Diskuze k článku


 • Patrik • 9. října 2019

  Trump vyvedl USA ze Sýrie a Kurdy nechal napospas, ač přesnější je, že je nechal vytvořit obdobu ISIL. Turecko v Sýrii dnes zahájilo vojenské tažení. Turecko akci spustilo ve svátek Jom kipur, který v letošním roce připadá na 8.-9. říjen. Téhož dne došlo v německém Halle k antisemitskému útoku
  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2946770-utocnik-pred-synagogou-v-nemecku-zastrelil-dva-lidi-a-je-na-uteku

  Při vší úctě k článku i knize autora, toto je realita, se kterou je nutné se vypořádat. Někdo/“Někdo“ má v plánu s vaničkou vylít i dítě.

 • Patrik • 9. října 2019

  Dění je samozřejmě nutné spojit s tím, co se právě děje v Iráku
  https://echo24.cz/a/SNguG/pres-100-mrtvych-a-6000-ranenych-masove-protesty-v-iraku-proti-korupci-a-nezamestnanosti-trvaji

 • Patrik • 9. října 2019

  Dění je dále nutné spojit s tím, co se jako aktuální zpráva objevilo v diskusi jinde, cituji:
  „USA : v Kalifornii je panika, pretože približne v polovici okresov Kalifornie prestala spoločnosť PG&E dnes v noci dodávať elektrickú energiu. Vypadok sa dotkne cca 1 milióna ľudí hlavne vo vidieckych okresoch. Ako dôvod uviedli prevenciu pred poškodením silným vetrom a poziarmi. Vypadok má trvať 5 DNÍ!!!
  Spolocnost PG&E patrí do portfólia rodiny Rotsch.
  Test???
  http://www.vodaksb.eu/diskuse/comment-page-68/#comment-257351

  Nejde o žádný test, jde o pokračování souvislostí, které lze dohledat zde:
  V Kalifornii je jedna z hlavních poboček Chabadu, dále šéf Calexitu žije v Moskvě a v neposlední řadě na ruské velvyslanectví v Kalifornii byl před časem proveden bezprecedentní útok americké vlády – video a něco dalšího k tomu je zde:
  https://aeronet.cz/news/proc-me-provokujes-incident-kvuli-ruskym-vlajkam-v-primem-prenosu-kolona-kamionu-s-policejnim-doprovodem-na-ceste-do-kalifornie-a-ruska-nebo-kalifornska-vlajka-a-zide-nebo-scientologove-vide/

  Kalifornie je dlouhodobě na straně Ruska a Chabadu – a tím i Trumpa. Ale ono je to celé mnohem komplikovanější, naštěstí ale platí, že Putin do toho vidí jak přes Ukrajinu, tak přes Izrael (resp. přes spojené nádoby „Ukrajina a Izrael“)!

 • jb • 9. října 2019

  Patrik napsal
  Někdo/“Někdo“ má v plánu s vaničkou vylít i dítě.

  Ze strany Ruska a Putina se zdá být operace Turecka schválena, podle toho co jsem se dočetl – viz:
  Z iniciativy turecké strany se uskutečnil telefonický rozhovor Vladimíra Putina s tureckým prezidentem Recepem Tayipem Erdoganem: (zápis události)

  Bude pokračovat výměna názorů o syrské problematice, včetně s ohledem na dohody dosažené v září v Ankaře během setkání vůdců členských garantů Astanského procesu.
  Ve světle oznámených plánů Tureckem na provedení vojenské operace na severovýchodě Sýrie Vladimir Putin vyzval turecké partnery pečlivě zvážit situaci, aby nepoškodil společné úsilí o vyřešení syrské krize. Na obou stranách je důležité zajistit jednotu a územní celistvost Sýrie, respekt k její svrchovanosti. http://kremlin.ru/events/president/news/61755
  Následně – Erdogan oznámil zahájení operace tureckých Ozbrojených sil na území Sýrie. https://russian.rt.com/world/news/675547-turciya-operaciya-siriya

  A Írán si Erdogana hlídá „kontaktně“ dle těchto informací – Irán spustil nečakané vojenské cvičenia pri svojich hraniciach s Tureckom, na ktorých sa zúčastňujú aj špeciálne vojenské jednotky. Informovala o tom v stredu iránska štátna televízia. Manévre prichádzajú v čase tureckej ofenzívy proti Kurdom na severovýchode Sýrie, s ktorou Irán oficiálne nesúhlasí ale, pravdepodobne im operácia, ktorá má oslabiť kurdské sily, neprekáža.
  https://www.hlavnespravy.sk/iranska-armada-zacala-pri-hranici-s-tureckom-vojenske-cvicenia/1913293

