoj, lidská práva, svoboda a demokracie. Pokud ovšem na to máte dost peněz.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  zart
6. 9. 2020 9:23

Miluji, když někdo opakuje liberální lež o „prázdných regálech“ za socialismu.

Bety
Bety
Reply to  Botičky od Diora
6. 9. 2020 10:40

Některé lži jsou prosazovány tak účinně, že se lidem prostě v hlavě pevně usadily a nikdo se už neptá, co vlastně na těch regálech chybělo. A co že to tam chybělo? Inu šunty všeho druhu počínaje třeba mléčnými výrobky s datem spotřeby v řádu měsíců, takže místo normálního jogurtu polykáme jakési chemické bomby , chyběly tam také třeba nekvalitní uzeniny s minimálním obsahem masa doplněné různými éčky, tofu a vodou, chyběla tam trička s americkou vlajkou a polepená lesklými kravinami, které po prvním vyprání změní to tričko v nevábný kus hadru, cizí domácí spotřebiče s kurvítky…. Dnes si prostě můžete… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Bety
6. 9. 2020 15:24

Lidé v bývalých zemích tzv. východního bloku byli hodně naivní, okouzlení západním pozlátkem (zlato to opravdu nebylo, co se tak oslnivě na Západě blyštělo) a naletěli tzv. disidentům placeným ze Západu za rozvrat a následné vykradení celých států. Zdejší všehoschopní toho rovněž fantasticky zneužili a závratně zbohatli za hodně tmavých nocí, kdy bylo z rozhodnutí tehdejších vlád úplně zhasnuto, ostatní můžou jen mlátit hlavama o stůl a počítat zbylé koruny po průvanu v peněženkách po zaplacení všech složenek. Nebo jít požádat o úvěr či půjčku na přežití. Hodně drahá zkušenost za naivitu. Co mě ale mrzí, že to ta generace,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  Bety
7. 9. 2020 6:35

Každý víkend jsem jako dospívající kluk (ročník 70) chodil na tehdy více než stotisícovém sídlišti Poruba nakupovat rodině do obchodu s hrdým názvem „Vltava“ (dnes nedomrlé „bovlingcentrum“ bez oken, napojeno na hernu a „rest“ -auraci s hrdým názvem „Saloon“)… Tehdy jsem tam mezi léty 1982- 1989 NIKDY ŽÁDNÉ PRÁZDNÉ REGÁLY NEZAŽIL, pokud nepočítám krátké období bez banánů a mandarinek, omezené množství ořechů- hlavě těch kokosových… Jistě lze říci, že strojírensko- hornická Ostrava měla „protekční zásobování“- ovšem také zcela NEPROTEKČNÍ dřinu, s kterou budovala nejen své velkoměsto, ale výrobky hutního a strojírenského druhu zásobovala bezmála celou republiku, Slovensko nevyjímaje. A to… Číst vice »