Diskuze k článku


 • Béda • 2. února 2017

  To co zde píše p. Roberts má logiku. Souhlas. Situace v USA je zcela nepředvídatelná. Rusko i Čína musejí být velice obezřetné, protože každý další krok ve vztahu k USA je klouzáním po tenkém ledu. V žádném případě se nesmějí nechat rozdělit, natož postavit proti sobě. Již stará legenda praví, že pruty pokud jsou spolu nelze tak lehko rozlomit. Jak se rozdělí, lze je lámat jeden po druhém.

 • Gatta • 2. února 2017

  Souhlas s Bedou – oberřetnost je potřeba, ale pan Roberts rád maluje čerty na zěď.

  Loajalita armády a národní gardy novému prezidentovi je zásadní otázkou, ale popisované akce (i situaci na UK) beru jako „hlas ze záhrobí Hillary a spol.“.
  Trumpovi bych dal trochu času … ať se ukáže.

 • hudryper • 2. února 2017

  Gatta napsal
  Souhlas s Bedou – oberřetnost je potřeba, ale pan Roberts rád maluje čerty na zěď.
  Loajalita armády a národní gardy novému prezidentovi je zásadní otázkou, ale popisované akce (i situaci na UK) beru jako „hlas ze záhrobí Hillary a spol.“.
  Trumpovi bych dal trochu času … ať se ukáže.

  GattaCitovat

  Kdoví,proč Trump musel tak předčasně vyrukovat proti Číně a Iránu ? U Iránu to vidím jasně,tam jde o Trumpovu významnou podporu ze strany Izraele a nepříliš bohatých Židů,ale v případě Číny
  jde o obtížnou hospodářskou bitvu a do takových se neskáče bez rozmyslu rovnýma nohama.
  Ruská obezřetnost je legendární a netřeba se obávat jakýchkoliv aktivit,jež by nebyly promyšleny
  na léta dopředu a ve všech možných variantách vývoje. Překvapil mne souběh prvních kontaktů nového Trumpova týmu s ruskou stranou a šestinásobné zatýkání v nejvyšším rangu ruské FSB.
  Nejspíš se dá očekávat jakoby reciproční akce na americké straně. Zkrátka není nad to mít pohled
  na sebe nejen v zrcadle,ale v celé komplexitě pohledu toho druhého se stejnou kvalifikací…

 • mm • 2. února 2017

  souhlasím, hudrypere. Potíž je, že Čína může prodávat do Ruska (to stěží půjde), na „bohatý“ Západ, do USA nebo do třetího světa. Prodeje v Ubangi Šari- dnes asi Středoafrická republika neoslní, zbývá USA. A zde se uvidí.

 • Gatta • 2. února 2017

  Re hudryper – Čína je dnes jediný potenciální budoucí soupež o globální hegemonii, minimálně v polovině světa … a kdo říká, že to je bez rozmyslu … ?
  Už Julius Caesar věděl, že když je konflikt v budoucnu nevyhnutelný, tak je lepší zahájit útok jako první, dokud není nepřítel připraven. Zde snad půjde jen o konfrontaci mírovou. Snad …

  A rozdělit přátelskou politikou k Rusku BRICS pokusit se omezit vliv Číny a izolovat Irán … … … „America first!“

 • Béda • 2. února 2017

  Dnes jsem se doslechl, že pan prezident Trump naznačil, žeby mohl své argumenty vůči Mexiku podpořit vojenskou silou. To je hodně mezinárodně- politicky „neaktivistické“. Tož uvidíme, kam tu svoji loď nasměřuje.

 • Béda • 2. února 2017

  http://www.reformy.cz/zpravy/je-uz-s-trumpem-jasno/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=je-uz-s-trumpem-jasno

  U presidenta Obamy netrvalo dlouho, než jsme ztratili naději na změnu. Ale aspoň jeho inaugurace probíhala za podpory nezvyklého množství Američanů, vítajících možnost změny. Naděje byla vydatná.

  U trumpa jsme ale již ztráceli víru, pokud ne s ním, tak alespoň s jeho výběrem členů vlády, ještě před inaugurací.

  Trumpův výběr ministra zahraničí nejen že vypadá, že neokonzervativci prohlašují Rusko za hrozbu USA a celé Evropy, ale také jako že Hillary prohlašuje Jihočínské moře územím americké působnosti. Jeden by si myslel, že šéf společnosti Exxon Mobil nebude žádný bezmozek, ovšem už si nejsem tak zcela jist. Ve svém prohlášení Rex Tillerson řekl, že přístup Číny do svého vlastního Jihočínského moře nebude povolen.