 • jb • 9. října 2019

  jb napsal
  provedení vojenské operace na severovýchodě Sýrie

  …předcházelo, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu uskutečnil telefonní rozhovory se svým americkým protějškem Markem Esperem.
  Francie vyzvala Turecko, aby opustilo od operace v Sýrii
  https://russian.rt.com/world/news/674997-franciya-turciya-operaciya-siriya
  …zničím turecké hospodářství
  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2945111-totalne-znicim-a-vymazu-tureckou-ekonomiku-varoval-trump-ankaru-pred-neadekvatnim
  „Totálně zničím a vymažu tureckou ekonomiku,“ varoval Trump Ankaru před zásahem v Sýrii…Íránský ministr zahraničí Mohammad Zaríf, jehož země je velkým spojencem Damašku, Spojené státy označil za „irelevantního okupanta v Sýrii“ …Peskov uvedl, že Moskva rozumí potřebě Ankary zajistit bezpečnost země, ale zároveň je potřeba respektovat územní a politickou celistvost Sýrie“.
  Resumé jsem si z tohoto udělal, že „Moskva rozumí“ – Rusko ví o co jde, co bylo a je v plánu – dostat US army ze severu Sýrie – konečně – v zájmu GP, Ruska a tedy i Sýrie. Trump také rozumí (řvaním zase blafuje), globalčik, jenom nerozumějí někteří pentagonští jestřábi, neoconi, podpindosnici v EU, apod.

  A potom je tady ještě jedna otázka – Trump dává od Kurdů ruce pryč. Co s nimi udělá Erdogan? https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/trump-dava-od-kurdu-ruce-pryc-co-s-nimi-udela-erdogan

 • jb • 9. října 2019

  jb napsal
  Trump dává od Kurdů ruce pryč. Co s nimi udělá Erdogan? https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/trump-dava-od-kurdu-ruce-pryc-co-s-nimi-udela-erdogan

  …píše zde Tereza Spencerová:
  Turecko brzy převezme iniciativu a podnikne dlouho očekávanou operaci na severu Sýrie. Spojené státy americké, které se již začaly z oblasti stahovat, se nebudou této operace účastnit, potvrdil to Bílý dům. Osud Kurdů, kteří v oblasti dosud s americkými spojenci operovali a společně bojovali proti Islámskému státu, tak zůstává nejasný. Bílý dům také potvrdil, že Turecko spolu s tím přebírá automatickou zodpovědnost za zajatce, které měli dosud v držení Američané společně s Kurdy.

 • jb • 9. října 2019

  Patrik napsal
  co se právě děje v Iráku

  Během protestů v Iráku 7.10.2019 se Lavrov setkal s hlavou iráckého Kurdistánu.
  Ruský Ministr Zahraničí Sergej Lavrov se setkali v Erbile s premiérem Kurdské autonomní oblasti Masrourim Barzanim.
  https://russian.rt.com/world/news/675022-lavrov-premyer-irakskogo-kurdistana

  Ministr Lavrov přijel do Erbilu z Bagdádu – z naplánovaného setkání s nejvyšším vedením země.
  Na této cestě šéfa ruského ministra zahraničních věcí doprovázeli zástupci „Gazpromu“ a „Lukoilu“, kteří mají zájmy v této republice.
  Jedná se o vývoj situace ohledně ložiska Маnsuri na východě Iráku s velkými zásobami zemního plynu, nejméně 90 miliardami kubických metrů.
  Předpokládá se, že na nalezišti jsou tam i naleziště ropy, ale nejsou potvrzeny.
  Irák pracoval na Mansuri s konsorciem, které vedla turecká společnost. Tato smlouva je však nyní pozastavena a hledá mezinárodní partner, aby vytvořil konsorcium, ve kterém bude 51% vlastněno Irákem a 49% zahraničními společnostmi. http://www.iarex.ru/news/70956.html

 • Patrik • 10. října 2019

  jb napsal:
  „„Totálně zničím a vymažu tureckou ekonomiku,“ varoval Trump Ankaru před zásahem v Sýrii…Íránský ministr zahraničí Mohammad Zaríf, jehož země je velkým spojencem Damašku, Spojené státy označil za „irelevantního okupanta v Sýrii“ …Peskov uvedl, že Moskva rozumí potřebě Ankary zajistit bezpečnost země, ale zároveň je potřeba respektovat územní a politickou celistvost Sýrie“.

  Nedávno v OSN Erdogan předváděl mapu Izraele
  https://www.youtube.com/watch?v=Imquh3Wwqs8
  a to ladí s íránskými zájmy v oblasti, naopak už ale neladí se zájmy USA, ale ani Ruska. To ale nic nemění na tom, že Trump jedno říká a jiné činí a dále na tom, že o trubky jde až v první řadě.

