Součást oslav třicátého výročí?

Zdá se, že zásah nejvyššího státního zástupce (taky by se mohl jmenovat jinak než Zeman, pak se to plete) v kauze Ptačího hnízda zapadá do oslav výročí Sametové revoluce. Hned je v mediích další závan bombastických výroků. Ovšem, podíváme-li se na situaci střízlivě, objeví se nám řada problémů.

Hned tím prvním je otázka funkčnosti státních zastupitelství. Pokud se záležitost Čapího hnízda prošetřovala několik let s výsledkem zastavení, je zvláštní, že nejvyšší velitel těch zástupců věc znovu otevře s argumentem nedostatečného prošetření. Je pozoruhodné, že naše novináře nenapadla otázka, jak to asi v tom zastupitelství funguje a jak je organizované, když ten nejvyšší až na konci zjistí, že podřízení (i policie) pracovali nedostatečně a musí pokračovat. Pokud ten nejvyšší nemá pravomoci skutečně svůj ansámbl řídit a kontrolovat průběžně, je v té organizaci (a v jeho zákonném uspořádání) něco shnilého. Pokud nějaké organizace funguje špatně, bývá zapotřebí ji provětrat (a začíná se často od vedení).

Další otázkou je rozhodnutí, že většina podezřelých byla podezření zproštěna a bylo ponecháno jen na dvou z nich. Znamená to tedy, že u té většiny bylo to prošetřování dostatečné a dokonalé, aby mohli být hříchu zbaveni? Jak to tedy, že u dvou prošetřovaných tomu tak nebylo? Nezasahuje tady do právního posuzování i posuzování politické? Někde jsem četl, že na to posouzení měl nejvyšší zástupec ještě týden času, ale tím by Chvilkoví milionáři ztratili jeden z argumentů k manifestování v Den lidských práv.

Neobvyklé bylo i prohlášení nejvyššího, že neříká tak ani tak (aby na jeho slova mohlo v každém případě dojít) a že nesoudí, ale jen požaduje další prošetřování současně s tím, že žádá, aby byla respektována u obou dále stíhaných presumpce neviny. Takže on z prodloužení vyšetřování vyjde jako poctivec, ať obvinění padne, nebo bude zrušeno.
Také nepadlo žádné omezení délky pokračování vyšetřování, což umožňuje, aby se novináři mohli ještě dlouho strefovat do premiéra. Ale že by je napadlo strefovat se do státního zastupitelství pro vnitřní rozpory v rozhodování?

Ve firmě je obvyklé, že v případě, že šéf shledá práci svého podřízeného jako nedostatečnou, bývá dotyčný nedostatečně pracující vyměněn, pokud se sám za svou práci nezastydí a nedá výpověď (nota bene kdyby se o takovém případu bavila celá republika). Zdá se, že v tomto případě se nestydí ani nedostatečně svou práci konající ani jeho šéf.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
6. 12. 2019 13:11

Přesně tak. Velmi dobré postrehy. Bradavice Bradacova vyzvala vrchního prokurvátora ke kurazi. On se rozkurazil, ale vyzval ke spravedlnosti. To bylo určeno normalizační straně Podvodu 89, která má ovšem nějakou spravedlnost a presumci neviny v suspenzoru Pravdy a lasky. Nic nového se neudeje v nějakém vysetrovani starých kousku, jde jen a jen o vytvoření meeeeee dyyyjalni atmosfery právě ted. V Praze bude husto. To si piste. Zájemců bude hodne. Je před vánoci, nějaké ty nákupy v normalizovane Praze se hodi. Ale aby to nedopadlo jako minule. Tady u nás bylo objednáno 10 autobusu, zájemci však s bídou naplnili jen jeden.… Číst vice »

orinoko
orinoko
6. 12. 2019 15:04

Njn, pamatuji dobu, kdy nám všem udělovale lekce z tržní ekonomiky a libe demosky, a dneska už bubnuje na poplach. Stačilo nějakých 15 let. 15 na zblbnuti, 15 na prozreni.
No, aspoň neco.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-dost-Sichtarova-uderila-na-Cloveka-v-tisni-a-dalsi-politicke-neziskovky-606050

orinoko
orinoko
6. 12. 2019 15:16

Jj, boj o koryto, jehož kapacita není nafukovaci. Na konci roku se bude bilancovat, a výsledky nikoho nepotesi. Zajímalo by me, jak se budou rozdelovat minusy.
Místo Dostojevského Zločin a trest třeba: Očekávání a zapomneni?
Jaká to rajská hudba na ušní bubínky Douga Badmana.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pitomec-Topolanek-vypleskal-Michalka-kvuli-TOP-09-Jenze-do-Kalouska-se-pustil-dalsi-pirat-A-pak-prislo-tohle-z-neziskovky-606095

racek
racek
6. 12. 2019 19:19

Kalousek na hrad! S tím lze jen souhlasit, však si to více jak kdo jiný zaslouží. A Daliborka po rekonstrukci už čeká …

idiotronic
idiotronic
6. 12. 2019 21:19

Také vyšel před léty obrázek pana ministra se státní ubytovnou Mírov v pozadí…

racek napsal

Kalousek na hrad! S tím lze jen souhlasit, však si to více jak kdo jiný zaslouží. A Daliborka po rekonstrukci už čeká …

Aleš
Aleš
6. 12. 2019 22:49

Kiska přišel se zcela orginálním vysvětelním jeho obvinění. Je to prý politická kampaň.

orinoko
orinoko
7. 12. 2019 17:39

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Debata-o-sametu-se-zvrhla-Oskar-Krejci-chvalil-Stalina-Mluvis-jako-Greta-krotil-ho-Mladek-A-Vaclav-Havel-606123

Ještě jsem někde četl docela překvapivý rozhovor s Promo Pro Vondrou z ODS, který je nyní europoslancem. Ten rozhovor se týkal především Babise. Prakticky stejné problémy prý má jeden eurokomisar, kterého nejmenoval. Co se bude dít s nim?
Bohužel ale marně hledám odkaz.

racek
racek
8. 12. 2019 22:17

Jo Vondra, poslední dobou docela překvapuje a to pozitivně. Taky od bývalých soukmenovců sklízí dost neuctivá hodnocení. No, nedivil bych se, kdyby Zeman zase otevřel PROMOPRO … třeba kdyby se objevily nějaké skutečnosti, co minule vomylem vypadly ze spisu někam do zásuvky a zase je náhodou našli…