  „Budeme muset Číně vyslat jasný signál, že za prvé budování ostrovů končí a za druhé jejich přístup k těmto ostrovům nebude povolen.“

  Nevím, kam s tím Tillerson může dojít, než že vyhodí svět do vzduchu. Odpověď Činy byla ostrá, jak jen taková odpověď může být:

  „Tillerson ať si nemyslí, že se Peking nechá zastrašit. Jestli Trumpův diplomatický tým bude čínsko-americké vztahy takto koncipovat, obě strany se mohou připravovat na vojenský střet. Tillerson by měl zapracovat na nukleárních strategiích, pokud chce přinutit jadernou mocnost, aby se stáhla z vlastního území.“

  Takže Trump ještě nebyl presidentem a jeho moudrý ministr zahraničí již vytvořil nevraživý vztah se dvěma jadernými mocnostmi, schopnými zničit Západ jednou pro vždy. A americký senát se takto s Tillersonem spokojuje. Těmto lidem ať někdo rozsvítí v hlavě, pokud nějakou používají…

 • Béda • 2. února 2017

  https://cz.sputniknews.com/svet/201702024664947-trump-telefonat-australie-premier/

  „… Austrálie provádí velmi tvrdou politiku vůči běžencům: když ti, kdo hledají azyl, připlouvají k jejím břehům, úřady jim ho odmítají. Zpravidla jsou vypravováni zpátky anebo do ostrovního státu Nauru v Oceánii a ostrovu Manus v Papua Nové Guineji.

  V listopadu Turnbull ohlásil uzavření jednorázové dohody s USA o přemístění uprchlíků ze speciálních center na ostrovech Manus a Nauru do USA. Podle premiéra Austrálie se tento obchod nebude opakovat. Dříve se uvádělo, že premiér si je jistý, že nová administrativa zachová stávající dohody o uprchlících.“

  (Další Obamův klacek pod nohy Trumpovi.)

 • Rado Miko • 2. února 2017

  Protesty v Rumunsku jak informuje vaše ČT24.
  http://www.youtube.com/watch?v=tfyBz61J8Gc

 • Béda • 3. února 2017

  Trumpova velvyslankyně v OSN odsuzuje ruské agresívní akce na východní Ukrajině
  http://www.zvedavec.org/vezkratce/14000/

  http://www.zvedavec.org/komentare/2017/02/7170-navrh-zakona-na-preventivni-utok-na-iran-ve-snemovne-reprezentantu-je-aktivni.htm

  Aby to nakonec nebylo s Trumpem z deště pod okap.

 • Béda • 3. února 2017

  http://www.hlavnespravy.sk/ukrajinsky-prezident-petro-porosenko-vyhlasil-ze-chce-viac-ako-ktokolvek-iny-aby-sankcie-voci-rusku-boli-zrusene/893306

  „…Šokovaní Nemci mu pripomenuli, že každý deň žiada, aby USA a EÚ ešte pritvrdili a uvalili aj ďalšie sankcie na Rusko. Nevedeli pochopiť, kedy vlastne Porošenko hovoril úprimne. Ukrajinský prezident im však vysvetlil svoju pozíciu a nemeckí novinári pochopili, kde je sever… Petro Porošenko síce povedal, že chce, aby sankcie voči Rusku boli zrušené, ale hneď dodal, že preto by Moskva mala splniť rad podmienok…“

  Ten ukrajinský vypasený šašek asi zapomněl jakým způsobem se dostal k moci a kdo na čí popud zahájil násilí na Donbasu. Ale veřejnost ví, že napřed byl Majdan s přímým vměšováním cizích politiků, násilí předem připravených bojůvek, násilí vůči ruskojazyčnímu obyvatelstvu Ukrajiny, jazykový zákon, Oděsa, Jaceňukove kecy o ruských „podlidech“ a až poté co se ruskojazyční neuznávající násilný podvodný, neústavní převrat a juntu začali BRÁNIT NÁSILÍ A GENOCIDNÍ POLITICE zahájili Porošenci svoji ATO (řízenou od počátku z kyjevského MV CIA)..

 • hudryper • 3. února 2017

  Béda napsal
  U trumpa jsme ale již ztráceli víru, pokud ne s ním, tak alespoň s jeho výběrem členů vlády, ještě před inaugurací.

