To mi snad dělají naschvál, paní Müllerová

„To mi snad dělají naschvál, paní Müllerová.“

„A co vám dělají naschvál, pane Švejk? A kdo?“

„Ale lidi v České televizi. Předevčírem jejich vědecký moderátor namísto o teplotním vrcholu světového klimatu mluvil o teplotním píku světového klimatu, a dneska zas nějaký jejich host namísto o souboru či sbírce opatření na podporu čehosi mluvil o setu opatření na podporu čehosi. Jako by jim čeština nebyla dost dobrá nebo co. Řeknu vám, paní domácí, jestli to takhle půjde dál, tak svým vnukům za 10 let neporozumíte.“

„Nepřehánějte, pane domácí. Vždyť zrovna ten set u nás zdomácněl tak, že se už ve sportu, například v tenisu nebo volejbalu, bere jako čistě české slovo. To jste si ještě nevšiml?“

„Ale všiml, paní domácí. Jenomže právě proto, že je set tak spojen se sportem, působí, když ho umístíte jinam, asi tak přirozeně jako čert postávající u kropenky“.

„Ano? A co tak set holicích strojků? Nebo set dámských letních šatů? To už by šlo?“

„To bych snad ještě bral. Ale dávat set dohromady s věcmi nehmotnými, jako jsou zrovna ta opatření, považuji za přešlap. Vždyť já, paní Müllerová, slyšel už i takové hrůzy jako set matematických příkladů nebo set českých diktátů. Copak vy tu cizotu z takových spojení necítíte?“

„Ale to víte, že ano. Ale zároveň si myslím, že jde o zvyk. Že si prostě na ten set opatření nebo set matematických příkladů, když nám to budou opakovat, zvykneme stejně, jako jsme si zvykli na set v tenise.“

„Ovšem s tím rozdílem, že set v tenise vyplňoval místo, kde nic nebylo, protože nebyl ani tenis. Ale set opatření na podporu čehosi a set matematických příkladů vytlačuje z jejich míst až dosud plně vyhovující česká slova soubor a sbírka. A to už se mi nelíbí a vůči jazyku, který jsme přijímali s mateřským mlékem, to už cítím jako nefér hru, kterou s námi kdosi hraje buď proto, že je zažraný snob, nebo sleduje ten cíl, abychom víc než Čechy byli světoobčany. Se stejnými názory a stejným jazykem.“

„Proboha svatého jenom to ne, pane Švejk. Protože kdyby všichni chlapi mluvili stejně, určitě by se nimi nenašel nikdo, s kým bych si poklábosila tak, jako s vámi.“

„Dík za poklonu, paní domácí. Ale já už letím. Dnes se U kalicha podává jakási novinka jménem tortilla. Nesmím ji zmeškat.“

5 5 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
11. 1. 2024 15:34

Stejně jako Švejkovi u pana Mana mi jde zbytečné používání cizích slov a cizích obratů namísto našich hodně na nervy. Leckde působí pitomně. Dva příklady za všechny: slovo ingredience namísto přísada. Jako studenti jsme to používali v chemické laboratoři, tam to bylo celkem vhodné. Ale je-li jako ingredience třeba lžička kmínu, to je hodně hloupé. A dnes už přísady vymizely, dnes jsou jen ingredience. Každá tetička, která něco vaří, používá nóbl slovo ingredience. Alespoň ve sdělovadlech to tak je. Druhým příkladem je cizí obrat Mějte hezký den. To přímo tahá za uši. Proč nestačí obvyklé a u nás normální Přeji… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  zajoch
11. 1. 2024 17:03

Jestli to nebude tím, že použitím slova ingredience – či něčeho podobného – se lidé
domnívají, že se tím staví do role vzdělanců. Bohužel.

