Retro: Nečas – k premiérům se nečuchá

14. 10. 2011

Velké problémy s asociační dohodou, natož s přijetím do EU bude mít podle českého ministerského předsedy Petra Nečase a jeho kolegů ze zemí Visegrádské čtyřky Ukrajina. Důvodem není špatná ekonomická situace, ani nový, údajně „proruský“ ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, ale slovy Petra Nečase na schůzce premiérů čtyř středoevropských zemí v Praze to, že „právní stav na Ukrajině je takový, že právní systém nefunguje.“ Věznění Tymošenkové podle něj vytváří „velmi vážné otazníky“ nad tím, nakolik jsou na Ukrajině dodržována základní občanská a lidská práva. Český premiér to rezolutně prohlásil, aniž pro své tvrzení doložil jediný důkaz o tom, že by soudní proces proti bývalé ukrajinské premiérce Julii Tymošenkové byl zinscenovaný, či neproběhl v souladu s ukrajinskými zákony.

Bývalá ukrajinská premiérka přitom byla odsouzena na sedm let nepodmíněně za podpis nevýhodné smlouvy o dovozu ruského zemního plynu, na němž měla Ukrajina prodělat v přepočtu 3,4 mld. dolarů. V českém právním řádu pro to existuje paragraf „Zneužití pravomoci veřejného činitele“, v obecné češtině se pro podobné chování vžil pojem „tunelování“.

Ukazatelem funkčnosti právního systému a oddanosti „evropské ideji“ podle našeho pana premiéra tedy není to, jak chrání své občany před kriminálním jednáním svých vládních činitelů, ale to, jak chrání vládní činitele před důsledky jejich vlastních zločinů.

Šťastné to Česko! U nás by Julie Tymošenková byla za svou těžkou práci v podzemí odměněna lukrativním místem v některé z „evropských“ finančních institucí.

A nebohý Island! Pokud bude ČR v EU zastupovat Petr Nečas, tak se do tohoto elitního klubu dlužníků nedostane!

Stanův komentář po 7 letech: Právní systém na Ukrajině konečně začal fungovat, země pod vládou proevropských nacionalistů rozkvétá, evropské soudy se pomalu začínají přizpůsobovat ukrajinským standardům, takže teď už nic nebrání tomu, aby Ukrajina byla přijata do EU. A možná se tak dokonce stane za prezidentování Julie Tymošenkové.

Přejít do diskuze k článku