  Zase vedle,tedy mimo cíl,vážený Bédo. Jak „okomentujete toto ?“

  http://www.hlavnespravy.sk/trump-varuje-izrael-pred-novou-vystavbou-na-palestinskom-uzemi/893299

 • Aleš • 3. února 2017

  Porošenko je takový král Jelimán, jedna z vedlejších rolí amerického animáku z roku 2005. https://www.fdb.cz/film/madagaskar-madagascar/39685
  Ale na rozdíl od krále Jelimána zatím neslouží jako krmivo fosám, ale nechává zkrmovat obyvatele země, jíž je nelegálně prezidentem, jako potravu granátům, bombám a střepinám…
  Všeho jenom do času.
  A tyranosaurus rex a další paňácové, můžou být kdykoliv vyměněni. Jejich blbost. Potřeba vyčistit svět od zrádců a bestií snažících se o jaderný holokaust bude probíhat výměnou „neúspěšných figur či týmů, týká se celého světa a nápomoci si mohou být zdánlivé protistrany navzájem. Vzhledem k tomu, že obýváme jednu planetu a podobné síly fungují globálně, není moc míst na planetě, kde by nebylo třeba zapracovat na zlepšení stavu.
  To se nám to dějí věci,
  vidím Kraďouska i Ježka v kleci,
  toto nie len kačica,
  Kisku sežere vlčica.

 • Béda • 3. února 2017

  hudryper napsal
  Zase vedle,tedy mimo cíl,vážený Bédo. Jak „okomentujete toto ?“

  http://www.hlavnespravy.sk/trump-varuje-izrael-pred-novou-vystavbou-na-palestinskom-uzemi/893299

  To je citát z článku. (Se kterým se ovšem ztotožňuji v dikci toho článku.) Nechápu jakou má souvislost to, že Trumo varuje Izrael před novou výstavbou na palestinském území s výběrem členů vlády Trumpova kabinetu.

  Navíc „Vo svojom najnovšom vyjadrení však Biely dom hovorí, že hoci neverí, že existencia osád by bola prekážkou mieru, výstavba nových obydlí alebo rozširovanie existujúcich za ich súčasné hranice by nemusela pomôcť dosiahnutiu cieľa.

  Biely dom uviedol, že administratíva zatiaľ nezaujala oficiálne stanovisko k osídľovacím aktivitám Izraela a že prezident Trump túto otázku prediskutuje s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom počas jeho návštevy vo Washingtone…“ Nevidím v tom ze strany Trumpa vůči Izraeli žádné silné gesto, žádnou hrozbu, žádný náznak zhoršení vzájemných vztahů, embarga, ultimáta, odvolání diplomatů – prostě nic. Lehký špílec příteli.

 • Béda • 3. února 2017

  http://www.hlavnespravy.sk/liberte-politique-trojity-uder-vladimira-putina/893437¨

  Podľa Lugana jedným z dôvodov zásahu Ruska v Sýrii bolo pre Rusko získanie prístupu k Stredozemnému moru. Vladimírovi Putinovi sa podarilo svoj strategický cieľ splniť, pričom tento cieľ nedokázali naplniť ani ruskí cári a ani ZSSR.

  Celkovo je ruský plán na zmenu geopolitickej mapy Stredomoria zložený zo 7 jednoduchých krokov.

  1. krok: Pripojenie Krymu k Rusku
  2. krok: Záchrana Sýrie
  3. krok: Reálna politika s Tureckom
  4. krok: Odklon Egypta od Západu
  5. krok: Podpora generála Haftara v Lýbii
  6. krok: Alžír alebo Maroko
  7. krok: Ruská podpora Maroka
  Maroko má vynikajúci prístup k Stredozemnému moru, rovnako ako územie Západnej Sahary. Ruskí stratégovia rozpracovali aj alžírsky variant so získaním základne v alžírskom Mers el Kebir…

 • Béda • 3. února 2017

  http://www.hlavnespravy.sk/vitalij-curkin-v-osn-usadil-usa-a-aj-velku-britaniu/893408

  Britský vyslanec Matthew Rycroft sa totiž opätovne začal zaoberať otázkou Krymu a obvinil Rusko zo zodpovednosti za krízu na Ukrajine. Vitalij Čurkin upozornil, že problémy na Ukrajine nastali až potom, čo Západ a USA vyprovokovali Majdan a štátny prevrat na Ukrajine.