  Koncem roku má konečně být zprovozněn plynovod Turkish stream, kterým bude odstavena Ukrajina co by tranzitní cesta ruského plynu do Evropy. Co je důležité, původně měl plynovod z Turecka pokračovat do Řecka, Rusko však plán změnilo tak, že plynovod bude pokračovat do Bulharska (role V4 + ) a Řecko bude vynecháno.
  https://www.euractiv.com/section/energy/news/russia-says-second-leg-of-turkish-stream-will-go-via-bulgaria-not-greece/

  Spojené státy přitom právě kvůli Turkish streamu a vlivu na Černém moři budují vojenskou základnu v Řecku
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/usa-buduji-u-vjezdu-do-cerneho-more-nejvetsi-vojenskou-zakladnu/
  a její využívání si právě posvětily na věčné časy
  https://ac24.cz/-/nyni-maji-americane-budou-vyuzivat-vojenskou-zakladnu-v-recku-na-dobu-neurcitou?

  Ale to je jen pouhý střípek všech dalších, a mnohem širších, souvislostí – souvislostí vedoucích k Izraeli, jak Erdogan předvádí ve videu, a také k Ukrajině.

 • jb • 12. října 2019

  Patrik napsal
  střípek všech dalších, a mnohem širších, souvislostí

  Arabské země nazvaly operaci Turecka v Sýrii invazí a agresí
  http://zakonvremeni.ru/news/16-6-/41443-arabskie-strany-nazvali-operatsiyu-turtsii-v-sirii-vtorzheniem-i-agressiej.html

  Vojenské operace Turecka na severovýchodě Sýrie je „invazí na území arabského státu a agresi proti jeho suverenitě“.
  Toto prohlášení učinil generální tajemník Ligy arabských států (LAG) https://cs.wikipedia.org/wiki/Liga_arabských_států Ahmed Abul Gate, informuje Reuters.

  S odsouzením akčních Ankary v Sýrii vystoupil také vedoucí současného zasedání Rady LAG irácký ministr zahraničí Mohamed Ali Al-Hakim.

  Tato prohlášení zazněla na mimořádném zasedání LAG sezvané z iniciativy Egypta na pozadí operace Turecka v Sýrii.
  Zprávu vydalo i ČTK https://www.lidovky.cz/svet/las-odsoudila-tureckou-invazi-na-severovychode-syrie-jako-agresi.A191012_160825_ln_zahranici_ele , jak právě vidím

 • jb • 13. října 2019

  jb napsal
  Arabské země nazvaly operaci Turecka v Sýrii invazí a agresí

  Putin dorazí v pondělí do Saúdské Arábie, než v úterý odjede do SAE. Před svou návštěvou SA poskytl rozsáhlý rozhovor pro Al-Arabíja.

  „Považujeme SA za přátelský národ. Mám velmi dobré vztahy jak s králem [Salman Bin Abdulaziz], tak s korunním princem [Mohammed Bin Salman],“ řekl Putin. „Pokročili jsme prakticky ve všech oblastech,“ dodal s odkazem na pokrok v Saúdsko-ruských vazbách a společných ekonomických projektech.

  Putin také odsoudil útoky na Saudi Aramco a řekl, že zablokování tankerů a útoky na ropné infrastruktury by neměly narušit pozitivní saúdsko-ruské vztahy. „Pokud si někdo myslí, že zablokování tankerů a útoky na ropné infrastruktury je způsobem, jak mít vliv na spolupráci mezi Ruskem a našich arabských přátel, Saúdská Arábie a SAE arabské EMIRÁTY, že mohou oslabit nebo zlomit naše spolupráci s OPEC+, pak se hluboce mýlí,“ řekl Putin, na otázku o řešení regionální bezpečnosti.

  Putin rovněž chválil roli Saúdské Arábie při formulování politického urovnání v Sýrii. „Chtěl bych zdůraznit pozitivní roli SA, kterou hraje v řešení syrské krize, bez příspěvku SA do syrského urovnání by bylo nemožné dosáhnout pozitivního trendu,“ řekl Putin, který poděkoval králi a princi MbS za jejich „konstruktivní přístup.”
  Zatím bylo Rusko blízko Íránu a Turecku, uznal Putin, pokrok dosažený v Sýrii vyžaduje spolupráci se Saúdskou Arábií a SAE, řekl.
  https://english.alarabiya.net/en/News/gulf/2019/10/13/Putin-praises-Saudi-Russian-relations-condemns-Aramco-attacks-in-interview.html

 • jb • 13. října 2019

  jb napsal
  Saúdská Arábie a SAE

  Řekl bych – vzhledem k tomu, jak říkává Pjakin, že Putin vždy na návštěvách řeší více zadání a úkolů najednou, pokud si dobře pamatuji…
  Tak v rámci této „cesty“ usuzuji, že sledujeme Putinovo řízení a řešení procecu „Zdroj míru“ a zároveň probíhající proces GCC https://img22.rajce.idnes.cz/d2202/16/16169/16169394_46dacb977cfeff2eb2adac82d8d31f02/images/GCC.jpg v zájmu Ruska a s naplánovanými cíli.