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
11. 1. 2024 19:46

Občas neškodí použít nějaké méně používané slovo, české, nebo třeba i cizí. Záleží na přirozenosti, tedy na okolnostech a také s kým a o čem se bavíte. Osvojit si názvosloví oboru je někdy základni předpoklad pro domluvu. Kdo stavěl ví o čem mluvím. A pak ty slova člověk začne používat automaticky. I ta „ingredience“ může být na místě, pokud se budete bavit s Michelinským šéfkuchařem. Pokud paní plácá v televizi v podstatě nějakou běžnou bábovku, tak je to opavdu trapné. Ale k věci: Oni ti politici a novinářové, kdyby cizími slovy nemlžili a nedělali ze sebe extravzdělance, tak by každý… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Gatta
13. 1. 2024 13:42

Tak, tak. Pro dokreslení věci přidám pár slov oblíbeného cz.Seznamu v jejich přibližném přepisu: …

Nabízíme víkendový (a proč už ne week-endový?) newsletter plný společenských trendů a tipů na zajímavé čtení. V podcastu si eventuelně poslechněte audioverzi newsletteru načtenou autorem.

Inu, ještě dobře, že není načítána (ta audio-verse) nějakým příliš do ko – opce udýchaným pěškorem, což by mohlo být námi posluchači považováno za poněkud (někam) zavádějící.

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
15. 1. 2024 7:21

Zdravim – se mi vybavilo jedno staré pořekadlo: „Poturčenec horší Turka“.

Odkaz na dloouhý článek – rozhovor Martiny Kociánové.

https://svobodny-svet.cz/multimiliardarum-uz-nejde-o-penize-ale-o-moc-na-ostatni-pohlizeji-jako-na-obtezujici-hmyz-chteji-depopulaci-planety/

orinoko
Reply to  Gatta
15. 1. 2024 9:01

Tak, měl jsem rozepsáno, telefonní hovor a všechno v cudu.
Pořád jde i o to mít více. A s tím pak snaha mocensky si to ošetřit. Občan Babák je toho velmi dobrým příkladem. Žádný z parchantu typu burzoust se neobejde bez spekulací, byt třeba i vyrábí. Ale stačí výstřel z kuše a impérium se třese. Jakpak jsou na tom burzousti z Haliče? Takový Kolomoj má být ve vazbě.
Náš Mrázek také. Ale už jen v knižní.

PPK
PPK
Reply to  Gatta
15. 1. 2024 13:54

Také Vás zdravím a jen dodám pár slov k Vašemu odkazu na rozhovor Martiny Kociánové. I když přiznávám, že se mi do toho vůbec nechce, jelikož teď budu muset být na pana profesora S. poněkud zlý … Ano, pan Staněk je zajisté velice inteligentní ekonom – prognostik. Jeho oborem bádání by tedy mělo být předvídání událostí v ekonomii. Jenže, kdyby se věnoval jen té ekonomické prognostice, (a on to asi ví), tak by se brzy ukázalo, že v ekonomii lze „předvídat“ jen stále stejně se opakující spekulativní procesy sociálního řízení výroby, obchodu a spotřeby (včetně metod hromadění bohatství elit, vlastnících… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
15. 1. 2024 16:34

Re PPK Pana Staňka neznám (i když jsem jich vživotě potkal několik), což je mů handicap. Obecně si špatně pamatuji jména a u čtení si pamatuji myšlenky, ale jen o výrazných myšlenek si pamatuji zdroje. Ano – pan Staňek to v rozhovoru vzal hodně zeširoka, ale pár zajímavých věcí tam je. Ekonomika – mohli bychom diskutovat z kolika procent je to matematika a z kolika obyčejná psychologie. Na burze je to zvlášť dobře vidět. Četl jsem knížku „Superprognostici“ o lidech a týmech amatérů, kteří v prognózách jsou schopni překonat i speciální zpravodajské služby. V podstatě tam žádné kouzlo prozrazeno nebylo… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Gatta
15. 1. 2024 18:58

Info z posledního Davosu elit: Klimatický lockdown – další forma omezování veřejnosti? – 10 února, 2021 Ve zkratce… Co je v plánu po agendě s názvem covid-19? Je tím klimatický lockdown, o kterém se začíná více mluvit. Co to je a jak souvisí s velkým resetem? Citace z článku: „… na propagandistické BBC máme tuto zprávu: „Mark Carney: Úmrtí z klimatické krize budou horší než na covid.” Více ve videu. 

https://otevrisvoumysl.cz/klimaticky-lockdown-dalsi-forma-omezovani-verejnosti/