  Potom Vitalij Čurkin Mattheewovi Rycroftovi navrhol, aby šla Veľká Británia príkladom a ak chce kritizovať Rusko ohľadne Krymu, aby vrátila Falklandské ostrovy Argentíne, Gibraltar Španielsku, anektovanú oblasť Cypru a britské ostrovy v indickom Oceáne, ktoré Briti držia v rozpore s nariadením OSN, pretože si na ostrove Chagos spravili vojenskú základňu. Vitalij Čurkin upozornil, že až keď Británia splní tieto podmienky, môže niečo doporučovať Rusku a žiadať od Ruska.

  Americká vyslankyňa Nikki Haleyová pri OSN takisto otvorila tému Krymu, ju však Vitalij Čurkin upozornil na slová americkej ústavy, kde zazneli tak nádherné slová “My národ”. Krymčania sú takisto národom a na referende, 93% obyvateľstva vyjadrilo svoj súhlas so znovuzjednotením s Ruskom. Krym nezákonne odovzdal administratívne Ukrajine bývalý sovietsky prezident Nikita Chruščov. Referendum na Kryme sa uskutočnilo podľa všetkých medzinárodných zvyklostí, na rozdiel od Kosova, kde sa žiadne referendum neuskutočnilo a územie sa nezákonne odtrhlo od Srbska, pretože tak si to svojho času USA a Západ želali.

  Svet sa evidentne mení a Rusko i Čína sa nemienia podriaďovať americkým či britským rozmarom. Strašiť môžu možno chudobné africké krajiny, na Rusko a Čínu to nefunguje, rovnako ako to nefungovalo ani na Sýriu.

 • Béda • 3. února 2017

  https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/nebudu-laskavy-jako-obama-prohlasil-trump-a-uvalil-na-iran-sankce-12750

  https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/428426-trumpovi-vadi-zakon-regulujici-wall-street-necha-ho-prezkoumat.html
  Prezident USA Donald Trump v pátek podepsal vládní nařízení o přezkoumání tzv. Doddova-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. Je to první krok v Trumpově plánu omezit regulace finančních služeb. Podle agentury Reuters je vládní nařízení o zákonu pouze symbolickým oslabením zákona. Legislativu totiž může změnit pouze Kongres… (takže oligarchovi Trumpovi se žádá ještě víc spekulace a virtuální ekonomiky)

 • hudryper • 3. února 2017

  Béda napsal
  Nechápu jakou má souvislost to, že Trumo varuje Izrael před novou výstavbou na palestinském území s výběrem členů vlády Trumpova kabinetu.

  Obávám se Bédo,že toho možná nechápete víc. Překvapuje mě,jak doslovně chápete a věříte tomu,
  k čemu se dostáváte po nepochybně časově značně náročném surfovacím procesu a činíte závěry.
  Ale je dobře,že přiznáte bez mlžení a vytáček,že něco nechápete. Musím se k Vám přidat,mně se
  také stává,že něco nechápu. Poslední dobou i co se týče diskusí a monologů na tomto portále.

 • Béda • 3. února 2017

  Nuže pane Hudrypere. Z toho Vašeho odkazu neplyne vůbec nic. Jenom přátelský špílec směrem k Izraeli. Nic takového jako směrem k Íránu, Číně. Chápete?

 • Béda • 3. února 2017

  hudryper,

  nevíte náhodou, proč vrchní velitel US Army nezavelí svým vojskům, aby nedráždili ruského medvěda, se kterým prý chce navázat standardní vztahy? Jak je možné, do Černého moře vplul americký torpédoborec s Tomahawky?http://www.novarepublika.cz/2017/02/drazdeni-medveda-nekonci-do-cerneho.html

  Nezdá se Vám, že toho začíná být na necelé dva týdny ve funkci nového SS mírozvěsta nějak moc? (aby náhodou v počtu válek nepřekonal svého Nobelistického předchůdce – rekordmana)

 • Béda • 3. února 2017

  Nová stálá zástupkyně USA při OSN Nikky Haleyová prohlásila ve svém prvním projevu na zasedání Rady bezpečnosti, že protiruské sankce USA v souvislosti s Krymem platí i nadále, dokud se poloostrov nevrátí pod kontrolu Ukrajiny.
  https://cz.sputniknews.com/svet/201702034673564-kreml-optimismus-potoj-usa-sankce/

 • Béda • 3. února 2017

  Tak co se v zahraniční politice USA vlastně v praxi změnilo a zlepšilo, kromě Trumpovy slovní vaty?